Zpravodajství
20.2.2017 - Lišajové, babočky, ale i křídla z Malajsie
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 43
Strana: 20
Autor: hana Porebská
Ostrava – Attacus atlas je z pohledu celkové plochy rozpětí křídel největší motýl na světě. Říká se, že tento motýl dostal své jméno po bohu Atlasovi z řecké mytologie, nebo kresbě na jeho křídlech, která připomíná mapu. Tohoto tropického motýla z Indonésie, nazývaného motýl s hadí hlavou, ale také lišaje, babočky a nejrůznější brouky bylo možné vidět na sobotní prodejní výstavě ve Středisku přírodovědců ve Čkalovově ulici v Porubě, zařízení SVČ Korunka, Ostrava-Mariánské Hory. Pořádal ji jako každý rok ostravský entomologický klub.
"Jsme dobrovolné společenství lidí, kteří se zajímají o studium hmyzu. Náš klub byl založen roku 1969, scházíme se během zimy, vyprávíme o svých cestách do zahraničí, pořádáme přednášky, besedy, spolupracujeme s pracovníky muzeí i Ostravskou univerzitou," uvedl jednatel klubu Jiří Stanovský. Jsou ale vůbec Ostrava a její okolí pro entomology zajímavé? "Pro nás je atraktivní průzkum například pozměněných biotopů na haldách. Uměle vzniklý biotop připomíná step, a tak se na něm nacházejí brouci, motýli a rostliny jako například na střední a jižní Moravě," uvedl Jiří Stanovský, povoláním lesní inženýr, který do klubu chodí od svých dvanácti let.
Barevná křídla motýlů i těla brouků jsou pečlivě ukryta v krabicích pod sklem. "Ve své sbírce mám naše motýly, ale také z Tibetu, Malajsie, Indonésie. Je to průřez celým světem," říká Jan Krnáč z Bohumína, který se sbírání věnuje čtyřicet let. "Ve stadiu kukly si motýly můžeme nechat poslat ze zahraničí poštou a v domácích podmínkách je odchovat. Trvá to tak měsíc dva," vysvětluje vystavovatel, který sám motýly nechytá. Ve své sbírce, která čítá na tisícovku exemplářů má kromě odchovaných kousků, také motýly ze sbírek po jiných chovatelích.
Foto: BARVY NA KŘÍDLECH. Toto jsou někteří z motýlů, kteří byli k vidění na sobotní prodejní výstavě v Ostravě Porubě.
Snímky:Deník/L. Kaboň