Zpravodajství
8.6.2010 - I přes krizi se brigáda najít dá
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 132
Strana: 1
Autor: MACOŠKOVÁ, Nina
Brigáda se ve finanční krizi hledá hůře. Hledáte-li letní brigádu, snažte se nejdříve sami. Až když se nedaří, zamiřte do agentury, která může pomoci.
Karvinsko - Velké obchody, restaurace, koupaliště, sběr ovoce. To je první, co napadne člověka, který hledá brigádu na léto, a nemá známé či rodinu, pomocí kterých by se během nejteplejších měsíců v roce do nějaké práce dostal. Práce je v letních měsících výrazně více než během jara nebo zimy.
Zcela přímo, bez prostředníků, bere brigádníky například obchodní řetězec Tesco. "Brigádníky bereme průběžně, záleží na našich tržbách. Pokud se daří, jsme schopni lidi přijmout," uvedla jedna z vedoucích pracovnic z karvinského Teska.
"Každého příchozího člověka si zapíšu, a jakmile je to možné, ozvu se mu," doplnila. Může se tak stát, že práci zde seženete doslova ze dne na den. Nebo si pár dnů či týdnů počkáte. Brigádníků zde v průběhu letošního a loňského roku výrazně nepřibývá ani neubývá.
Vybrané brigádníky již má pošta v Bohumíně. "Většinou bereme rodinné příslušníky našich zaměstnanců. Navíc máme i brigádníky, kteří pracují již třeba druhý rok, takže odpadají náklady na jejich zacvičování," uvedl René Březovják.
Podle vlastních preferencí a schopností se každý může ptát na dalších místech sám. Hodně žádané jsou také praxe - brigády ve studovaném oboru. Ty zároveň pomohou při pozdějším hledání zaměstnání, kdy absolvent díky brigádám není zcela bez zkušeností z praxe.
Brigádu v agenturách je nejlepší hledat, až když hledající neuspěje vlastními silami.
Nebo když je má jako pojistku k vlastnoručnímu hledání. "Zaměstnavatelé se na nás obrací, až když pracovníky neseženou sami. Takže svým způsobem na poslední chvíli - a brigáda je tak v nabídce třeba 14 dní před jejím začátkem," řekl Pavel Burkovič z ostravské agentury JOB-centrum. Samostatné hledání práce se tak určitě vyplatí. Třeba i proto, že při ptaní a osobní roznášce žádostí si člověk osobně prohlédne prostředí, kde by případně pracoval.
"Hodně nabídek brigád je například v potravinářství. Nabízíme práce kromě Ostravska i na Havířovsku a na Karvinsku, kde je zájem o stavaře," uvedl Burkovič. Nalezení brigády podle něj v souvislosti s finanční krizí není nejjednodušší. "Ve srovnání s lety 2007 a 2008 bylo loni a letos o poznání těžší," upozornil Burkovič.
Není ale nutné házet, takříkajíc, flintu do žita - šance existuje!
(NINA MACOŠKOVÁ)