Zpravodajství
14.3.2017 - Obří dluhy za odpad Bohumín netrápí
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 62
Strana: 10
Autor: Denisa Doležalová
Miliónové dluhy evidují malá i velká města v Moravskoslezském kraji z poplatku za komunální odpad. Výjimkou je město Bohumín, kde lidé neplatí roční poplatek za odpad, ale hradí vývoz nasmlouvaných odpadových nádob.
Radnice tohoto téměř 22tisícového města eviduje dluh za odpad necelých 400 tisíc korun. Na rozdíl třeba od Krnova na Bruntálsku, který má 24 tisíc obyvatel, kde mají lidé dluh za odpad 8,5 miliónu korun. Menší Bruntál pak eviduje dluh kolem 3,5 miliónu korun. "Při platbě za odvoz odpadu se v Bohumíně nevychází z evidence obyvatel, ale z četnosti odvozu a velikosti odpadové nádoby. Odvoz 110litrové popelnice vyjde ročně bohumínské domkaře při čtrnáctidenním intervalu vývozu na 1404 koruny. Vývoz malého sídlištního kontejneru o objemu 1100 litrů přijde při týdenním intervalu vývozu na 15 964 korun. Cena za něj se pak rozpočítá mezi několik desítek domácností v bytových domech," vysvětlila bohumínská mluvčí Lucie Kolková.
"Systém máme prověřený (funguje přes 16 let, pozn. redakce), a co je podstatné, nevznikají nám miliónové dluhy za odvoz odpadu, se kterými bojují města, která se rozhodla jít cestou místních poplatků. Momentálně evidujeme dluh ve výši 393 tisíc korun, z toho 335 tisíc městu dluží tzv. dlouhodobí dlužníci, evidujeme jich 77, u nichž pohledávky vymáháme i soudně," uvedl bohumínský místostarosta Lumír Macura (ČSSD). V Krnově se však potýkají s tím, že jen za loňský rok jim dluh za odpad vzrostl přibližně o 547 tisíc korun. "Správce poplatku při vymáhání postupuje v souladu se zákonem a používá veškeré zákonné možnosti. I když činí veškeré kroky ke snižování dluhů, tak se jej bohužel nedaří snižovat, neboť se většinou jedná o chronické neplatiče, kteří mají příjmy na úrovni životního minima či jsou evidováni na úřadu práce. Přesto je ročně vydáno a vymáháno přes 400 exekučních příkazů na dlužníky, u kterých je v rámci součinnosti zjištěn jakýkoliv příjem či majetek," sdělila krnovská mluvčí Dita Círová s tím, že poplatek za odpad je ve stejné výši od roku 2013, a to 540 korun na osobu ročně.
V Bruntále lidé dluží 3,5 miliónu korun, v Novém Jičíně přes devět miliónů. Zde také radnice zvažuje změny ve vymáhání dluhů. "Úspěšnost exekucí je nyní pouze 20 procent. Od roku 2011 vymáhá úsek pohledávek daňové nedoplatky za místní poplatky pouze vlastními silami a nevyužívá služeb soudních exekutorů. Město proto zvažuje, že začne jako Kopřivnice a Štramberk využívat služeb soudního exekutora na vymáhání pohledávek," upozornila novojičínská mluvčí Marie Machková. Také další města v kraji mají s placením poplatků za odpad problémy. V Opavě lidé dluží necelých osm miliónů korun, v Ostravě kolem 133 miliónů korun. "Dluhy v Karviné narostly na 29 miliónů korun, plus dalších 12 miliónů dělají sankce z prodlení a navazující poplatky. V průměru nám každý rok naroste dluh o jeden milión, s poplatky ale až o tři milióny korun," sdělila karvinská mluvčí Šárka Swiderová. V Havířově lidé za odpad dluží téměř 39 miliónů korun. FrýdekMístek eviduje dluh 37 miliónů korun.
---
Lidé neplatí roční poplatek, ale hradí vývoz nasmlouvaných odpadových nádob