Město Bohumín

česky PL

Archiwum wideo

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999


 
 

Videa jsou do videoarchivu z technických důvodů přidávány s několikadenním zpožděním.

Liczba znalezionych zapisów: 1716
Strona 1 / 48
Dvě ceny Mental Power pro Bohumín, bodovala Ela - przedstawić wideoŻycie w mieście25.6.2022

Dvě ceny Mental Power pro Bohumín, bodovala Ela

Cena za nejlepší scénář a cena diváků. Získali je klienti bohumínských sociálně terapeutických dílen Klíček a tvůrci snímku Ela. Bodovali s ním v Praze na mezinárodním filmovém festivalu lidí s mentálním a kombinovaným postižením. Bohumínští se Mental Power, jak se přehlídka jmenuje, účastní pravidelně.

Zbrousili hrboly v ul. Slezská, kraj chystá opravu - przedstawić wideoŻycie w mieście11.6.2022

Zbrousili hrboly v ul. Slezská, kraj chystá opravu

Nejen zvlněná dálnice, která se aktuálně opravuje. Podobné skákání po vozovce už několik let znepříjemňuje cestování silnicí mezi Starým a Novým Bohumínem. Jde o úsek v trase mostu vzniklého právě při výstavbě autostrády. Kraj, který je nyní správcem komunikace, chystá nákladnou opravu. Hrboly teď alespoň zbrousil.

Chceme domů (108) – psí útulek - przedstawić wideoŻycie w mieście4.6.2022

Chceme domů (108) – psí útulek

Prostřednictvím projektů Psí přání, Nakrm nás a taky osobními dary pomáhají lidé, kterým není lhostejný osud opuštěných němých tváří. Krmivo pro psy v útulku naposledy lidé nechali přímo v jednom z místních zverimexů. Do dočasného azylu v Šunychlu zve Radka Matonogová a přidá nabídku těch, kteří hledají nový domov.

Kameny zmizelých před domy židovských rodin - przedstawić wideoŻycie w mieście4.6.2022

Kameny zmizelých před domy židovských rodin

Kameny zmizelých nově připomínají osud několika bohumínských židovských rodin. Žulové kostky s mosaznými tabulkami se jmény nacisty zavražděných lidí leží přímo před domy, kde žili. Kameny Stolpersteine iniciovali přeživší a jejich potomci. Bohumín se tak zařadil mezi města jako je Olomouc, České Budějovice nebo Praha.

O výuku českého jazyka je mezi Ukrajinci zájem - przedstawić wideoŻycie w mieście4.6.2022

O výuku českého jazyka je mezi Ukrajinci zájem

21 dětí z Ukrajiny se v Bohumíně vzdělává v místních školách zřizovaných městem, z toho 17 v základních, 3 v mateřských školách a jedno dítě v přípravné třídě. Studenty přijalo taky krajské gymnázium. Jazykovou bariéru pomáhá odbourat kurz českého jazyka, připravila ho Masarykova základní škola a je o něj velký zájem.

DDM: Čtyři nové učebny a nová podlaha v tělocvičně - przedstawić wideoŻycie w mieście28.5.2022

DDM: Čtyři nové učebny a nová podlaha v tělocvičně

Sportovce a školáky v domě dětí a mládeže vystřídali dělníci. Ještě před letními prázdninami zde zahájili výstavbu rovnou čtyř nových učeben, na které Fontána získala dotaci. Pracuje se také v tělocvičně, kde je v plánu moderní podlaha a částečně i nové vybavení – jako třeba nastavitelné sklápěcí koše pro basketbal.

Školáci v Pudlově připravili tradiční romská jídla - przedstawić wideoŻycie w mieście28.5.2022

Školáci v Pudlově připravili tradiční romská jídla

Učebnice a sešity vyměnili za vařečky, hrnce a mísy s těstem. Děti v Pudlově si vlastnoručně ukuchtily tradiční romská jídla, na která se už skoro zapomnělo. Tamní základní škola uspěla s projektem, který cílí na rozvoj inkluze a podporuje vztahy mezi generacemi. Získala na něj dotaci z norských fondů, hradí z něj nejen suroviny.

