O mieście
23.1.2025 - Pojišťovna farmářce za milionovou škodu poslala pakatel. Otočila ze dne na den až pod hrozbou zveřejnění
Zdroj: Novinky.cz
Autor: Aleš Honus
Za pojištění proti povodním platila farmářka z Bohumína dlouhá léta desítky tisíc ročně. Loni jí voda způsobila odhadem milionovou škodu. Když jí pojišťovna sdělila, že dostane jen 73 tisíc korun, opakovaně si stěžovala, bez úspěchu. Až poté, co se o věc začaly zajímat Novinky, pojišťovna hned změnila názor a rozhodla o vyplacení více než milionu.
Jana Marcolová už několik desetiletí provozuje hospodářství v Bohumíně-Pudlově. Od povodně v roce 1997 pojišťovny odmítaly její budovy pojistit, to se ale změnilo v roce 2012, kdy s farmářkou uzavřela smlouvu pojišťovna Allianz. To ale bylo vykoupeno vysokou cenou pojistky. Na to byla paní Jana ochotna přistoupit s vědomím, že v případě povodní ji pojišťovna nenechá ve štychu. „Platila jsem dvanáct let hodně vysoké částky, po poslední valorizaci to dělalo 43 tisíc korun ročně, z toho téměř dvě třetiny kalkulace tvořilo riziko povodní. Jen za toto riziko jsem odvedla pojišťovně za celou dobu 320 tisíc korun,“ řekla Marcolová. „Takže celou dobu žiju v přesvědčení, že pojistka se vztahuje na všechny nemovitosti, a když v září přišla velká voda a poničila úrodu, pastviny i budovy, měla jsem za to, že mi pojišťovna zaplatí aspoň nejhorší škody. Pak ale přišel šok, když mi sdělili, že zaplatí jen 73 tisíc za jednu budovu a že na ostatní budovy se pojištění nevztahuje. Odvolávala jsem se, ale marně,“ řekla.
Pojišťovna ženě opakovaně tvrdila, že smlouva se nevztahuje na dvacetiletou vodu, ale jen na povodeň s delší periodicitou. „Informace o výluce vztahující se na území s periodicitou povodní 20 let a nižší je uvedena v pojistných podmínkách,“ stála pojišťovna ve svém závěru ještě na konci prosince. Podle advokáta Tomáše Chlebíka, kterého si farmářka najala, nelze s takovým postojem souhlasit. „Čítankovým způsobem se zde opakuje chování pojišťovny v okamžiku nástupu pojistné události, které je diametrálně odlišné od období klidu po uzavření pojistné smlouvy právě do nástupu oné pojistné události. V mezidobí klidu se pojišťovna chová vždy přátelsky a pojistnou smlouvu na samém začátku uzavře tak, aby byl vytvořen obraz, ve kterém poskytla krytí rizik v co nejvyšší míře, což se ovšem v situaci, kdy stoupne voda, radikálně mění,“ uvedl advokát. Podle něj pojišťovna smlouvu uzavřela s plným vědomím, že se pojištěné nemovitosti nacházejí v povodňové zóně B s rizikovou zónou 3, takže je naprosto nepřípustné, aby dnes konstatovala, že se většina areálu nachází v záplavovém území. „Tyto skutečnosti pojišťovna nezjistila nyní, ale byly jí velmi dobře známy před uzavřením pojistné smlouvy,“ dodal advokát. Pojišťovna otočila a vyplatí milion