O mieście
22.1.2025 - Boj se jmelím vstupuje v Bohumíně do druhé fáze, uleví se 150 dřevinám
Zdroj: karvinsky.denik.cz
Autor: Martin Ruščin
Likvidace jmelí bílého ze stromů vstupuje v Bohumíně do druhé etapy. Před třemi lety nechala radnice vymýtit 170 kubíků invazivní rostliny, letos má v plánu ještě o sto kubíků více. Odborníci by měli ulevit 150 dřevinám.
„Do druhé etapy jsme vytipovali 250 výrazně postižených kusů napříč městskými obvody. Nejčastěji trpí měkké listnáče - lípa, topol a vrba. Každý strom má jiný rozsah napadení. Stovku z nich už nemá význam zachraňovat, ty půjdou k zemi. Jde například o dožívající větrolam u Kališova jezera. Sto padesát prosperujících dřevin, u nichž má smysl je jmelí zbavit, necháme ošetřit,“ popsal Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
Metodu odstranění cizopasníka formou ořezu stromů si v Bohumíně pochvalují. „Z první etapy jsme se poučili. V terénu jsme vyhodnocovali, které zásahy jsou efektivní a fungují. V druhé fázi je tak můžeme ještě vyladit. Obecně můžeme říci, že oproti chemickému postřiku je ořez prokazatelně účinnější. Ošetřené stromy opětovně zarůstají pouze v deseti procentech případů, což lze považovat za mimořádnou úspěšnost,“ dodal Palán. Odpad z ořezů se zpracovává na tuhou biomasu. V první etapě vzniklo 51 tun štěpky, letos je předpoklad až 84 tun. Ošetření stromů se ujme odborná firma, která na začátku letošního roku vyhrála veřejné výběrové řízení. Se záchranou napadených dřevin v Bohumíně má zkušenosti už z minulého období. Do práce se pustí v příštích týdnech. Radnice za kompletní péči o stromy zaplatí necelé dva miliony korun.
„Na projekt se nám podařilo získat dotaci z Operačního programu životního prostředí, která by měla pokrýt až osmdesát procent nákladů,“ uvedla projektová manažerka bohumínské radnice Karolína Acksteiner. Jmelí je jeden z nejrozšířenějších rostlinných cizopasníků, v korunách stromů vytváří husté kulovité trsy, které dosahují v průměru až jednoho metru. Ničí stromy tím, že se napojí na jejich cévy a vysává vodu a živiny. Dřevinu tím postupně vyčerpá a ta usychá. Na nová stanoviště jej roznáší ptáci, kteří se živí jeho plody.
Foto: Boj se jmelím v Bohumíně.
FotoAuthors: Pavel Čempěl