Město Bohumín

English EN

Skřečoňský Gliňoč

Na hranici katastrů Dolní Lutyně a Skřečoně se rozprostírá nevelký, ale souvislý komplex lesa, který je charakteristický dvěma většími nádržemi a nově vybudovanou soustavou tůní. Jde o oblast, která je známá pod lidovým názvem Gliňoč.

Lokalita má zajímavou historii. V první polovině 20. století tu vznikla štěrkovna, kde se těžil štěrk a písek. V 50. letech 20. století byla těžba přerušena a oblast začala postupně zarůstat lesem, až získala takovou podobu, jak ji známe dnes. V místě těžby vznikly vodní nádrže. Zprvu sloužily pro místní obyvatele jako přírodní koupaliště a později byly vyhlášeny rybářským revírem.

Dnes mají nádrže společně s celým lesnatým areálem spíše rekreační funkci, lidé si sem rádi vyjdou na procházku mimo městskou zástavbu. V Gliňoči se můžete těšit na klidné lesní prostředí lemované řadou chodníčků. Město zde vybudovalo altánek pro odpočinek u vodní nádrže. Na své si přijdou i milovníci přírody, neboť v lesnaté i vodní části Gliňoče žije široké spektrum tvorů od hmyzu přes obojživelníky až po ptáky a savce, kteří jsou vázáni na tento typ prostředí.

  • rozloha:  10 ha (100 000 m2)
  • počet rybníků:  2
  • počet tůní:  6

Gliňoč

1. Lesy v Gliňoči Show the map

1. Lesy v Gliňoči

Souvislý komplex lesa, který můžete v Gliňoči vidět, má charakter středoevropského opadavého lesa nízkých až středních poloh mírného klimatu se zamokřenými a živnými stanovišti. Ovlivnila jej těžba písku a hlíny, která skončila v roce 1954.
2. Mokřady a tůně v Gliňoči Show the map

2. Mokřady a tůně v Gliňoči

Mokřady a tůně mají v naší krajině nezastupitelné místo, protože plní funkci zadržování (retence) vody v krajině. Oblast Gliňoče, která je tvořena kromě velkých vodních nádrží také mokřadem s bohatým stromovým porostem, zadržovací schopnost postupem času ztratila.
3. Rybníky v Gliňoči Show the map

3. Rybníky v Gliňoči

Oblast Gliňoče utváří dvě větší vodní plochy, které jsou obklopeny souvislým lesním porostem. Vodní nádrže o velikosti 0,48 ha a 0,55 ha vznikly těžební činnosti písku. Vodní plochy byly kdysi rybářským revírem, proto zde pravidelně docházelo k zarybňování, výlovům a úpravám břehů.
4. Živočichové v Gliňoči Show the map

4. Živočichové v Gliňoči

Pokud budete mít štěstí, můžete v areálu Gliňoče spatřit vzácné i méně vzácné druhy živočichů. Permanentně zamokřená stanoviště, zarostlé tůňky a velké vodní plochy jsou příznivé hlavně pro obojživelníky, například skokana zeleného či ropuchu obecnou.
Page: 1

Number of records found: 4

    Městský úřad