Zpravodajství
9.9.2016 - Obce na Opavsku trápí přívalové deště, chtějí se před vodou chránit
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 212
Strana: 15
Autor: Klára Kohutová
OPAVSKO Voda až po pás, vyplavené domy, velké škody a strach, že když zaprší, přijde voda znovu. Takovou situaci zažili letos v létě obyvatelé obce Třebom na Opavsku. Po nárazových deštích se v srpnu vylil místní potok Pština i jeho menší přítok a během několika minut zalila voda víc než dvě stovky domů. "Bylo to velice rychlé, lidé nevěděli, jak se mají se zachovat, ale semkli se, pomáhali i dobrovolní hasiči," zmínil starosta obce Jaroslav Vlk s tím, že povodeň napáchala milionové škody. "Ještě dnes jsou vidět mapy na domech, kam hladina dosahovala. S odčerpáváním bahna a vody pomáhali hasiči i Povodí Odry. Moc pomohlo, že vyčistili zanesený přítok. Za několik dní totiž pršelo vydatně znovu a jen proto, že bylo v potůčku více místa, se už opětovně nevylil."
Obec proto usiluje o vybudování takzvaných poldrů, menších nádrží, které by potok přehradily a přebytečnou vodu zachytily. "Momentálně vypracováváme dokumentaci. Víme, kde by poldry mohly být, ale zatím jsme v začátcích. Chceme vše zapracovat i do připravovaného územního plánu obce. Je jasné, že to bude několikamilionová investice, takže se budeme snažit využít evropských dotací nebo státních výzev," pokračoval starosta. Podobnou situaci řeší i v další obci na Opavsku. V Oldřišově letos páchala škody voda stékající z polí, kterou půda nestačila vsakovat, takže skončila dole v obci. "Pravidelně se nám při deštích zatopí areál hřiště, na což si místní zvykli, ale letos poprvé voda zalila i obytnou část. Lidé měli vodu ve sklepech a v desítkách domů se voda dostala i do bytů, což nezažili ani pamětníci. Je jasné, že lokální deště tady budou stále větší problém, a proto chceme rychle jednat," přiblížil starosta obce Petr Toman, podle kterého připadá v úvahu několik variant protipovodňové ochrany.
"Nejúčinnější a samozřejmě nejdražší je poldr, jako preventivní opatření by byl ideální. Nyní vypracováváme studii, podle které vznikne projektová dokumentace. I kdyby šlo všechno hladce, tak dřív než do tří let se vybudovat nestihne." Také v Oldřišově by pak financování nádrže rádi pokryli z dotací, protože ani tady by na to rozpočet obce nestačil. Do protipovodňových opatření investuje každoročně Povodí Odry, nestihne ale pokrýt všechny lokality. "Letos za ně utratíme přes 300 milionů korun, přičemž většina financí padne na opravy přehrad. Investujeme ale i do suchých nádrží například v Lichnově a do stavby hráze v Bohumíně-Pudlově nebo úpravy vodních toků," uzavřel mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Je jasné, že lokální deště budou stále větší problém, a proto chceme rychle jednat.