O mieście
21.1.2025 - Radnice ruší papírové složenky. Ušetří statisíce
Zdroj: Právo
Autor: Ludmila Žlábková
Neustále rostoucí ceny za poštovní služby vedou řadu měst k tomu, že přestávají obyvatelům rozesílat papírové složenky, třeba za odpady. Aktuálně k tomu přistoupil Trutnov, jehož vedení si slibuje roční úsporu asi 400 tisíc korun .
Například Ostrava papírové složenky pro platby nerozesílá už víc než deset let. „Opatření se dotkne asi osmi tisíc občanů,“ řekl tajemník trutnovského městského úřadu Jan Seidel. Ostrava už v roce 2014, kdy přestala rozesílat klasické složenky, hlásila úsporu zhruba milion korun ročně.
Podobně nechodí složenky do schránek ve Frýdku-Místku, Opavě nebo Bohumíně. „Lidem chodí SMS, e-mai l nebo obojí. U zhruba dvaceti seniorů ale zůstalo zasílání složenky zachováno. Uspoří se řádově desítky tisíc korun ročně,“ uvedla mluvčí Bohumína Jana Končítková.
Například v Náchodě zase složenky nikdy nerozesílali. „Dříve nám to obyvatelé vyčítali. Prý bez nich nevědí, že mají poplatek uhradit. Služby ale stále více přecházejí do online prostoru. Část lidí sice raději přijde osobně a zaplatí na pokladně úřadu, ale většina platí převodem,“ mínila náchodská mluvčí Nina Adlof. Radnice ale zvažuje, že začne rozesílat upozornění na splatnost e-mailem. Preferují QR kódy Tak to dělají třeba v Jihlavě. „Informační dopisy před splatností poplatku za odpady byly naposledy rozeslány roku 2023, nyní už chodí výlučně informační e-maily s QR kódem. E-mailem nebo SMS informujeme i o poplatku za psy,“ sdělil mluvčí Jihlavy Radovan Daněk s tím, že naposledy dosáhly náklady na rozeslání informačních dopisů 685,5 tisíce korun. Poštovní složenky zmizely i v Ústí nad Labem. Rozesílá je jen jedno ze tří oddělení přestupkové agendy, neboť dosud nemá šablonu s QR kódy. „Využíváme a podporujeme nové formy platby, zejména úhradu prostřednictvím QR kódů. Je komfortnější, údaje jsou při načtení QR kódu už předvyplněny a pro poplatníka je tato forma levnější. Jde o klasický bankovní převod na rozdíl od platby prostřednictvím složenek, kde poplatek dosahuje i několika desetikorun. Roční úspora města je v řádu nižších jednotek milionů,“ uvedla Romana Macová, vedoucí kanceláře ústeckého primátora. Naopak v Českých Budějovicích papírové složenky zůstávají v akci.
„Letos se ale snížila dvojí splatnost poplatku za odpad, složenky se tak rozesílají pouze jednou ročně. Úspora pro městskou kasu činí asi 850 tisíc korun,“ uvedla mluvčí zdejšího magistrátu Jitka Brůha Welzlová. Podobné je to i v Liberci. „Pro určitou skupinu občanů, například těch starších 65 let, je papírová poukázka stále tím správným informačním médiem,“ vysvětluje mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová. „Byly návrhy na zrušení, ale proti stály obavy o naplnění rozpočtu. Stále jde o nejlacinější obyčejnou zásilku, jakési osobní připomenutí. Následné výzvy k úhradě po splatnosti, platební výměry, exekuční příkazy jsou násobně dražší. I občané platící převode m čekají na složenku jako na impul z k zaplacení. I když s postupem digitalizace stále více z nich využívá Portál občana s elektronickým avízem,“ doplnila Kodymová.