close google translator menu
Dnes je Úterý 2.6., svátek má Jarmil.
Dnes má svátek Jarmil. Gratulujeme :)

Osobnosti narozené dnes:


  • Morena Baccarin (*1979) - Italsko-brazilská herečka
  • Kateřina Jacques (*1971) - Politička
  • Tomáš Vorel (*1957) - Český herec a scénarista
  • Charlie Watts (*1941) - Britský hudebník,bicista skupiny The Roling Stones
  • Edward Elgar (*1857, +23.2.1934) - Anglický hudební skladatel
Změnit velikost textu: A- |  A |  A+

Boj proti koronaviru v Bohumíně

Boj proti koronaviru v Bohumíně

redakce: VEŘEJNÁ SPRÁVA
redaktor: Jiří Chum


Redaktor měsíčníku Veřejná správa se zajímal o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Bohumíně. Jak město a jeho obyvatelé zvládají karanténu? Jaká preventivní opatření platí? Zda pomáhají dobrovolníci a zda bude město muset škrtat v rozpočtu? Na jeho otázky odpovídal starosta Petr Vícha.

1. Jak zvládá město probíhající náročná opatření karantény?

Stávající stav je náročný pro všechny občany. Pro ty, kteří musí zůstat doma s dětmi, pro podnikatele, kteří museli zavřít provozovny a pro jejich zaměstnance, kteří budou ve finančních potížích. I město muselo uzavřít své školy, knihovnu, kino, všechna sportovní zařízení od aquacentra, lezeckou stěnu, adventure golf, sportovní halu až po zimní stadion a všude tam pak budeme sčítat škody. Teď ale musíme zajistit především běžný chod města, pořádek, odvoz odpadů, provoz domů s pečovatelskou službou i domova pro seniory a také naší městské nemocnice. Očekávám větší nápor ve chvíli, kdy tato krize skončí.

2. Spolupracujete s integrovaným záchranným systémem? Která jeho složka je nejoperativnější ve vašich podmínkách? Podílí se na opatřeních rovněž dobrovolní hasiči?

Z kraje získáváme informace a pokyny, obdrželi jsme i roušky a naše městské centrum sociálních služeb, které se stará především o seniory, i respirátory. Perfektně funguje policie a naše nemocnice. Schází se náš krizový štáb a jako tým pracujeme výborně.

3. Zapojili se dobrovolníci z řad spolků nebo i studenti? Koordinuje to radnice?

Podobně jako kdysi při povodni se projevila obrovská solidarita a vzájemná dobrovolná pomoc. Každý, kdo může, šije roušky! Sociální pracovnice, místní spolky, členky klubu seniorů, hasiči i mnoho dalších dobrovolníků. Kdo potřebuje pomoc, vždy mu ji zajistíme. Požadavky se sbíhají na jedno místo a zajišťujeme zásobování zejména pro seniory a lidi v karanténě.

4. Jaká preventivní opatření jste přijali pro následující týdny?

Pokud stát zajistí, aby byla elektřina, plyn, teplo, voda a hlavně, aby fungovalo zdravotnictví, pak my zajistíme pořádek, svoz odpadů a bezpečnost a pomoc těm, co ji potřebují. Preventivně se hlavně zabýváme tím, co bude po nouzovém stavu, a hlavně trneme, když zasedá vláda, která každý den přichází s novými opatřeními, a my už teď vidíme, co nás to v budoucnu bude stát. Třeba to předhánění se v odpouštění daní. Ta se ve velkém dotknou právě budoucích příjmů všech měst a obcí.

5. Na čem je založená komunikace s občany? Využíváte hlavně sociální sítě?

Informovanost považuji za nesmírně důležitou. Nemyslím tím neustálé vládní tiskovky, televizi prakticky raději nesleduji. Důležité je, aby se všechny potřebné informace dostaly co nejdříve k našim obyvatelům. A k tomu využíváme všechny dostupné městské informační kanály – noviny, televizi, smsky, e-maily, webové stránky a samozřejmě i sociální sítě. Aktuální informace přinášíme prakticky denně. A právě web a facebook patří k těm nejsledovanějším, protože umožňují přinášet potřebné novinky ihned.

6. Jaká opatření přijalo město pro zařízení sociální péče?

Naše centrum sociálních služeb je spolu s naší nemocnicí zařízením s nejvyšším vytížením. Vždyť se stará nejen o důchodce v domově pro seniory, ale pečovatelky distribuují stravu právě té nejstarší generaci a jsou tak v první linii při kontaktu se seniory v domácnostech, na které samota nejvíce doléhá. Důležité je, aby nápor vydrželi a zůstali zdraví.

7. Vyskytly se neočekávané obtíže s agenturními pracovníky, pendlery, nepřizpůsobivými občany, provozovateli hospod?

Bohumín leží na hranici s Polskem a zažili jsme desetikilometrové fronty kamionů na hranici, ti chudáci řidiči neměli toalety, vodu, nic… Naší dobrovolní hasiči alespoň kamioňákům, kteří první den po vyhlášení opatření uvízli v noci na dálnici v Bohumíně při výjezdu do Polska, rozváželi vodu. Pak z našeho nádraží vyjížděl vlak se stovkami Ukrajinců, hranice už byla zavřena a neměli se jak dostat domů a čekali na speciálně vypravený vlak. Byli ukáznění, policie vše zvládla na jedničku. Místní továrny zase musí řešit zaměstnance z Polska, kteří teď za prací nemohou přecházet, a tak jim hledají ubytování.

8. Bude město muset provést velké změny v rozpočtu?

Očekávám dopady v desítkách milionů korun, zejména výpadky daňových příjmů. Proto už teď hledáme úspory a budeme některé investiční akce odkládat na další roky. Počítáme s úlevou nájemcům nebytových prostor a zřejmě se zvýší i pohledávky, dostanou-li se lidé do finančních potíží. Ale jsme v dobré finanční kondici, zvládneme to!

9. Jaký typ podpory, dotací, půjček, daňových úlev bude pro města a obce potřebný?​

Úplně by stačilo, kdyby vláda nerozdávala z našich budoucích příjmů. A bude-li poskytovat daňové úlevy, tak by výpadky z těchto daní pak měla kompenzovat i obcím a krajům. Vždyť omezení městských a obecních výdajů se projeví na pozdějším nastartování ekonomiky. A to by nebylo dobře!

Petr Vícha
starosta Bohumína


  Vytisknout Vytisknout
  Zpět Zpět
  Nahoru Nahoru

Publikováno / aktualizováno: 6.4.2020
Počet zhlédnutí: 706

 

Naposledy aktualizované

Vygenerováno za 0.36 sekund