Zpravodajství
16.3.2015 - Světový den vody. Oslavte ho například u přehrad nebo zjistěte, jak přesně funguje vodní paprsek
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 63
Strana: 4
Autor: Alena Veličková
Mimořádná příloha
Voda, hlavně ta pitná, patří mezi největší bohatství Země. Až pro miliardu lidí ale není samozřejmostí. I to je důvod, proč Organizace spojených národů vyhlásila 22. březen Světovým dnem vody. V kraji ho můžete oslavit různě. Své brány otevřou přehrady, akvaparky či třeba ostravská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu.
1. Nahlédněte do útrob vodních nádrží Tak jako každý rok, i letos můžete v rámci Světového dne vody navštívit místa, která jsou veřejnosti obvykle nepřístupná. Podíváte se totiž do nitra čtyř přehrad v kraji – Slezské Harty, Morávky, Žermanic a Kružberku. Otevřené bude i kružberské rybné hospodářství nebo vodohospodářský dispečink a laboratoře v Ostravě na ulici Varenská. Vodní dílo Šance je z technických důvodů nepřístupné. Prohlídky nádrží se uskuteční v sobotu 21. března, a to mezi 9. a 15. hodinou. Poslední zájemci budou dovnitř puštěni o půl třetí odpoledne.
2. Rozbor vody se slevou Chcete vědět, jak kvalitní vodu doma máte? Pak její vzorek doneste do laboratoří ve Varenské ulici v Ostravě a nechte si ji otestovat. V souvislosti se Světovým dnem vody navíc získáte slevu. Jedná se o jednorázový rozbor pitné vody z domácností i studen a rozbor odpadních vod. Počítejte ale s tím, že rozbor vody nebude hotový na počkání. Vzorky můžete nosit až do konce května. Akci pořádá Povodí Odry. Více informací poskytnou laboratoře na e-mailové adrese laborator@pod.cz nebo na čísle 596 657 340.
3. Podívejte se k ostravským hydrometeorologům Svou práci vám tuto sobotu představí také ostravští hydrometeorologové. Těšte se třeba na prezentaci oddělení meteorologie a klimatologie, hydrologie nebo ochrany čistoty ovzduší. Poznáte rovněž náplň práce regionálního předpovědního pracoviště. Všichni odborníci budou připravení odpovídat na zvídavé otázky. Čeká vás také ukázka přístrojové techniky včetně ukázky hydrologického vrtu. Seznámíte se rovněž se zajímavými publikacemi a nejnovějšími výsledky pozorování. V neposlední řadě vás čeká prohlídka meteorologické stanice a stanice měřící znečištění ovzduší. Den otevřených dveří začíná v 9 hodin.
4. Vydejte se s Klubem českých turistů na Plumlov Na celodenní výlet spojený se Světovým dnem vody můžete vyrazit s příborským Klubem českých turistů v sobotu. Hlavním cílem výletu bude prostějovská vodní nádrž Plumlov. Ta patří k nejstarším přehradám v celém povodí řeky Moravy, do trvalého provozu ji lidé uvedli už v roce 1936. Při zpáteční cestě se zastavíte na Svatém Kopečku nebo u pevnosti v Radíkově. Odjíždí se z Příbora v 5.50, cena výletu je 380 korun a 360 korun pro děti. Členové Klubu českých turistů zaplatí méně.
5. Experimenty nejen s vodou na vědeckém jarmarku Několik stanovišť, vědecké pokusy a bližší poznání přírody. To slibuje další ročník vědeckého jarmarku, který se koná v pondělí 23. března v Ústavu geoniky AV ČR v Ostravě. A co na vás čeká? Zkusíte si nafouknout hořlavé a bouchací mýdlové bubliny. Studenti Gymnázia Olgy Havlové vám pak vysvětlí, jak vzniká kyslík a voda rozkladem peroxidu vodíku i to, jak vzniká a jak se chová vodík samotný. Zpátky do dětských let se vrátíte při tvoření a malování krystalů minerálů, které ve své struktuře obsahují vodu. Pokud budete mít zájem, můžete se přihlásit do soutěže o nejlepší krystal a vyhrát tak drobné ceny. Tím ale bohatý program jarmarku nekončí. Vyzkoušíte si také atmosféru zlaté horečky a sami se na chvíli stanete zlatokopy. Právě k rýžování je totiž nezbytnou pomůckou voda. Ve vodoměrné stanici se dále naučíte odečítat stav vody.
Nahlédnete také do světa předpovídání počasí a povodní. V astronomickém stánku se pak dozvíte, že na hvězdné obloze lze spatřit objekty, které jsou zásobárnami vody. Polohu takových vodních světů na pozadí souhvězdí vám astronomové ukáží právě na jarmarku. A nakonec si pomocí speciálních dalekohledů prohlédnete sluneční atmosféru. Slunce sice není místem, kde by se vodě dařilo, avšak má obrovský vliv na stav vody v celé Sluneční soustavě. Na akci se registrujte prostřednictvím e-mailu lucie. ruppenthalova@ugn.cas.cz.
