Zpravodajství
29.6.2017 - Startuje druhé kolo kotlíkových dotací
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 150
Strana: 12
Autor: Pavel Karban
Od dnešního dne mohou obyvatelé Moravskoslezského kraje připravovat a vyplňovat žádosti o dotace na výměnu neekologických kotlů. Ve druhé výzvě bude mít hejtmanství k dispozici téměř 900 miliónů korun, ty postačí na výměnu až 8,5 tisíce kotlů. Žádosti o kotlíkovou dotaci začne kraj přijímat v úterý 5. září od 10 hodin.
Podporu dostanou automatické kombinované kotle (uhlí/biomasa), kotle výhradně na biomasu (automatické i s ručním přikládáním), kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla. Žádosti se budou podávat výlučně elektronicky na adrese https://kotliky.msk.cz/. "Spouštíme aplikaci pro vyplňování žádostí, lidé se mohou zaevidovat do systému a předvyplnit si žádost," potvrdila náměstkyně hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jarmila Uvírová (ANO) a dodala, že na dotaci v druhé výzvě mohou dosáhnout skutečně všichni lidé.
Podle Jana Kříže, náměstka pro řízení sekce fondů EU ministerstva životního prostředí (MŽP), je Moravskoslezský kraj prvním, kdo druhé kolo spustí. Navíc dostal oproti ostatním regionům dvojnásobnou částku. Kříž upozornil, že MŽP se podařilo pro žadatele odbourat i nutnost jakýchkoliv energetických opatření. "Stačí pouze prostá výměna kotle," ujistil s tím, že novinkou je mimo jiné také možnost získání dalších prostředků z programu Nová zelená k úsporám nebo bonusů při kombinaci nového tepelného zdroje se solárním ohřevem.
"Kraj přispěje na každý kotel částkou 7,5 tisíce korun, celkově vyčlenil z rozpočtu 69 miliónů, dalšími 45 milióny předfinancuje příspěvky vybraných obcí. Ty poskytnou zájemcům částku ve výši od 1500 do 15 tisíc korun," nastínila Uvírová. Do spolufinancování kotlíkových dotací se s krajem zapojí 78 obcí, což je o čtyři víc než v první výzvě. Jejich přehled je uveden na stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/. Kvůli dotacím navíc hejtmanství školí úředníky obcí a od poloviny června až do konce srpna pořádá semináře pro veřejnost.
Žádosti budou moci lidé odesílat až do konce roku 2018. V případě, že počet žádostí dosáhne 10 tisíc, kraj jejich příjem ukončí. Na výtku, že příjem žádostí bude spuštěn krátce před zahájením topné sezóny, zareagovala náměstkyně hejtmana vysvětlením, že žadatelé o dotaci se mohou přihlásit 5. září, ale samotnou výměnu provedou až po topné sezóně. "O dotaci mohou žádat lidé, kteří už i výměnu provedli, a to od 15. července 2015. Samotná výměna musí provedena do 13. prosince 2019," popsala. Kraj musí žádost o dotaci na kotel vyřídit do 75 pracovních dnů od doručení bezchybné žádosti.
Někde lidem i půjčí
V některých městech chtějí radnice a magistráty lidem pořízení nového ekologického kotle co nejvíce ulehčit, rozhodli se proto poskytovat zájemcům bezúročné půjčky. Už je schválila Karviná, Bohumín či Ostrava. "O půjčku budou moci obyvatelé města požádat až po uzavření smlouvy o poskytnutí dotace s krajem, nejpozději však do dvou měsíců od jejího uzavření. Žadatel bude muset udělit souhlas s inkasem a v případě nedodržení podmínek bude pokutován," vysvětlila náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová (ANO). Ta věří, že tento systém bude fungovat, a umožní tak i nízkopříjmovým žadatelům, aby si vyměnili svůj starý neekologický kotel za nový. V Moravskoslezském kraji je asi 47 tisíc lokálních topenišť, z toho je přibližně 23 až 24 tisíc kotlů nevyhovujících. Dosud bylo díky dotacím vyměněno zhruba osm tisíc kotlů, po vyčerpání všech peněz z druhé výzvy by mělo být vyměněno zhruba 17 tisíc kotlů.
---
Lidé se mohou zaevidovat do systému a předvyplnit si žádost Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana