10.11.2008 - Jiří Paroubek: ODS porazíme, ať ji povede Bém, nebo Topolánek

Zdroj: E15
Strana: 16
Autor: HAVLIGEROVÁ, Jana

Šéf socialistů Jiří Paroubek si po vyhraných krajských a senátních volbách věří. Sociální demokracie podle něho nepoleví v tahu na branku a vyhraje i parlamentní volby v roce 2010. Se čtyřiceti procenty. A občanské demokraty porazí. Ať je povede Mirek Topolánek, nebo Pavel Bém. Ale teď jsou socialisté připraveni s vládou spolupracovat, výhradně kvůli předsednictví Česka v Evropské unii. S tolerancí, například k reformám, však kabinet počítat nemůže.

E15: Před časem ČSSD prohlásila, že pokusy o vyslovení nedůvěry vládě bude opakovat, teď voláte po spolupráci kvůli předsednictví Česka v Evropské unii. Zavládne na čas příměří?
V téhle jedné otázce jsme ochotni spolupracovat, to už jsem veřejně řekl. K ničemu jinému nás to nemusí zavazovat. Jsme připraveni s ODS jednat, ale určitě ne pod tlakem času. Tedy aby s námi někdo začal jednání na Silvestra. V takovém případě bychom samozřejmě nic a nikoho netolerovali. Chápu, že má ODS svoje vnitřní problémy, ale do toho by nemusela zatahovat celý stát, celou politickou reprezentaci. Chlapci by se měli dohodnout, kdo s námi teď vlastně bude jednat. Jsme připraveni jednat o lecčems, ale také předpokládám, že ODS se bude snažit poněkud změnit vládní přístup. To znamená, že odstoupí od svých nejbláznivějších reforem, především v oblasti zdravotnictví a v sociální oblasti. Samozřejmě pokud by v nich pokračovala, tak musí počítat s naším politickým pressingem. A přitom nevylučuji jakékoli řešení.

E15: S premiérem jste se už jednou sešel. Vypadá to na spolupráci?
Tak zatím jsem měl s panem předsedou vlády jenom špatné zkušenosti. Doufám, že tentokrát budou lepší, ivzhledem k výsledku voleb do krajskýchv zastupitelstev a do Senátu. Že pan předseda bude tak trošku Nemyslím, že vládaje dobře připravená na předsednictví, jsem přesvědčen, že Česká republika je schopná zvládnout předsednictví. Že mnohé je možné ještě udělat v posledních týdnech tohoto roku. A smyslem mé návštěvy u pana předsedy Barrosa bylo vyjádřit, že pokud jde o sociální demokracii, jsme schopni v zájmu země a také Evropy při předsednictví spolupracovat s vládou, kterou vede Mirek Topolánek. Nebo s jinou vládou, která bude vytvořena.

E15: Spolupráci s vládou podmiňujete přijetím Lisabonské smlouvy do konce letošního roku a debatou o přijetí eura. Bez jejich splnění s vládou spolupracovat nebudete?
Předpokládám, že o těchto věcech budeme seriózně jednat, protože je to jednání o otázkách evropské politiky. Buďto to myslíme s Evropou vážně, nebo to s Evropou nemyslíme vážně. My sociální demokraté to s Evropou myslíme vážně, proto musíme tyto otázky klást.

E15: Jak souvisí s politikou EU přijetí společné měny?
Samozřejmě, že euro souvisí s Evropskou unií. Prostě jsou v ní sdruženy nejvyspělejší země Evropy, ty mají euro a náš cíl by měl být se mezi ně co nejrychleji dostat. Už proto, že nezavedení eura vadí podnikatelské sféře. Nezavedení eura znamená kolísání kurzu, znamená zhoršování vývozních možností pro české zboží s plným dopadem také na zaměstnanost, na hrubý domácí produkt země. Takže to je věc výsostně národního zájmu.

E15: Dobře víte, že požadavek rychlého přijetí eura je vlastně nesmyslný. Maximálně se dá mluvit o termínu přijetí.
Hovořím o zahájení dialogu, o tom, aby se začalo jednat o rychlém přijetí eura. Rychlé přijetí eura - pokud vláda do toho půjde ještě v letošním roce - znamená přijetí za dva další roky, a my bychom měli mít v tom to jasno.

E15: Takže ta pomoc podnikatelům nebude tak rychlá.
Ano, ale musíme jim v tom pomoci. Už to, když se vyhlásí harmonogram, tak termín přijetí může napomoci vývoji kurzů a může uklidnit pohyb, který je dnes velice volatilní.

