Zpravodajství
9.5.2015 - Do Těrlicka za výlety můžeme autem, na kole i pěšky
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 107
Strana: 5
Autor: redakce
Pokud jedete po dopravní ose spojující Ostravu, Havířov a Český Těšín, nemůžete minout Těrlicko.
Z Ostravy je to po silnici zhruba 20 km, z Karviné pak 10 a z Třince 17 km. Pro cyklisty jsou určeny a vyznačeny dvě turistické cyklotrasy. Jednak dálková cyklotrasa č. 56 vedená od hraničního přechodu s Polskem v Bohumíně po hraniční přechod do Polska v Bukovci a regionální cyklotrasa č. 6100, spojující trasu 56 s Českým Těšínem. Na ně se napojuje systém tras vedených vesměs po místních komunikacích, které přivedou cyklisty k vodní nádrži.
Za pěkného počasí je možno z nejrůznějších míst obce Těrlicko obdivovat panorama nedalekých Beskyd. Nejrozsáhlejší pohled se nabízí z Babí hory – nejvyššího místa obce, vysokého 423 metrů. Existují domněnky, že Babí hora kdysi plnila funkci obranného systému, byla kultovním místem a zřejmě také pohřebištěm. Po úpatí tohoto kopce vede modře značená turistická stezka, které návštěvníkům nabídne překrásný výhled nejen na Beskydy, ale i na značnou část Těšínského Slezska. Zahlédnout můžeme i nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, dále Travný, Prašivou, Javorový aj. Při návštěvě Těrlicka bychom neměli vynechat místo zvané Żwirkowisko.
V září roku 1932 zde došlo k tragédii, při které zahynuli dva slavní Poláci – pilot Franciszek Żwirko a mechanik Ing. Stanisław Wigura. Tato dvojice krátce předtím zvítězila v nejprestižnější letecké soutěži v Evropě – Challenge International Avions de Turism. Letci se však ze svého vítězství těšili pouhých 14 dnů, 11. září totiž odstartovali na stejném stroji, se kterým tak slavně zvítězili na mezinárodním leteckém setkání v Praze. Nad Dolním Těrlickem však letoun srazila vichřice, nad Kostelcem se ulomilo křídlo, stroj se zřítil do lesa a letci na místě zahynuli. V místech tragédie byl letcům postaven památník.
Mezi nejstarší dochované stavby obce patří Jaškovská krčma. Stála zde již ve 13. století, patřila orlovským benediktýnům, byla opevněna a strážena, aby chránila kupce proti lapkům a zlodějům. Několikrát byla přestavěna, v roce 1691 pak téměř do své původní podoby, pozdější četné úpravy však přece jen změnily její vzhled. V některých místnostech se přesto až dosud zachovala gotická žebrová klenba a ve sklepení část původního zdiva ze 13. století.