Volný čas
2. Mokřady a tůně v Gliňoči
19.8.2019

Mokřady a tůně mají v naší krajině nezastupitelné místo, protože plní funkci zadržování (retence) vody v krajině. Oblast Gliňoče, která je tvořena kromě velkých vodních nádrží také mokřadem s bohatým stromovým porostem, zadržovací schopnost postupem času ztratila. Neudržované tůně zarůstaly a zanášely se sedimenty, které postupně omezovaly její přirozenou funkci.
Město proto přistoupilo k revitalizaci Gliňoče s cílem zlepšit retenční funkci a podpořit biodiverzitu (biologickou rozmanitost) oblasti. V první fázi muselo být vykáceno 109 stromů, aby se lokalita zpřístupnila a prosvětlila. Následně se mohla vytvořit soustava čtyř tůní, které jsou umístěny kaskádovitě za sebou, a to kvůli odvodnění. Soustava je přehrazena drobnými hrázkami, které tvoří stezku pro pěší.
Tůně nemají hladké dno, ani rovnoměrnou hloubku. Břehy jsou vybudovány v určitém sklonu a navazují na okolní terén, do vody se položily pařezy k vytvoření vhodných podmínek pro obojživelníky. Dřevní hmota, která vzešla z prosvětlování, se využila pro vybudování broukovišť a hadníků, kde se vyvíjejí i ukrývají zdejší živočichové.
Revitalizace území probíhala od začátku roku 2017 do konce roku 2018, a to výhradně v mimovegetačním období s šetrným přístupem k živočichům vyskytujícím se v Gliňoči. Projekt město zpracovalo podle připomínek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a také Povodí Odry, veškeré práce probíhaly za účasti biologického dozoru.