E15: Přijetí eura však také znamená plnění maastrichtských kritérií, dodržovat fiskální kázeň. Podpoří ČSSD návrh státního rozpočtu na příští rok?
Pokud jde o vnitropolitickou situaci, řekl jsem, že jsme ochotni podpořit tuto vládu v evropském předsednictví, ale že je to jediný krok, který chystáme. Vláda nemůže počítat s naší tolerancí například při rozpočtu nebo něčem takovém. Tato vládaje prostě minoritní vládou a musí z toho také vycházet. Je to nepříjemná situace, ale do té se dostala tato vláda. My jsme ji do té situace nedostali.

E15: Nutnost dodržování fiskální disciplíny, pokud bychom chtěli přijmout euro, přece nesouvisí s tím, v jaké situaci je vláda.
Paní redaktorko, proč to říkáte mně? Sociální demokracie, pokud vím, když připravila rozpočet na rok 2007, a byl schválen i některými hlasy občanských demokratů, dopadl tak, že splňoval maastrichtská kritéria.

E15: Ano, ekonomický růst byl nad očekávání dobrý...
To byla vláda sociální demokracie.

E15: Na reálnou ekonomiku vlády tak velký vliv nemají. Není to tak?
Samozřejmě, že to můžete brát tak, že čím blbější sedlák, tím větší brambory. Ale tak to přeci není. Někdo prostě umí zajišťovat hospodářský růst a někdo to umí méně. Tak to prostě je. Kdyby tomu tak nebylo, tak lidé by určitě neviděli rozdíly mezi jednotlivými politickými stranami.

E15: Je ČSSD ochotna kvůli euru podporovat, případně sestavovat úsporné rozpočty?
Ale já jsem vám odpověděl. My jsme nezničili strukturu daní, která byla dobře nastavena, my jsme nezničili výdajovou strukturu, my jsme měli rozpočty nastaveny jiným způsobem. Nevím, proč bychom měli vládu podporovat v bláznivých sociálních škrtech. To je její problém. Ať zavede progresivní zdanění zpátky a má peněz habaděj.

E15: Ptala jsem se, jestli je ČSSD ochotna podporovat úsporné rozpočty, nejen ten na příští rok. Pokud budeme chtít přijmout euro, budeme je potřebovat, ne?
Jestli dovolíte, zase se vrátím k tomu rozpočtu 2007-Tedy rozpočtu, který byl schválen ještě vládou sociální demokracie, pro který hlasovala ČSSD a část ODS. Tak tam bylo dosaženo schodku 1,6 procenta HDP. Což je zhruba schodek, se kterým přichází tato vláda na příští rok. Přičemž tato vláda si vylhala v daňových příjmech zhruba dvacet miliard korun. To je její problém a mě její problém v zásadě nezajímá.

E15: Bude ČSSD podporovat a případně dodržovat takovou rozpočtovou disciplínu, abychom mohli přijmout euro?
Sociální demokracie ji dodržovala. Jestli někdo roztočil kola inflace, tak je to tato vláda. To je přeci dokazatelné.

E15: Pane předsedo, neodpovídáte na otázku...
Ne, já vám neodpovídám tak, j ak vy to chcete slyšet.

E15: Bude ČSSD podporovat úsporné rozpočty. Ano, nebo ne?
Odpovídám vám. Přesně tak, jaká je pravda.

E15: Do budoucna - bude ČSSD podporovat úsporné rozpočty?
My jsme přeci chtěli zavést euro k 1. lednu 2010. To znamená, že jsme měli přesnou představu, jakým způsobem se budou vyvíjet maastrichtská kritéria a jak zajistit jejich plnění. To, že tato vláda tak rozbila daňový systém, že s rozbila strukturu daní, že některé daně potlačila a zavedla rovnou daň, to je její problém. My bychom samozřejmě takové věci nedělali.

E15: Před časem jste oznámil, že postavíte tým odborníků, který se bude zabývat finanční krizí a jejími dopady na Česko. Pracuje už?
Ano. Tvořím jej já, tvoří jej místopředseda strany Bohuslav Sobotka, místopředseda strany Milan Urban, dále Jiří Havel a Jan Mládek, nejvýznamnější straničtí ekonomové. Kromě toho už vyšlo několik článků na toto téma a já jsem vystupoval i na veřejnosti, pokud jde o boj proti dopadům té světové krize.

E15: Bude ČSSD jako výsledek práce týmu předkládat například návrhy zákonů?
Dám jeden příklad, ke kterému žádný návrh zákona nepotřebujeme. To je urychlit čerpání evropských peněz. Ze 720 miliard, které jsou k dispozici, je zatím vyčerpáno fakticky jenom deset miliard. Sto miliard korun, které každý rok může přijít, představuje tři procenta HDP. Mimochodem, pan ministr financí Kalousek se zatím chová jako účetní, a ne jako národohospodář. Myslím, že toto ani netuší.