Bohumín opravuje další výtahy ve věžácích - przedstawić wideoŻycie w mieście21.5.2022

Bohumín opravuje další výtahy ve věžácích

Výtahy jsou ve věžáku jednou z klíčových záležitostí a Bohumín je postupně modernizuje. Jejich hromadné rekonstrukce odstartoval před pěti lety, dosud investoval 30 milionů korun. Jedním z posledních míst, kde ještě staré výtahy jezdí, jsou věžové domy u železáren. Dočkají se letos, práce začaly zkraje května.

Bohumín představil studii chystané zubní kliniky - przedstawić wideoŻycie w mieście21.5.2022

Bohumín představil studii chystané zubní kliniky

Několik tisíc lidí v průběhu let přišlo v Bohumíně o v místě dostupného zubaře. Původní lékaři odešli do důchodu a náhrada chybí, a tak nezbývá než za péčí nákladně dojíždět. I proto nechal Bohumín zpracovat studii k vybudování nové zubní kliniky, v minulém týdnu město podepsalo smlouvu na vznik projektu.

Jarmark na hranici jako lidový bleší trh - przedstawić wideoŻycie w mieście21.5.2022

Jarmark na hranici jako lidový bleší trh

V obří lidový bleší trh se změnilo prostranství bývalé celnice na česko-polském pomezí u Starého Bohumína. O víkendu tam zamířili milovníci starých věcí, sběratelských kousků i obyčejné veteše, na jarní edici oblíbeného Jarmarku na hranici. Sousední polská obec Krzyzanowice ho pořádá od roku 2008.

Splavnění Odry na Ostravsku s přístavem v Bohumíně? - przedstawić wideoŻycie w mieście21.5.2022

Splavnění Odry na Ostravsku s přístavem v Bohumíně?

Stát zastavil přípravy projektu kanál Dunaj – Odra – Labe, je zkrátka příliš drahý a neefektivní. Nicméně ve hře je dál varianta splavnění Odry pro nákladní dopravu do Ostravy, respektive do Bohumína. Právě Bohumín se podle médií často skloňuje jako místo pro přístav s terminálem. Město to odmítá a označuje za nereálné.

Okrsková soutěž hasičů v požárním útoku - przedstawić wideoŻycie w mieście14.5.2022

Okrsková soutěž hasičů v požárním útoku

Starý Bohumín, Skřečoň, Šunychl, Vrbice a Záblatí. V Bohumíně funguje pět městem zřizovaných výjezdových jednotek dobrovolných hasičů, další skupiny působí jako spolek v Kopytově a Nové Vsi, je to mnohem víc než v okolních obcích a městech. O víkendu se většina hasičů setkala na jednom místě, při soutěži v požárním útoku.

Zápisy do mateřinek provázel velký zájem - przedstawić wideoŻycie w mieście14.5.2022

Zápisy do mateřinek provázel velký zájem

Po zápisech do prvních tříd proběhly počátkem května zápisy v mateřských školách. Zájem byl tradičně velký a kapacita je prakticky naplněná, na všechny děti starší tří let se dostane. Složitější je to u mladších, dvouletých dětí, které potřebují specifickou péči. Letos je ve školkách 550 dětí v 25 třídách.

Dopravní hřiště je dětem výborným pomocníkem - przedstawić wideoŻycie w mieście7.5.2022

Dopravní hřiště je dětem výborným pomocníkem

Jarní počasí vylákalo cyklisty na cesty, a neobešlo se bez úrazů. Není to tak dávno, co se v kraji za pouhé čtyři hodiny odehrála desítka kolizí, z toho v polovině případů byly mezi zraněnými děti ve věku mezi třemi a dvanácti lety. K větší bezpečnosti přispívá dopravní výchova, Bohumín ji podporuje a má vlastní tréninkové hřiště.

