14.5.
2021

Bohumínské plavkyně, navzdory covidovému zákazu sportování, úspěšné na Slovensku

BOHUMÍN / SLOVENSKO - Po opravdu dlouhé pauze, kvůli zákazu sportování dětí a mládeže v Česku, se na přelomu dubna a května konečně znovu představily bohumínské plavkyně na závodech. Andrei Czerné, Anně Kohanové a Kláře Novákové se na necelý týden stala domovem bratislavská „bublina“, zřízená za účelem konání Orca Cupu. Tradiční mítink byl letos pro elitní plavce jednou z posledních možností kvalifikovat se na olympijské hry do Tokia.

Naše reprezentantky se ve slovenské metropoli nově musely popasovat vedle kvalitní zahraniční konkurence, která se ve svých zemích mohla připravovat v tamních bazénech, především s drastickým nedostatkem plaveckého tréninku. Odmyslíme-li si pro plavce doplňkovou suchou přípravu, čerpaly z toho mála, co dokázaly naplavat za hranicemi naší republiky,“ uvedl trenér Petr Šlachta z Plaveckého klubu Bohumín.

I přes výše zmíněné těžkosti všechny tři prokázaly nezdolného ducha a dosáhly na několik velice hodnotných výsledků. Čtrnáctiletá Andrea Czerná dokázala v průběhu všech tří závodních dní vždy postoupit z dopoledních rozplaveb až do odpoledních finále. Vedle kvalitních časů, často za hranicí osobních rekordů, získala ve společné kategorii s o rok staršími dívkami tři nesmírně cenné bronzové medaile na 100 a 200 metrů motýl a rovněž na 400 metrů polohově.

Anna Kohanová, v Bratislavě slavící 14. narozeniny, se představila ve finále na tratích 200 m polohově, 200 metrů prsa a 200 metrů znak, kde dosáhla pátým místem na své víkendové maximum. Vedle třech finále ve třech dnech se Anna radovala i z vylepšeného osobního rekordu na trati 100 m volný způsob.

O dva roky starší Klára Nováková postoupila do finále na všech třech znakových distancích. Nejblíže medaili byla na stometrové trati, kde dohmátla čtvrtá. Na poloviční vzdálenosti obsadila šestou příčku, na dvoustovce pátou.