Zpravodajství
15.1.2013 - »Pro mládež chystáme několik nových aktivit",«
Zdroj: Region Týdeník okresu Nový Jičín
Ročník a číslo: 3
Strana: 2
Autor: sim
říká metodička sociálních služeb Renáta Turoňová
NOVÝ JIČÍN – Nízkoprahový klub pro mládež Bunkr, který provozuje stejnojmenné občanské sdružení, začal fungovat koncem loňského roku také v Novém Jičíně. Renáta Turoňová, metodička sociálních služeb, nám přiblížila fungování tohoto projektu.
- Můžete čtenářům představit vaše občanské sdružení?
Sídlo máme v Třinci, kde máme také nejvíce rozjetých aktivit. V každém městě jsme vždy začínali u nízkoprahu, což je základna sociální práce, a na to se nabalují další aktivity ve městě. Fungujeme už tři roky v Bohumíně, dva roky jsme působili v Jablunkově, bohužel jsme toto město museli vloni na jaře opustit. Ale na druhé straně se nám otevřely dveře do Nového Jičína.
- Co znamená, že je váš klub nízkoprahový?
Nízký práh je symbolem dostupnosti, děcka tu nemusí nosit přihlášku, neplatí se tady členství ani není nutná pravidelná docházka. Důležité je však dodržování pravidel, která jsou vylepená i na stěně. Vše má svůj řád a smysl.
- Čím se u vás může mládež zabavit?
Zastřešujeme třeba fungování studentského týmu, kde se scházejí mladí lidé, kteří se chtějí seberealizovat, a jelikož jim ještě není 18 let, tak potřebují záštitu. Můžeme se za ně zaručit, nebo něco podepsat. Pod naší hlavičkou a s naší pomocí dělají besedy, koncerty, filmáče. Největší naší akcí je studentský ples v Třinci. V Třinci máme taky hudební zkušebnu pro začínající kapely. Mají u nás příležitost si vyzkoušet, jestli jim ta muzika jde a jestli je to baví. Za velmi symbolický příspěvek na paličky a elektřinu u nás mohou zkoušet.
- Komu je klub Bunkr určen?
Zaměřujeme se na děti, které jsou ohrožené tím, kde žijí, s kým žijí a třeba k čemu se připletly. Pracujeme však i s nadanými, aktivními a motivovanými studenty. Děti si zde mohou hrát, sportovat nebo jen tak pobýt a potkat své známé, zabývat se hudbou. Mohou lenošit nebo být aktivní. S vyškolenými pracovníky mohou probrat své problémy, poradit se s nimi nebo si jen tak popovídat.
- "Nízkopráh" je začátek, na co se mohou mladí lidé z Nového Jičína těšit třeba v budoucnu?
Naší další aktivitou, která se časem může Jičína taky týkat, je Hřiště bez nudy. Na vytipovaná hřiště chodí vyškolení středoškoláci, kteří jsou správci hřišť. Mají tašku se sportovním nářadím, lékárničku a třikrát týdně, od června do září, vyráží na hřiště, kde organizují a stimulují děti k pohybu, týmové hře a k tomu, aby ta hřiště ožila. Na hřišti fungujeme v Třinci i Bohumíně. Každý rok tam strávíme v sezoně kolem pěti set hodin.
- Prozradíte ještě nějaké vaše další aktivity?
Jsme také hostitelskou organizací Evropské dobrovolné služby zahraničních dobrovolníků a v současné době tady máme Itala Andreu, Španělku Sandru a Chorvatku Albertu. Jsou tady na dlouhodobém pobytu, deset měsíců až jeden rok, což umožňuje program při ministerstvu školství. S tím jsme začali už v roce 2005. Za tu dobu naší organizací prošlo už 23 dobrovolníků. Od letošního roku máme schválený projekt na postupný příjezd a odměnu čtyř dalších dobrovolníků. A jeden z nich bude působit i tady v Novém Jičíně. Bude se zapojovat do práce ne jako sociální pracovník, ale jako asistent ve volnočasových aktivitách.
- S kým na své činnosti spolupracujete?
Spolupracujeme hlavně s městským úřadem, odborem sociálních věcí a odborem školství. Jsme zvyklí zapojovat se do všeho dění, které se ve městě děje a mělo by se nás týkat – jako je den sociálních služeb nebo letní volnočasové aktivity.