Mladí kuchaři v Bohumíně soutěžili v grilování - przedstawić wideoŻycie w mieście7.5.2022

Mladí kuchaři v Bohumíně soutěžili v grilování

Centrem Bohumína to v půli týdne náramně vonělo, stalo se místem velké grilovací party. Byla námětem kvalitně obsazené mezinárodní soutěže žáků škol s gastronomickými obory. S nápadem na ni přišla místní střední škola, aby mladí kuchaři mohli předvést, co umí, a dokázat, že kvalitní grilování je umění.

Dobrovolníci na jaře uklidili psí útulek - przedstawić wideoŻycie w mieście30.4.2022

Dobrovolníci na jaře uklidili psí útulek

Rukavice, hrábě, zahradní kolečka byla v psím útulku v Šunychlu v permanenci. Naplánovali tam jarní brigádu dobrovolníků s cílem připravit výběhy a kotce na jarní a letní sezónu, na výzvu na sociálních sítích reagovali místní i přespolní. Práce byla bez nároku na honorář, za to s chutnou domácí odměnou.

Výuka plavecké školy Bospor je oblíbená - przedstawić wideoŻycie w mieście30.4.2022

Výuka plavecké školy Bospor je oblíbená

Aquacentrum funguje v Bohumíně 17 let. Už při otevření si dalo za cíl naplno rozjet výuku plavání, protože rozvoj dovedností podporuje bezpečnost. Co se děti naučí v bazénu, uplatní při koupání ve volné přírodě. Jen letos bazénem projde na 800 žáků místních škol a mateřinek. Bohumín plavání finančně podporuje, nad rámec povinné výuky.

Bohumín vrátí na přeplatcích 28 milionů, jaká bude další sezóna? - przedstawić wideoŻycie w mieście23.4.2022

Bohumín vrátí na přeplatcích 28 milionů, jaká bude další sezóna?

Náklady na bydlení v Česku rostou. Projevuje se v nich růst cen, rekordní inflace, ekonomické dopady války na Ukrajině i dražší poplatky, třeba za odpad. Zatímco jinde ještě zvyšují nájemné, Bohumín, který vlastní 4300 bytů, o tom teď neuvažuje. U většiny z nich navíc udrží cenu za teplo, s výjimkou těch, kde ho zajišťuje plynem.

Chceme domů (107) – psí útulek - przedstawić wideoŻycie w mieście23.4.2022

Chceme domů (107) – psí útulek

Psí útulek od dubna přešel na jarně-letní provozní dobu. V pondělí, čtvrtek a pátek má otevřeno od 15 do 17, v úterý od 10 do 12 a v neděli od 14 do 18 hodin. Oblíbené venčení psů se koná za příznivého počasí v neděli, nejdříve od půl třetí odpoledne. Nabídku psů k adopci přidává v rubrice Chceme domů Radka Matonogová.

SBD vrátí na přeplatcích 12 milionů, jaká bude další sezóna? - przedstawić wideoŻycie w mieście23.4.2022

SBD vrátí na přeplatcích 12 milionů, jaká bude další sezóna?

Rekordní zdražení surovin se naplno projeví v nové topné sezóně. Kalkulace už představil i druhý největší bytový fond v Bohumíně, Stavební bytové družstvo, které plyn nakupuje průběžně po celý rok na burze. Teplo z jeho vlastních kotelen bylo řadu let nejlevnějším ve městě. Brzy domácnosti sáhnou hlouběji do kapsy.

Nalejvárna nabídla intenzivní přípravu k přijímačkám - przedstawić wideoŻycie w mieście16.4.2022

Nalejvárna nabídla intenzivní přípravu k přijímačkám

Deváťáci mají za sebou první kolo přijímacích zkoušek na střední školy. Ti ze základky na třídě Dr. Edvarda Beneše to letos snad měli o něco lehčí, díky „Nalejvárně“. Speciální kurz nabídl intenzivní přípravu k češtině, matematice a rady, jak zvládnout stres. Právě ten deváťáci v souvislosti s přijímačkami často zmiňují.

V Bohumíně montují Radibudky, otevřeli dílničku - przedstawić wideoŻycie w mieście16.4.2022

V Bohumíně montují Radibudky, otevřeli dílničku

Sýkory budou v Bohumíně hnízdit v Radibudkách, vlastnoručně je zhotoví děti a rodiče z předem připravených dílů. Cílem projektu, založeného v Karviné, je podpořit krajinu, zvýšit populaci ptactva a zlepšit manuální zručnost nejen školáků. Partnerem záměru se v Bohumíně stal dům dětí a mládeže Fontána, zřídil kreativní dílnu.

