Zpravodajství
3.11.2015 - Dotace končí, asistenti zůstanou
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 256
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
V Bohumíně začali terénní asistenti prevence kriminality fungovat včera.
Karvinsko – Osvědčili se, a proto by bylo dobré, aby fungovali i nadále. Řeč je o asistentech prevence kriminality (APK), kteří dělají mravenčí práci v sociálně vyloučených lokalitách a jejich činnost je součástí nerepresivních metod práce státní policie i obecní policie ve vybraných městech. Na Ostravsku se to týká Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Dosud asistenty platil stát, obce přispívaly. A i když část těchto projektů končí, na Karvinsku by měli asistenti fungovat i nadále. V Bohumíně dokonce nastoupilo prvních šest asistentů právě včera.
"Dosud jsme asistenty prevence kriminality ve městě neměli. Úřad práce nám ale zaplatí pět asistentů na celý jeden rok. Na pět měsíců ještě přichází člověk, který má s touto prací zkušenosti z Ostravy. Toho zaplatí město," řekl Deníku zástupce ředitele bohumínské městské policie Roman Honysz. O terénní asistenty nepřijdou ani v Karviné. Podle manažera prevence kriminality Městské policie Karviná Petra Slezáka má město přislíbeny od ministerstva vnitra peníze na projekt APK i v následujícím roce.
"Vedení města po vyhodnocení předchozích zkušeností s přínosem APK už loni rozhodlo, i přes reálné riziko nepřidělení dotačního titulu, začlenit dva asistenty do organizační struktury městské policie," řekl Petr Slezák. V Karviné navíc fungují další čtyři terénní pracovníci, tzv. asistenti městské policie, které platí úřad práce. Havířov má dva asistenty prevence kriminality a počítá s nimi i do budoucna. "Způsob financování bude formou dotací. Pokud nebudou, pak je bude město hradit z vlastních zdrojů," prozradil šéf Městské policie Havířov Bohuslav Muras. Také Orlové už letos skončily dotace na službu APK. Podle zákona o sociálních službách a v souladu s podmínkami předchozích dotací ale ve městě poběží vše dál i v roce 2016.
"Aby město mělo na zaplacení asistentů prevence kriminality, požádali zastupitelé o dotaci pro podporu terénní práce Úřad vlády ČR. Město by tak získalo více než 1,2 milionu korun. Další zhruba polovinou této částky by se pak spolupodílelo samo město," řekl starosta Orlové Tomáš Kuča s tím, že s prací asistentů jsou spokojeni. "Ti lidé se osvědčili, znají svůj rajon i tamní obyvatele a umí tamní problémy řešit," podotkl orlovský starosta Tomáš Kuča. V Českém Těšíně asistenty nemají a podle manažera prevence kriminality Petra Glaice o nich do budoucna zatím ani neuvažují. "V současné době realizujeme projekt Bezpečnostní dobrovolník, kdy nám účastníci tohoto projektu zcela zdarma vypomáhají na přechodech pro chodce u školských zařízení," řekl Glaic.