Město Bohumín

Naučná stezka po stavbách z červených cihel

  • Délka stezky:  19 km 
  • Počet zastavení:  12
  • Počet naučných tabulí:  12
  • Náročnost:  lehká pro cyklisty, časově náročná pro pěší
  • Datum otevření:  8.7.2018
  • Naučná stezka na interaktivní mapě:  Mapy.cz

 

Hlavní dominanty města Bohumína vznikly na přelomu 19. a 20. století. Jde o stavby z ostře pálených neomítaných červených cihel v novogotickém stylu. Dávají městu působivý charakter a typickou atmosféru. Přestože byly ještě donedávna opomíjeny, nyní jsou odborníky vysoce ceněny a památkově chráněny. Dvanáct z nich je součástí Naučné stezky po červených cihlách v Bohumíně. Stezka má 19 kilometrů a můžete ji projet na kole či obejít pěšky. U každé z dvanácti staveb je umístěna informační tabule a stojan na kola.

Pokud si chcete putování po červených památkách zpestřit, můžete se zapojit do hledání indicií. U každé stavby, která je zahrnuta do naučné stezky, je umístěna destička s písmenem. Indicie nejsou na první pohled viditelné, najdete je v okruhu zhruba 50 metrů od každé jednotlivé stavby.

Jakmile získáte všech 12 písmen, pokuste se je seřadit tak, abyste získali dvouslovnou tajenku. Tu pak odešlete na e-mail cervena-stezka@mubo.cz. Každý měsíc losujeme výherce, který si může vyzvednout dárkový balíček prezentačních předmětů nebo mu bude na požádání zaslán. V našich infocentrech si můžete vyzvednout zdarma brožuru i mapu s plánem trasy.

Červená stezka

1. Původní budova radnice Ukaž na letecké mapě

1. Původní budova radnice

Se stavbou radniční budovy s číslem popisným 225 se začalo v roce 1898. Trvala pouhých sedm měsíců. V hlavním traktu se nacházela zasedací síň, dvanáct kanceláří, čtyři komory a tři malé byty.
2. Současná budova radnice (původně škola a gymnázium) Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

2. Současná budova radnice (původně škola a gymnázium)

V obci Šunychl - Bohumín-nádraží (dnes Nový Bohumín) už na sklonku 19. století nedostačovala kapacita škol. Obec proto vybrala parcelu hraběte Jindřicha Larisch-Mönnicha pro stavbu nové školní budovy.
3. Farní kostel Božského Srdce Páně Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

3. Farní kostel Božského Srdce Páně

Novogotický římskokatolický farní kostel Božského Srdce Páně v Masarykově ulici v centru Nového Bohumína představuje dominantu města, které vzniklo takřka na zeleném drnu v blízkosti nádraží Severní dráhy Ferdinandovy a historicky překonalo ve významnosti nedaleký Starý Bohumín.
4. Bývalá klášterní škola kogenerace chudých školských sester De Notre Dame Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

4. Bývalá klášterní škola kogenerace chudých školských sester De Notre Dame

Do dnešního Nového Bohumína našla kongregace Chudých školských sester de Notre Dame cestu už před rokem 1900. Záměr výstavby mateřské a dívčí školy s klášterem se datuje k přelomu 19. a 20. století.
5. Budova římskokatolické fary Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

5. Budova římskokatolické fary

Základem pro výstavbu fary byla žádost o vyfaření dnešního Nového Bohumína z farnosti Bohumín (dnešní Starý Bohumín), ta byla podána 12. října 1898. První farář Ferdinand August Ježek (* 28. 3. 1869 v Bielsku, † 24. 11. 1934 v Novém Bohumíně) se přistěhoval do Bohumína 15. října 1898.
6. Kostel Slezské církve evangelické Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

6. Kostel Slezské církve evangelické

Farní kostel Slezské církve evangelické augsburského vyznání je jednolodní podélná zděná stavba z režného zdiva ve tvaru latinského kříže s příčnou lodí. V ose průčelí je předsazená hranolová věž. Její výška i s křížem je 38,5 metru. Od roku 2008 je kulturní památkou.
7. Rafinerská kolonie Ukaž na letecké mapě

7. Rafinerská kolonie

Příliv osadníků do místních průmyslových podniků na konci 19. a začátku 20. století způsobil, že majitelé továren museli začít řešit jejich ubytování. Nejprve dělníci bydleli v provizorních dřevěných barácích. První zděná dělnická kolonie vznikla v letech 1896 – 1897.
8. Farní kostel St. Kateřiny Alexandrijské a Sv. Jakuba st. ve Vrbici Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

8. Farní kostel St. Kateřiny Alexandrijské a Sv. Jakuba st. ve Vrbici

První zmínku o existenci Vrbice, která dlouho bývala samostatnou obcí, najdeme v Bule papeže Řehoře IX. z roku 1229. S bohumínskou městskou částí Záblatí patří k nejstarším na Těšínsku.
9. Hřbitovní filiální kaple všech svatých ve Starém Bohumíně Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

9. Hřbitovní filiální kaple všech svatých ve Starém Bohumíně

Neogotická hřbitovní kaple významného slezského stavitele Antona Schiebela, autora řady obdobných staveb v okolí, byla postavena v roce 1901. Historici oceňují výjimečné dochování objektu včetně mobiliáře. Objekt je od roku 2007 kulturní památkou.
10. Kaple Jména Panny Marie v Šunychlu Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

10. Kaple Jména Panny Marie v Šunychlu

V roce 1905 vznikl Výbor pro stavbu kaple v Šunychlu, který byl podřízený faráři Ferdinandu Ježkovi. Ten při novoročních návštěvách na Tři krále vybral dostatek peněz na stavbu. S tou se začalo o rok později, do základního zdiva poblíž vchodu byl vložen pamětní kámen s vyrytým letopočtem 1906.
11. Hřbitovní filiální kaple a hřbitovní kaple ve Skřečoni Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

11. Hřbitovní filiální kaple a hřbitovní kaple ve Skřečoni

O zřízení hřbitova ve Skřečoni se začalo jednat od roku 1893. Dostatečně velký pozemek bezplatně daroval Engelberth Quasnitza, který v obci později založil věhlasnou cihelnu. V darovací smlouvě si vymínil poskytnutí místa u vstupní brány pro vystavění rodinné hrobky.
12. Filiální kostel Panny Marie bolestné ve Skřečoni Ukaž na letecké mapěZobrazit virtuální prohlídku

12. Filiální kostel Panny Marie bolestné ve Skřečoni

Jednolodní kostel s nižší příčnou lodí a polygonálním závěrem je postaven z režného zdiva. V jeho průčelí ční zužující se hranolová věž. Součástí interiéru jsou hodnotné varhany s unikátním využitím elektromagnetického čerpadla vzduchu.
Strana: 1

Počet nalezených záznamů: 12

    Městský úřad