6. Jak funguje vodní paprsek Pokud v rámci oslav Světového dne vody dorazíte do ostravského Ústavu geoniky, dozvíte se i to, na jakém principu funguje vodní paprsek. Paprsek je vysocerychlostní a dají se s ním řezat či obrábět různé materiály. Exkurze se koná v 10 hodin, 10:30, 12 hodin a 12:30. Kapacita je omezená, proto se musíte předem zaregistrovat.
7. Na přednášky. Třeba o vodě a vesmíru Ostravský Ústav geoniky zve také na přednášky, jejichž hlavním tématem nebude nic jiného než voda. Přednáška, která začíná v 9 hodin, se bude věnovat předpovídání povodní. Ondřej Kosík z ČHMÚ Ostrava prozradí, jak funguje hlásná a předpovědní povodňová služba, kterou zajišťuje ČHMÚ ve spolupráci se správci povodí. Právě ta se snaží snižovat a omezovat rizika, která se s povodněmi pojí. Přednášku začínající v 11 hodin povede Ivana Marková z ostravského planetária. Tématem povídání bude voda ve vesmíru. Dozvíte se, jak astronomové s úžasem zjišťují, že je vesmír plný vody. Především mlhoviny pak obsahují hlavně vodík. Objev vody ve vesmíru má i další důsledky: pomáhá třeba posilovat naše představy o mimozemském životě.
8. Do novoveské úpravny vody až v dubnu Pokud vás zajímá, co se děje s vodou, než se dostane k vám do kohoutku, zajděte se podívat na den otevřených dveří do Úpravny vod v Ostravě-Nové Vsi. Úpravna je nově zrekonstruovaná a vy se navíc dostanete do míst, která jsou běžně nepřístupná. Své brány otevře i Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze, kde se dozvíte naopak to, jak se odpadní voda čistí, než se dostane zpět do přírody. Vstup na prohlídky, které se ale konají až 25. dubna, je zdarma. Prohlídky se uskuteční v 9, 11, 13 a 15 hodin.
9. Děti opět hledají pramen vody. Letos loví také kešky Přiblížit dětem důležitost vody má zábavnou formou i letos projekt Ostravských vodáren a kanalizací s názvem Hledej pramen vody. Jedním z úkolů, který musí takřka tisícovka přihlášených čtvrťáků splnit, je nalezení kešek souvisejících s vodou a vodárenstvím. Děti tak v rámci projektu budou řešit různé hádanky a vyrazí rovněž do terénu. Finálová část se koná 3. června na zatím utajovaném místě. Tři vítězné třídy se mohou těšit na výlet v Moravskoslezském kraji.
10. Vyrazit můžete i do akvaparků Strávit Světový den vody můžete stylově – ve vodě. Stačí vyrazit do některého z akvaparků nebo bazénů v Moravskoslezském kraji. Aquacentrum v Bohumíně nabízí koupání v relaxačním bazénu, aktivní odpočinek v plaveckém bazénu, whirpool, sauny a spoustu vodních atrakcí. Krytá část Aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku pak láká na koupání plné zábavy a aktivního odpočinku. Těšte se třeba na tobogán, divokou řeku, perličkovou koupel nebo houpací bazén. V kravařském akvaparku vás čeká například finská a parní sauna nebo vířivka a plavecký bazén. V Ostravě můžete zavítat třeba do krytého bazénu v Porubě, ozdravného centra Ještěrka či vodního světa Čapkárna. Krytý bazén najdete i ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Foto: Rozbor Pokud si chcete nechat otestovat vodu, kterou máte doma, vyjde vás to v souvislosti se Světovým dnem vody levněji.
Foto: Jiří Bervida, MAFRA
Foto: Kružberk V sobotu 21. března bude v rámci Dne vody den otevřených dveří také na vybraných moravskoslezských přehradách. Je mezi nimi i Kružberk.
Foto: Archiv
Foto: V Ústavu geoniky Na Světový den vody ukáží odborníci z ostravského Ústavu geoniky, jak funguje vodní paprsek.
Foto: Ústav geoniky AV ČR
Foto: Vzdělávací hra pro děti Přiblížit důležitost vody má dětem projekt nazvaný Hledej pramen vody. Zúčastní se ho takřka tisícovka žáků čtvrtých tříd. Ilustrační foto: Ostravské vodárny a kanalizace
O autorovi: Alena Veličková, redaktorka MF DNES
Velikost: 1 000 x 654 bodů - 258 kB