Volný čas
Co, kdy, kde ... - Ženy pro měny
Ženy pro měny (Kino)
Po 17.9.2007, 19:00
Filmový klub KLoUB zahajuje svou činnost komponovaným večerem. Na programu bude talk show Lenky Kořínkové a pak přijde na řadu film Ženy pro měny. Tématem letošního promítání ve filmovém klubu budou totiž ženy.
Komponovaný večer na téma ženy nejprve začne zábavným programem Lenky Kořínkové.
V druhé části večera čeká na diváky slavný dokument „Ženy pro měny“. V něm několik žen otevřeně hovoří o svých cestách k ideální postavě přes diety a plastiky, ale i o životě s dokonalostí modelky. Film se snaží najít odpověď na otázku: Kdo uměle vytvořil a propaguje tvary, jež stojí spoustu úsilí a bolesti, ale také podezřele spoustu peněz?
Snímek režisérky Eriky Hníkové z roku 2003 získal cenu diváků na 7. festivalu dokumentárního filmu.
Komponovaný večer přinášejí K3 Bohumín, Filmový klub KLoUB Bohumín a Jeskyňka, centrum zdravé relaxace.
Dokument: Ženy pro měny
Přestože každá z nich je svým způsobem extrémním případem, kousek z nich můžeme najít i v sobě samých - ať už se jedná o mladičkou „miss“, o studentku, která nás provází svým nepřeberným bohatstvím různých kosmetických přípravků (na každý centimetr těla, na každé počasí, na každou příležitost jiný), o sportovně založenou ženu usilující o krásnější ňadra či o zralou dámu zkoušející snad každou existující metodu na zhubnutí.
Možná právě díky tomuto šťastnému výběru hlavních hrdinek je celý dokument tak působivý. Autorka Erika Hníková totiž protkala své vyprávění o jejich osudech jednak statistickými údaji o roční spotřebě kosmetických, vitamínových a jiných prostředků, o penězích utracených za life-stylové a módní časopisy (typu Cosmopolitan, Elle, atd.) či například o počtu kosmetických plastických operacích. Můžeme sledovat rozhovory se šéfredaktorkou právě jednoho z life-stylových časopisů či zpěvačkou Darou Rolins, která obhajuje chirurgické tvarování prsou. Nejsme ušetřeni ani naturalistických záběrů přímo z operačního sálu. Cíl je jasný – kritika současného stavu mysli žen, které jsou ve vleku reklamy, módy a článků časopisů, které často bez odpovědného uvážení masírují své čtenářky radami „k nezaplacení“, nabádají k nákupu právě jednoho konkrétního úžasného krému, aby příští měsíc s vážnou tváří propagovaly úplně jiný kosmetický přípravek.
A zde možná došlo k přestřelení. Tato kritika je až příliš okatá a zaujatá. Chybí mi tu pohled ženy, která třeba ani žádný časopis nečte, diety nedrží, ale přesto se chce líbit – vždyť to je naše ženská přirozenost. Chybí mi i názor muže – vždyť i oni nás občas dostanou „na kolena“, když neodolají a ohlédnou se na ulici po nějaké časopisové krásce. Vybrané oponentky (feministické anarchistky) totiž jen těžko mohou solidním způsobem přispět do diskuze a ostatní zúčastnění komentátoři jsou již nějakým způsobem namočeni v módním průmyslu.
Předprodej vstupenek kino, knihovna, infocentrum na městském úřadě.
ČR 2003, 77 min., od 15 let.
Formát: | česky |
---|---|
Přístupnost: | přístupný od 15 let |
Místo konání: | sál kina K3 |
Místo konání: | kino |
Pořadatel: | K3 Bohumín |
Informace: | K3 Bohumín |
Cena: | 95 |
Web: | www.k3bohumin.cz |
E-mail: | k3@k3bohumin.cz |
Telefon: | 596 012 124 |