7.11.2024 - Elektrárna Dětmarovice skončí s uhlím na jaře
Zdroj: Moravskoslezský deník
Strana: 1
Autor: Zdeněk Janiurek
Novým zdrojem pro výrobu tepla bude biomasa. Uhelné kotle tak při dodávce budou pomáhat tuto zimu naposledy.
Dětmarovice – Skupina ČEZ upřesnila termíny definitivního přechodu z uhlí na biomasu a plyn při výrobě v elektrárně a teplárně v Dětmarovicích na Karvinsku. Už s předstihem zde byla zahájena výstavba biomasových a plynových zdrojů, které rostou v těsném sousedství současných zdrojů.
Letošní topná sezona je tak poslední, kterou v Dětmarovicích zajišťuje výroba z uhlí. Na jaře 2025 elektrárna přejde na nové zdroje a uhelné kotle budou odstaveny.
Dětmarovice i nadále zůstanou spolehlivým dodavatelem tepla pro 15 tisíc domácností v Orlové a Bohumíně.
Ekologizace zajistí snížení emisí CO2, síry, dusíku a tuhých znečišťujících látek až o 97 procent.
"ČEZ chce v celém Moravskoslezském kraji zůstat spolehlivým partnerem i po další desítky let a zachovat výhody centrálního zásobování teplem pro naše zákazníky. Pokračujeme tak v dříve oznámeném plánu na nahrazování uhlí moderními plynovými a biomasovými zdroji. Jsem rád, že se nám dodávku biomasy podařilo zajistit už s předstihem přímo z Moravskoslezského kraje. Dětmarovice jsou tak pro Česko příkladem úspěšně a pružně provedené transformace uhelné lokality na moderní energetický areál, který zachová stabilní dodávky tepla odběratelům v Bohumíně a Orlové," říká generální ředitel ČEZ ESCO a předseda dozorčí rady ČEZ Teplárenská Kamil Čermák.
ŠTAFETA PRO PLYN
V tuto chvíli v Dětmarovicích stojí dvě starší plynové kotelny o výkonu 2 x 22 MWt a také zcela nová plynová kotelna o výkonu 18,4 MWt. Tyto tři plynové zdroje jsou samy schopny zajistit dodávku tepla pro Orlovou i Bohumín.
Další modernější plynové a biomasové zdroje tu však ještě vzniknou do roku 2026. Aktuálně jsou nasmlouváni čtyři dodavatelé biomasy, kontrakty na odběr jsou uzavřeny na deset let.
Před dokončením je regulační stanice plynu a už na jaře 2025 začnou postupně vznikat další objekty. Půjde především o biomasový zdroj o výkonu 8 MWt, kogenerační jednotky o celkovém výkonu 22 MWt a centrální elektrickou stanici, která je energetickým srdcem nového zdroje. Postupné uvádění do provozu jednotlivých zdrojů, včetně plynové kotelny o výkonu 27 MWt proběhne již v průběhu roku 2026. Právě tyto zdroje se v dalších desítkách let postarají o spolehlivé dodávky tepla pro zákazníky napojené na systém centrálního zásobování teplem. Jen v Orlové a Bohumíně jde o 15 tisíc domácností, které budou mít díky novým Dětmarovicím jistou dodávku tepla nejméně do roku 2040.
PRO ZAMĚSTNANCE SE NIC NEMĚNÍ
Pro většinu ze stávajících 170 zaměstnanců, pracujících v uhelném provozu elektrárny Dětmarovice, se přechodem na biomasu a plyn v tuto chvíli nic nemění. Dále dle ČEZu zůstávají zaměstnanci. "Někteří postupně přejdou do nových teplárenských zdrojů a pro ostatní se ČEZ snaží najít uplatnění v rámci svých jiných aktivit v regionu, například při budování a provozu nových obnovitelných zdrojů, v rámci doplňování stavů poruchových čet ČEZ Distribuce nebo jinde ve Skupině ČEZ na profese provozních elektrikářů, montérů, svářečů atd. Část zaměstnanců budou Dětmarovice potřebovat i při pracích na ukončení provozu současné uhelné teplárny," přiblížil mluvčí ČEZu pro Moravskoslezský region Vladislav Sobol.