Zpravodajství
4.7.2013 - Počasí je na draka, jak strávit čas? 10 tipů, kam v kraji vyjet
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 155
Strana: 3
Autor: Žaneta Motlová
Letošní léto zatím moc teplotních rekordů nezlomilo. Když už, tak zdolává spíše ty nejnižší hodnoty. I bez letních veder a sluníčka však je o prázdninách v kraji co dělat. MF DNES přináší 10 tipů, jak se ve dnech volna pobavit, i když není ideální počasí.
Do muzeí za hračkami, do domácnosti našich předků i za vidlemi. A když neprší a je jen pod mrakem, tak třeba na trampolíny, bobovou dráhu či travní lyže...
1. Do skleníků v zoo Běžně sem návštěvníci nesmí. Na letošní léto se ale jejich brány lidem otevřou. Skleníky ostravské zoo zabírají tisícimetrovou plochu a lidem ukážou obří kolekci rostlin z jižních zemí. Pěstují se tam pro doplnění výběhů i osázení návštěvnických tras. "Prohlídky jsou opět v sobotu 6. července, a to v 11, ve 13 a v 15 hodin. Sraz je u vstupu do zoo," zve na jeden z letních termínů Dana Škorňáková z ostravské zoo.
2. Hračky i z 19. století Padesát let staré panenky Barbie. Cínoví vojáčci, hrady, vláčky stavebnice. Kočárky i kuchyňky. Vše z let 1860 až 1989. V Muzeu hraček Štramberk lidé najdou více než tisícovku exponátů. Dospělí při jeho návštěvě zavzpomínají na dětství, jejich děti nebudou vědět, kam se dřív podívat. Jedinečná je například expozice tovární československé hračky do roku 1985, takto uceleně nikde jinde není.
3. Na tradiční farmu Bylinková a zeleninová zahrádka, koně, ovce, ale i makety technických staveb poháněných vodou čekají kolemjdoucí na farmě ve Stránském na Rýmařovsku. "Uvidí třeba mlýn na mouku nebo hamr, tím se kdysi kulo železo," říká předseda Občanského sdružení Stránské Roman Křenek. Lidé se naučí i lidová řemesla, třeba košíkářství, zpracování vlny, síťování či drátenictví. 4. Mezi pávy a lišky Do arboreta Nový Dvůr na Opavsku už lidé nechodí jen kvůli obří sbírce rostlin. Zabydlela se tam i zvířata. "V zookoutku máme pávy, mandarinské kačenky, vietnamská prasátka, ovečky nebo zlaté bažanty. Od 1. srpna tam přibudou i tři liščata," láká tamní pracovník Jan Volner. V arboretu si lidé mimo jiné prohlédnou i zástupce obřích sekvojí či jednu z nejbohatších českých sbírek rododendronů.
5. Vidle, kam se podíváš Vidle, vidláci, vidláctví a vše, co s tím souvisí. Muzeum vidlí v Lichnově na Bruntálsku vystavuje přes tři stovky exponátů patnácti různých druhů vidlí, třeba vidle mechanické. A další přibývají. Připraveno je hned několik tematických expozic – od Vidlákovy chýše přes Preparované vidláky až po Puncované či Týrané vidle.
6. Hurá na lyže V zimě ten svah zdolávají sjezdaři a snowboardisté. Od letoška k nim přibudou travní lyžaři. Heipark v Tošovicích na Novojičínsku láká na letní atrakce. "Novinkami letošní sezony jsou travní lyžování a snag golf," říká manažer areálu Jiří Šindler. Snag golf je golf pro ty nejmenší děti. Obě atrakce startují svůj provoz 13. července.
7. Vyjížďky parním vlakem Každou sobotu, neděli a svátek vyráží na Osoblažsku na koleje parní vlak. Sveze zájemce z Třemešné do Osoblahy i zpátky. "Letos poprvé si mohou lidé objednat místenky po internetu. Parní vlak bude také v zastávce už zhruba hodinu před odjezdem, aby si jej každý mohl prohlédnout," říká Pavel Horna z Klubu přátel osoblažské úzkokolejky. Jednosměrná jízdenka stojí 90, zpáteční 160 korun.
8. Výlet po vodě Krásy meandrů řeky Odry můžou milovníci přírody pozorovat přímo z vodní hladiny. V městské půjčovně lodí ve Starém Bohumíně jsou jim o víkendech a svátcích k dispozici tři rafty, deset plastových a dvě nafukovací kanoe. Půjčování lodí tam zajišťují místní dobrovolní hasiči, organizují i sjezdy s průvodcem. Hraniční meandry Odry jsou přírodní památkou. Tvoří osm kilometrů dlouhé území, jsou příkladem přirozeného vývoje koryta řeky, žije tam dvacet druhů savců a hnízdí na šedesát druhů ptáků.
9. Jak žili Slezané? Vybavená kuchyň, ložnice a prádelna, obecní škola, koloniál, dílna kováře, stolaře i krejčího. A zemědělské náčiní – nejen kosy a cepy, ale i mlátička, čistička obilí a pluhy. Vše originály, které provázely životem obyvatele slezských vesnic. "Základem jsou prvorepublikové předměty. Ale máme i dokumenty z první půlky 19. století," líčí Lubomír Dehner, který obří sbírku předmětů ze slezského venkova inicioval. Nový domov několik tisíc exponátů našlo v areálu bývalého hospodářského dvora v Holasovicích na Opavsku. V opravené stodole, kůlně a ovčíně teď návštěvníky vítá muzeum Slezský venkov.
10. Na lana a trampolíny Dvaačtyřicet překážek a pět sjezdů láká do lanového centra v Mostech u Jablunkova stovky lidí. Čekají je tam také čtyři bungee trampolíny i dětské atrakce od lanových překážek až po dětský zábavní park či bobovou dráhu. Místním unikátem je gorolskluz, nejdelší sjezd na visutém laně v republice. Na horolezeckém sedáku ujedete 232 metrů.
Foto: Hračky Hračky lákají všechny děti. Jen se jim z muzea obvykle domů moc nechce...
Foto: MAFRA
Foto: ZOOKOUTEK V novodvorském arboretu lákají kromě rostlin už i na zvířata.
Foto: Alexandr Satinský, MAFRA
Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj