Zpravodajství
Černé skládky v Bohumíně
27.2.2014

redakce: KARVINSKÝ A HAVÍŘOVSKÝ DENÍK
redaktor: Richard Kutěj
Tiskový dotaz:
Obracím se na Vás s tiskovým dotazem ohledně tzv. černých skládek a výskytem poházeného odpadu ve vašem městě.
- Patří tato problematika mezi časté? Pozorujete v posledních letech spíše její pokles (že by lepší ekologické povědomí lidí?) nebo se toto naopak zhoršuje?
- V jakých lokalitách či na jakých místech ve městě se tento nešvar objevuje nejčastěji?
- Jak s ním vaše město bojuje a zavedlo či chystá třeba i nějaké inovace (v Karviné např. využívají techniku tzv. fotopastí, nevím, zda něco podobného či jiné podobné záležitosti fungují také u vás…)?
- Kam se mají obyvatelé vašeho města obracet, pokud poházené odpadky či černou skládku na území města objeví?
Tisková odpověď:
Černé skládky řešíme celoročně, město průběžně uklízejí veřejně prospěšní pracovníci, těch se momentálně pohybuje v ulicích asi 80, v průběhu jara se jejich počet ještě zvýší, a to na 130. Situace je stabilní, vždy se najde někdo, kdo je pohodlný a líný zajet do některého ze sběrných dvorů, kde mohou lidé s trvalým pobytem v Bohumíně odpad bezplatně odevzdat, a vyhodí tu pneumatiku, tu kus nábytku, nebo pytel s odpadem do příkopu u cest nebo u garáží. Obecně platí, že se skládky objevují na odlehlejších místech.
Na černé skládky se zaměřují naši strážníci. Ti jsou s pracovníky odboru životního prostředí v denním kontaktu a hlásí jim závady i černé skládky, na které při svých pochůzkách narazili. Strážníci jsou v zadržování hříšníků, kteří černou skládku založili, poměrně úspěšní, například vloni se jim podařilo usvědčit 44 tvůrců černých skládek. Ti pak museli skládku uklidit a zaplatit i pokutu, v těch závažnějších případech případ řešila ještě přestupková komise. Fotopasti zatím zkoušíme spíše ojediněle.
V Bohumíně máme vlastní radniční aplikaci, a to Hlášení závad, díky kterému nám lidé mohou hlásit i s fotografií z chytrého telefonu nejen černé skládky, ale i třeba výmol na silnici či vyvrácenou značku. Aplikace funguje už rok a lidé nahlásili už téměř 600 podnětů, (většina z nich už je vyřešená), z toho bylo 57 upozornění právě na černé skládky.
Kromě toho se lidé mohou obracet se svými podněty buď přímo na technické služby BM servis anebo na odbor životního prostředí a služeb. Což se děje, lidé se svými připomínkami volají, mailují je i s fotografiemi či chodí osobně buď na radnici nebo přímo do BM servisu.
Lucie Balcarová
tisková mluvčí
Ilustrační foto: Pavel Čempěl