Velikonoční jarmark PZKO ve Skřečoni - przedstawić wideoŻycie w mieście9.4.2022

Velikonoční jarmark PZKO ve Skřečoni

Dobroty polské kuchyně, jako legendární polévka žurek a tradiční bigos, a taky spoustu velikonoční inspirace. PZKO, polský kulturně osvětový svaz, ve Skřečoni lákal na velikonoční jarmark. Byl přehlídkou zručnosti místních lidí, příležitostí k setkání sousedů a odpoledne s vystoupením gorolské kapely Bukoń.

Zápisy dětí do prvních tříd základních škol - przedstawić wideoŻycie w mieście9.4.2022

Zápisy dětí do prvních tříd základních škol

Do světa zvířat a ZOO vzala budoucí prvňáčky základní škola ve Skřečoni. Pojala tak jejich zápis, který se po nucené dvouleté covidové pauze mohl uskutečnit opět s osobní účastí dětí. V uplynulém týdnu proběhla v Bohumíně většina zápisů, každoročně k nim dorazí kolem 200 dětí. Odklad řeší přibližně 15 procent rodičů.

Adaptační skupina pro ukrajinské děti - przedstawić wideoŻycie w mieście2.4.2022

Adaptační skupina pro ukrajinské děti

Česko má za sebou pátý týden s přílivem válečných uprchlíků. V Bohumíně je zatím hlášených kolem dvou set Ukrajinců, kteří by tady chtěli zůstat, někteří krátce a jiní delší čas - zejména jde o ženy a jejich potomky. Radnice ve spolupráci s domem dětí pro školáky vytvořila dětskou adaptační skupinu, program vede rodilá mluvčí.

40 let Radosti a Impulsu na dobových záběrech - przedstawić wideoŻycie w mieście26.3.2022

40 let Radosti a Impulsu na dobových záběrech

Název „Radost“ pro soubor před 40 lety vymyslela Zdeňka Cichá z Bohumína. Jeho bratr, skupina Impuls pro starší tanečníky, píše historii od roku 1986 a jméno vzniklo spontánně. Z Maďarska se tehdy vozily deodoranty značky »Impuls« a na tréninku ho měla každá holka. Hluboko do minulosti se vrátil videosestřih z archivu souboru.

Až polovinu kapacity popelnic lze získat tříděním - przedstawić wideoŻycie w mieście26.3.2022

Až polovinu kapacity popelnic lze získat tříděním

Za svoz odpadu si většina lidí od ledna podle nového zákona a poplatků připlatila. Vyšší náklady by měly být jednou z motivací k třídění odpadu. Jenže při pohledu do kontejnerů na sídlištích to tak zatím nevypadá, jako například v Okružní ulici, kde nádobu technické služby vysypaly a přetřídily. Až polovina věcí tam nepatřila.

Slavné tváře Radosti a Impulsu, co dělají dnes? - przedstawić wideoŻycie w mieście26.3.2022

Slavné tváře Radosti a Impulsu, co dělají dnes?

Historicky první vítězství taneční soubor Radost slavil v roce 1988, kdy bodoval tanec Červená a bílá na soutěži v Brně. K největším úspěchům se zařadila formace Galileo Galilei, se kterou Bohumíňáci v roce 2010 ovládli mistrovství Evropy i světa. Radostí a skupinou Impuls prošly stovky tváří, včetně těch nejzářivějších.

Taneční soubor Radost a Impuls má 40 let - przedstawić wideoŻycie w mieście26.3.2022

Taneční soubor Radost a Impuls má 40 let

Rovných 40 let trvá historie tanečního souboru Radost a Impuls, mnohonásobného mistra republiky, Evropy i světa. Jeho éra se začala psát v roce 1982, ještě jako pionýrského oddílu. První tanec vznikl na tehdy populární hit Holky z naší školky, od té doby Radost září. Kulatiny soubor oslavil velkými koncerty.

