Město Bohumín

17.8.
2005

Topení plynem a plánované zdražování plynu

úterý, 16. srpna 2005

redakce: MORAVSKOSLEZSKÝ DENÍK, TÝDENÍK KARVINSKO
redaktor: Gabriela Cichá

Tiskový dotaz:

Obracím se na Vás s tiskovým dotazem, který se týká problematiky chystaného zdražování plynu. Zajímal by mne konkrétně názor pana starosty, případně místostarostky na tento problém:

1. Domníváte se, že se majitelé soukromých domů, kteří jsou napojeni na plyn, vrátí zpět k vytápění tuhými palivy?
2. Myslíte si, že se to může negativně projevit na kvalitě ovzduší, které je již tak na Karvinsku špatné?
3. Kde podle Vás leží východisko z tohoto problému?
4. Do jaké míry je Bohumín plynofikován?


Tisková odpověď:

ODPOVĚDI MÍSTOSTAROSTKY VĚRY PALKOVÉ

1. Myslím si, že když někdo začne topit plynem, zvykne si, že je to velmi pohodlné. Je to stejné jako s jízdou v automobilu. Člověk se auta těžko vzdá, když ví, že je to mnohem pohodlnější než se spoléhat na městskou dopravu nebo chodit pěšky. Na to, že si pouhým otočením knoflíku v domě regulujete a nastavujete teplotu a nemusíte se o nic starat, se zvyká velmi snadno. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že je tato vymoženost vyjde dráž než vytápění tuhými palivy. Stejně jako u provozu automobilu, kde platíte za benzín, i když zdražuje.

Předpokládám ale, že někteří lidé se začnou chovat ekonomicky a vrátí se k topení tuhými palivy, protože plyn bude pro ně drahý.

2. Lidé při topení příliš nedbají na životní prostředí. Hledí více na svou peněženku a na své pohodlí než na znečišťování ovzduší. Bohužel mám ten pocit, že zatím ekologická výchova a ohled na životní prostředí není na žádoucí úrovni. Na druhou stranu se již opakovaně několik let stává, že mimo topnou sezónu plyn zlevňuje, a pak zase zdražuje. Jedná se o opakovaný cyklus, který takto funguje už několik let, takže mě to nepřekvapuje. Je však pravdou, že zdražování je vždy citelnější než zlevňování a průměr cen jde i tak nahoru. Pokud se lidé vrátí k topení tuhými palivy, určitě se to projeví na kvalitě ovzduší, protože topení tuhými palivy, a hlavně nekvalitními, ovzduší velmi zhoršuje.

3. Najít východisko z tohoto problému není jednoduché. Pokud budeme chtít mít dobré životní prostředí, ekologické topení by mělo být pro lidi natolik ekonomicky výhodné, aby u tohoto systému zůstali. Východiskem by tedy bylo, kdyby pro lidi nebyl návrat k tuhým palivům ekonomicky zajímavý.

4. Do roku 2000 město zrealizovalo výstavbu plynového zařízení za 50,3 milionů a v roce 2001 až 2002 byla dokončena plynofikace města Bohumína, kdy byla provedena výstavba zbývajících plynových zařízení v městských částech za celkovou pořizovací cenu 8,1 milionů korun.

Za velký úspěch považujeme to, že se nám podařilo celé město zplynofikovat a zajistit tak občanům určitý komfort, který získají v případě, že se napojí se na plynofikaci. Toho také z velké míry Bohumínští využili. Zpočátku jsme plynofikovali místa s hustou zástavbou, kde to bylo nejvíce efektivní a za méně peněz vzniklo více přípojek, později jsme pak zplynofikovali vzdálenější místa, kde přípojek bylo méně. Existuje však i několik lokalit, které jsou tak vzdálené, že nikdy plynofikovány nebudou. (pro plynárny tato místa nejsou zajímavá)


Počet zhlédnutí: 9 306

Zpět

    Městský úřad