Při zbraňové amnestii se dostal do rukou policistů i minometný granát
13.8.2014

KARVINSKO - Už šestý týden běží takzvaná zbraňová amnestie, kterou lidé mohou využít do půlnoci 31. 12. 2014. Policisté na Karvinsku dosud přijali mimo jiné 8 střelných zbraní a také minometný granát.
Osoba, která má v držení zbraň, střelivo nebo registrované části zbraně bez příslušného povolení, je může díky zbraňové amnestii odevzdat na kterékoliv policejní služebně, aniž by jí hrozilo trestní stíhání pro přečin nedovoleného ozbrojování.
„Do současné doby na policejní služebny Územního odboru Karviná či přímo na Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Karviná lidé přinesli celkem 8 střelných zbraní. Z tohoto počtu jsou tří opakovací kulové zbraně, jeden revolver, čtyři pistole, kolem 500 ks nábojů různých ráží,“ uvedl karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus.
Do rukou policie se tak dostali zbraně i 100 let staré nebo podomácku vyrobené, a také minometný granát. Občan ho přímo na policejní služebnu donesl v batohu. „Policejní pyrotechnik na místě sice konstatoval, že se jedná o nefunkční munici, ale tady je zapotřebí zmínit, že i několik desítek let stará munice, která leží ve vodě či je zakopaná v hlíně, může být stále aktivní,“ dodal Kus s tím, že proto je zapotřebí na takové předměty nesahat, nemanipulovat s nimi a okamžitě vyrozumět policii.
Zbraňová amnestie je vyhlášená na celém území České republiky z důvodu začátku platnosti nové novelizace zákona o zbraních a je již třetí v pořadí. V uplynulých letech proběhla v roce 2002 a v roce 2009.
Lukáš Kania