Lékaři z Bohumína pomáhají ukrajinským kolegům - przedstawić wideoŻycie w mieście19.3.2022

Lékaři z Bohumína pomáhají ukrajinským kolegům

Do válkou zasažených ukrajinských měst Kyjev a Černihiv putovala materiální zdravotnická pomoc z Bohumína. Ve spolupráci s městskou nemocnicí ji zorganizovali ukrajinští lékaři, kteří tady pracují a místní si je pochvalují. Situace v jejich rodné vlasti je velmi zasáhla, neboť část příbuzných v zemi zůstává.

První ukrajinští uprchlíci ubytovaní v bytech města - przedstawić wideoŻycie w mieście19.3.2022

První ukrajinští uprchlíci ubytovaní v bytech města

Ubytování lidem z Ukrajiny nabídli někteří Bohumíňáci ve svých domech, město pak vyhradilo uprchlíkům něco přes dvacet bytů ze svého fondu. Nacházejí se zejména v Pudlově, kde Bohumín spolu s Armádou spásy provozuje sociální bydlení. Několik bytů je k dispozici také v Novém Bohumíně a ve Skřečoni.

Školáci zaznamenali životní příběhy pamětníků - przedstawić wideoŻycie w mieście19.3.2022

Školáci zaznamenali životní příběhy pamětníků

Příběhy našich sousedů, projekt zaměřený na žáky základních škol. Stojí za ním organizace Post Bellum, která vyhledává a zpracovává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Vůbec poprvé se projekt uskutečnil na Karvinsku, kde se zapojilo devět základních škol, včetně bohumínských žáků ze Skřečoně a Pudlova.

Uprchlíci na vlakovém nádraží v Bohumíně, týden třetí - przedstawić wideoŻycie w mieście19.3.2022

Uprchlíci na vlakovém nádraží v Bohumíně, týden třetí

Třetím týdnem proudí přes vlakové nádraží v Bohumíně, které je první zastávkou v Česku, uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny. Denně jde až o dva tisíce lidí. Přestože přijíždějí v průběhu celého dne běžnými spoji, nadále je nejnáročnějším okamžikem noc. Jako ta z neděle na pondělí, kdy dorazilo několik set uprchlíků.

Bohumín přestupní stanicí pro tisíce uprchlíků - przedstawić wideoŻycie w mieście12.3.2022

Bohumín přestupní stanicí pro tisíce uprchlíků

Druhým týdnem proudí do Česka ukrajinští uprchlíci. Jen České dráhy jich za prvních deset dnů evakuačními vlaky dopravily 3700. Další skupiny běženců denně přijíždějí běžnými spoji, v Bohumíně čekají na přípoj a následně pokračují do svého cíle. Skoro každou noc tráví v nádražní hale několik hodin stovky lidí, včetně dětí.

Cyklostezku v Šunychlu upraví a přidají značku Stop - przedstawić wideoŻycie w mieście12.3.2022

Cyklostezku v Šunychlu upraví a přidají značku Stop

Nebezpečné místo, jak dokládá nedávná nehoda v Šunychelské ulici v Šunychlu poblíž areálu firem Migo a Progres. Polský šofér tam srazil cyklistku. Cyklostezka zde končí těsně pod mostem, hned u výjezdu z dálnice, a současná značka „Dej přednost v jízdě“ se poměrně často míjí účinkem. Bohumín proto prosadil změny, stavební i ve značení.

Chceme domů (106) – psí útulek - przedstawić wideoŻycie w mieście12.3.2022

Chceme domů (106) – psí útulek

Psi k adopci, jak pomoci opouštěným zvířatům, aktuality, ale taky rady, jak postupovat, když vám pes uteče nebo se ztratí. Psí útulek představil na webu www.bohumin.cz upravenou a rozšířenější prezentaci. Do areálu v Šunychlu zve Radka Matonogová, v rubrice Chceme domů představí čtyři adepty na nový domov.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 
41 42 43 44 45 46 47 48 
Liczba znalezionych zapisów: 1716

    Městský úřad