Zpravodajství
Bohumín oslaví 70. výročí konce 2. světové války
27.4.2015

SKŘEČOŇ / NOVÝ BOHUMÍN - Bohumín si připomíná 70. výročí konce 2. světové války hned dvěma většími pietními akty. Proběhnou v pátky 1. května a 8. května, pokaždé od 9:30 hodin. Město zve k účasti širokou veřejnost. Bohumín osvobodila od nacistického záboru Rudá armáda v časných ranních hodinách 1. května 1945.
První pietní shromáždění se uskuteční v pátek 1. května u pomníku Padlým Rudoarmějcům na hřbitově ve Skřečoni. Na programu budou proslovy osobností a kladení kytic, chybět nebude čestná stráž klubu Palcát a dechová hudba v podání orchestru železáren a drátoven.
„Pomník Padlým Rudoarmějcům z autorské dílny pana sochaře Kalvody město nechalo v loňském roce opravit. Chtěli jsme, aby v roce 70. výročí ukončení válečného konfliktu vypadal důstojně, stejně, jako když ho davy lidí viděly poprvé při jeho odhalení v poválečných letech. Rekonstrukce se povedla a může se o tom 1. května přesvědčit široká veřejnost,“ uvedla Miroslava Šmídová, vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice.
Další pietní akt Bohumín plánuje o týden později, v pátek 8. května od 9:30 hodin u radnice v Novém Bohumíně. Na její budově je pamětní deska věnovaná osvobození. Také ona prošla před několika dny důkladnou renovací. Na pietní akt naváže 19. ročník Běhu ulicemi města.
1. května a 8. května, v dny státního svátku, bude pro návštěvníky otevřen bunkr MO-S5 Na Trati u Starého Bohumína. Stejně jako o víkendech, i o státních svátcích má tamní muzeum otevřeno od 14 do 18 hodin.
Vzpomínkový speciál natočila k 70. výročí ukončení války také bohumínská televize. Pozvání do studia Televizního informačního kanálu Bohumín přijal kronikář města a pamětník Zdeněk Veselý. Jako sedmiletý kluk prožil osvobozování Ostravy v rámci Ostravsko-opavské operace a vzpomínky jsou stále živé. Televize pořad zařadí do vysílání od 2. května.
Největší oslavy k osvobození se v kraji konají v sousední Ostravě. Ve čtvrtek 30. dubna je připravena celá série akcí, která začne v 8 hodin prezentací Armády ČR na Masarykově náměstí, od 9 hodin v Komenského sadech společným koncertem Vojenské hudby Olomouc a Hudby Hradní stráže a od 10 hodin pietním aktem s vojenským pořadem.
Kolona skoro padesáti dobových vojenských vozidel by měla kolem 12. hodiny projet kolem Nové radnice. Od 16 hodin proběhne rekonstrukce bojů u mostu Miloše Sýkory s pyrotechnickými efekty a s použitím imitační munice. Pokud to umožní průtok vody v Ostravici, uvidí lidé i násilný přechod řeky. Oslavám se věnuje tematický krajský web http://70msk.kr-moravskoslezsky.cz/ a web https://osvobozeni.ostrava.cz.
Lukáš Kania
foto: opravený pomník Padlým Rudoarmějcům ve Skřečoni