Zpravodajství
Park Petra Bezruče má novou atrakci, na stromech visí 10 budek pro pěvce a sovy
6.3.2013

NOVÝ BOHUMÍN - Novou „atrakci“ dostal park Petra Bezruče v Novém Bohumíně. Respektive více než o atrakci jde o praktické doplňky, které poslouží říši zvířat. Zahradníci po dohodě s ornitologem nainstalovali v parku na stromy deset ptačích budek, z toho dvě pro menší sovy. Ptačí příbytky vyrobili žáci Střední školy Bohumín.
Žáci oboru truhlář vloni na podzim vyrobili deset ptačích budek. Dvě jsou pro menší sovy, které se v parku vyskytují. Zbylých osm je pro větší a menší pěvce, jde o budky zvané sýkorníky. „Ptačí budky jsme v parku doposud neměli. Je to zajímavý nápad a pro návštěvníky parku zajisté i zpestření,“ říká Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Na materiál pro výrobu budek přispělo město.
Místa, kam zahradníci v rámci jarních ořezů budky připevnili, pomohl vybrat zkušený ornitolog. Třeba budky pro sovy našly místo na dvou velkých dubech ve výšce asi deseti metrů v místě větvení stromu, aby měly sovy dost místa pro létání a rozhled. Všechny budky jsou situovány na východ.
„Sýkorníky jsme instalovali v minimálních vzdálenostech 20 metrů od sebe, ve výšce asi 6 metrů, podle instrukcí ornitologa. Budky jsou na různých stromech, třeba na břízách nebo lípách,“ popsala Ľubica Jaroňová. Zahradníci do všech budek přidali i hrst trávy, aby ptáci mohli snadněji zahnízdit.
Lukáš Kania