Pomník Hrdinům domova ve Vrbici má za sebou omlazovací kúru
8.12.2011

VRBICE - Pomník „Hrdinům domova“ ve Vrbici už je opět reprezentativní. Časem notně sešlá připomínka našich hrdinných předků prošla „ozdravnou kúrou“ zručného kameníka. Letos jde už o čtvrtý pomník, který se v Bohumíně dočkal obnovy. Tento poslední kousek byl ale zároveň nejnákladnějším. Radnice za úpravy pomníku „Hrdinům domova“ zaplatila 65 tisíc korun, náklady plně hradila z rozpočtu města.
Pomník obětem 1. světové války v letech 1914-1918, situovaný vedle římskokatolického kostela ve Vrbici, byl v hodně špatném stavu. „Ukázalo se, že objem prací bude mnohem větší, než jsme původně předpokládali. V horní části pomníku je například reliéf s vyobrazením andělíčka, jehož celistvost byla narušená a nakonec se při čištění rozpadl úplně. Museli jsme objednat jeho novou modeláž,“ uvedla Šárka Drápelová z odboru školství, kultury a sportu bohumínského městského úřadu. Kameník odkaz minulosti vyčistil, kompletně přebrousil a přeleštil, nápisy na něm znovu vyzlatil. Práce završil hydrofobizační a antigraffiti nátěr.
V letošním roce prošly opravou dohromady už čtyři pomníky a památníky ve městě. Kromě výše uvedeného byl podroben odbornému ošetření památník s pamětní deskou zakladatelům nemocnice Ve Starém Bohumíně. Ve Vrbici se dočkal omlazení Pomník Rudolfu Masnému a v Šunychlu pomník Stalingradským hrdinům. Jejich obnova přišla rozpočet Bohumína dohromady na 31 tisíc korun.
Lukáš Kania
foto: Šárka Drápelová