Zpravodajství
25.5.2012 - Projděte si naučnou stezku Jetřichovické skály
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 122
Strana: 5
Autor: Michaela Bučková
» Pro náročného turistu Osmikilometrová trasa vede po třech vyhlídkách, z nich budete mít České Švýcarsko jako na dlani.
Na konci dubna byla v Českém Švýcarsku otevřena osmikilometrová naučná stezka z Jetřichovic do Vysoké Lípy. Ta sice není žádnou novinkou, turisté se na ni poprvé vypravili už v roce 1985, byla však doplněna o další informační prvky. Jde o jednu z nejkrásnějších tras v této oblasti. Jetřichovické skály jsou totiž pískovcové skalní útvary zvedající se severně od stejnojmenné obce. Objevíte tu pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Stezka, která je označená červenou barvou, nabízí krásné výhledy - návštěvníky provede přes trojici známých vyhlídek do Vysoké Lípy. Na cestě je šestnáct zastavení, kde se turisté mohou začíst do kulturně-historických i přírodních témat. "Lidé se tu mohou například dozvědět, jak vyhlídky dostaly své jméno, obdivovat maketu milíře a zjistit, kde všude milíře stály," říká Natalie Belisová ze Správy Národního parku České Švýcarsko.
Vyhlídky prvním turistům zpřístupnili už v první polovině 19. století Kinští, tehdejší majitelé panství. Na několik okolních vrchů a skalních stěn nechali vybudovat schody, lávky, upravit k nim cesty a na vrcholech vystavět dřevěné vyhlídkové altány. Vrcholy byly zároveň překřtěny jmény členů rodiny majitele panství: Mariina skála, vysoká 428 metrů, původně Velký Ostrý, dostala název podle Marie Anny, ženy knížete Ferdinanda Kinského; Vilemínina stěna, původně Černá stěna podle Wilhelminy, ženy knížete Rudolfa Kinského, po němž zase název dostal Rudolfův kámen.
Z původních altánů - byť v jiné podobě - se zachovaly dva. Ze všech vyhlídek se otevírají úchvatné daleké výhledy do širokého okolí, na všech visí obrazy s portréty šlechticů, po nichž nesou jména. Další ze zajímavých zastávek na trase je například Balzarovo ležení - rozměrný skalní převis s pamětními nápisy z doby třicetileté války. Na přelomu 19. a 20. století tu býval sezonní výčep. Na křižovatce turistických tras v Purkartickém lese vyrostla maketa milíře, v níž je umístěna jedna z naučných cedulí, seznamující s postupem výroby dřevěného uhlí. Na dohled od tohoto zastavení ční vršek Strážiště, na jehož úpatí jsou prastaré železné jámy - pozůstatky po těžbě železné rudy pravděpodobně ze 16. století.
Smyk na dříví
Za zmínku stojí další zastavení s cedulí u zaniklého smyku na dříví Gärtner Bloß ve svahu Koliště. Pamatujete si zařízení, na kterém sjíždí pyšná princezna s králem Miroslavem do jezírka? U Jetřichovic používali podobné. Může se hodit Kde začít: Nejedná se o okruh. Na trasu lze nastoupit buď v Jetřichovicích (u informačního střediska), nebo ve Vysoké Lípě (křižovatka České silnice a turistické trasy od skalního hrádku Šaunštejn). V obou obcích jsou i parkoviště s omezenou kapacitou.
O víkendech jezdí turistická autobusová linka okolo národního parku. Od 1. července pojede denně. Pro koho je trasa určena: Stezka je fyzicky náročná a není vhodná pro rodiny s malými dětmi nebo kočárky. Trasu lze přerušit asi v polovině u 10. zastavení (Pohovka), odkud můžete po zelené turistické značce pohodlně dojít do Jetřichovic.
Kde se občerstvit: Ve Vysoké Lípě v restauraci U Loupežníka. Z trasy lze odbočit u zastavení v Purkartickém lese k chatám Na Tokání, kde je možné občerstvení. Je to asi dvacetiminutová zacházka a jde se po žluté značce.
Další informace www.obec-jetrichovice.cz www.npcs.cz
Nově označené turistické stezky v Česku
Hodonínská Doubrava
Nová naučná stezka Hodonínská Doubrava, kterou vybudovaly Lesy ČR, začíná v Hodoníně u zoo a vede na Písečný rybník. Na 2,3 kilometru a celkem pěti informačních tabulích se lidé dozvědí zajímavosti o tématech, jako jsou les a historie, myslivost. Tabule se věnují zajímavé fauně i flóře, ochraně přírody i rybnikářství. Pro děti je na naučné stezce až deset interaktivních stojanů. Trasa vede přes unikátní Hodonínské Doubravy, což je komplex mimořádně druhově pestrých lužních lesů. Naučná stezka končí u Písečného rybníka, kde navazuje na stávající Moravskou vinařskou stezku směrem na Dolní Bojanovice. Lze to projet na kole i na in-line bruslích. Procházku můžete spojit s návštěvou hodonínské zoo.
Meandry Odry
V Moravskoslezském kraji na Bohumínsku můžete od loňského podzimu prozkoumat naučnou stezku Meandry řeky Odry. Ty jsou ve střední Evropě unikátem, trasa je proto velmi působivá. Měří deset kilometrů, vede od Starého Bohumína přes Šunychl a Kopytov k soutoku řek Odry a Olše. Má sedmnáct zastavení. Zpomalit můžete například u kapličky Pustyně, v lužním lese Vrbina či Sikorovec. Prohlédnout si tu lze také Malý Kališok, umělé jezero, které vzniklo při těžbě štěrkopísku. Podél stezky najdete šest tematických informačních panelů popisujících přírodní zajímavosti. Dozvíte se o zdejší fauně a flóře. Žije zde například žluna zelená. Po cestě jsou tři odpočívadla.