Bohumínský Cimrman aneb výstava fotografií s kouzlem časů dávno minulých
20.9.2012

NOVÝ BOHUMÍN - V Salonu Maryška se vrátí čas zpátky. Příjemná nostalgie časů minulých na vás dýchne z dobových fotografií, které zachycují Bohumín na počátku 20. století. Výstavu prokládanou humornými prvky a laděnou „cimrmanovsky“ připravili Eduard Beneš a Jiří Spáčil, zapálení historici v důchodu. Vernisáž výstavy „Bohumínský Cimrman“ proběhne v Salonu v sobotu 22. září od 17 hodin.
Koňské spřežení na dnešní třídě Edvarda Beneše, stará benzinová pumpa u vlakového nádraží, tramvaje v centru města. Tyto a další perličky Bohumína zachycuje na 50 vystavených snímků. Autoři výstavy vybrali černobílé fotografie, kolorované fotografie a pohlednice z let 1900 až 1920.
„Na fotografiích jsou zachyceny věci známé i neznámé. Když se na ně dívá současník, ptá se, co je to za místo. Když mu řekneme že Bohumín, překvapeně zírá,“ uvádí k výstavě jeden z autorů, Eduard Beneš. Doplnil, že vystavené snímky pocházejí z jeho soukromé sbírky a ze sbírky Jiřího Spáčila, spoluautora výstavy. Kromě vystavených pohlednic poběží na televizní obrazovce v Salonu také prezentace dobových pohlednic.
Zapálení amatérští historici vnesli do své expozice kus humoru. Pro soubor fotografií vytvořili imaginární postavu, jakéhosi bohumínského Cimrmana. Doprovodné texty vyloudí úsměv a sám Cimrman upozorní i na věci, které by za jiných okolností na fotografiích běžnému návštěvníkovi unikly.
„Jako příklad uvedu fotografii, na které je uprostřed jedné z ulic Bohumína stará tramvaj. Strhává na sebe pozornost, ale stačilo, abychom k fotce připsali jednu z legend o bohumínském Cimrmanovi a rázem si uvědomíte, že v rohu fotky je muž v nádherné dobové uniformě tramvajáka, která rozhodně stojí za pozornost,“ říká spoluautor výstavy Jiří Spáčil.
Eduard Beneš a Jiří Spáčil jsou amatérskými historiky. Jiří Spáčil pracoval jako báňský záchranář a kameraman, dnes je v důchodu. Penze si užívá také Eduard Beneš, který pracoval v chemickém průmyslu. Oba se dlouhodobě zabývají historií Bohumína. Fascinuje je zejména podoba města v době jeho vzniku a v první polovině 20. století. Mimo jiné sbírají staré fotografie z té doby a méně známá místa Bohumína na nich zachycená se snaží identifikovat a zjistit k nim podrobnosti.
Výstavu Bohumínský Cimrman můžete v Salonu Maryška vidět do listopadu, vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin a v době konání ostatních kulturních akcí.
Lukáš Kania
foto: dobový pohled na dnešní tř. E. Beneše, foto ze sbírky Jiřího Spáčila