E15: Poslanecká sněmovna bude tento týden jednat o pojištění vkladů. Podpoří ČSSD vládní návrh, anebo budete požadovat vyšší garance?
Tak logicky to druhé. Jedna z otázek, kterou mně položil pan předseda Barroso, byla, jestli odplývají peníze z účtů českých bank do zahraničí. Chceme vytvořit takovou situaci, aby k tomu odplývání nedocházelo. To znamená dorovnat podmínky tak, aby byly srovnatelné s Německem, Rakouskem a Slovenskem.

E15: Tedy stoprocentní záruku státu za veškeré vklady?
Je možné, že budeme požadovat to, co existuje v těchto třech sousedních zemích anebo významné zvýšení sumy, která podléhá pojištění.

E15: Jsou neomezené záruky rozumné?
Tak já nevím. Zeptejte se vlád Německa a Rakouska. Jsou nerozumné ty vlády? Já si myslím, že jsou rozumné. Přece jedna z věcí, proč je zpochybňováno české předsednictví, je, že jde tato vláda v řadě věcí mimo evropský proud. A to je ten problém, proč čelíme snaze "bypassovat" české předsednictví.

E15: ČSSD v krajích začala spolupracovat s KSČM. Budete s ní spolupracovat i na vládní úrovni, pokud ČSSD vyhraje parlamentní volby?
Z ustavení dvou nebo tří koalic (rozhovor se uskutečnil 6.11. - pozn. redakce) není možno vyvozovat žádné závěry. V každém ze třinácti krajů to bude jiné, někde vzniknou středové, někde levicové koalice. Někde třeba i nějaké jiné, i když doufám, že to nebudou koalice s ODS. Ale já je nedokážu zcela vyloučit, i to se může stát.

E15: Ale co případná spolupráce s KSČM na vládní úrovni?
Z této logiky byste se pak musela ptát, kterou stranu sociální demokracie, strana s bezpochyby největším koaličním potenciálem, preferuje po volbách v roce 2010, a samozřejmě bych mohl říct, že se o tom budeme bavit po volbách. Ale už mnohokrát jsem řekl, že bychom dávali přednost spolupráci se stranami středu. To znamená se stranou lidovou a Stranou zelených. Ale pokud jsem si povšiml Strany zelených, tak v těchto volbách skončila kolosální porážkou, ajestli půjde touhle cestou, skončí v bermudském trojúhelníku. Takže je otázka, jestli takového partnera budeme mít k dispozici. Ale přesto pořád říkám, že toto je pro nás to nejvhodnější řešení. To s krajskými koalicemi nemá nic společného. Nicméně vyzkoušíme si různé možnosti.

E15: Politická scéna se polarizuje, nejspíš směřuje k levému a pravému bloku. ČSSD si s komunisty přetahuje část voličů, větší sblížení by logiku přece mělo.
Tak já bych řekl, že tohle je přirozené, že se politický život rozestupuje na dva silné bloky. Na jedné straně levice, na druhé straně pravice. Což u nás bylo dosud komplikováno, řekněme, nechvalnou minulostí komunistické strany. A bude určitě komplikováno i třeba chybami komunistické strany při volbě prezidenta, kdy nebyli schopni rozeznat, co je menší zlo. Zda Jan Švejnar, nebo Václav Klaus. Kdyby to byli schopni rozeznat, tak teďuž bychom neměli Topolánkovu vládu. Samozřejmě nehrozí žádná lidová fronta s komunisty. Naším cílem je zapojit komunisty v krajích do zodpovědnosti tak, aby se zjistilo, co umí a co neumí. To je cesta, kterou kdysi zvolil FranQois Mitterrand a která vyvrcholila naprostou marginalizací komunistů. Mnoho cest k omezení vlivu KSČM není. Já dávám přednost jejímu zapojení do spolupráce. Tak aby se tato strana nechovala jako protirežimní, aby měla svou odpovědnost. Apak se zjistí, že prostě je lépe volit tu silnější stranu levice nežli tu slabší.

E15: Je tedy čas na to, aby ČSSD revidovala takzvané bohumínské usnesení, kterým si zakázala spolupráci s KSČM na vládní úrovni?
Tohle usnesení má zatím váhu, platnost a nikdo z nás se nechystá do vládní koalice s komunistickou stranou. V nějakém čase jsem dával přednost kultivaci komunistické strany pro vládnutí. Komunisté to odmítli.Tak je celá věc jasná. Žádná vládní koalice s komunisty po těch nejbližších volbách rozhodně nehrozí.

E15: Pokud se vydáte francouzskou cestou, jak dlouho půjdete k cíli?
Nevím. Vím jen, že v roce 1981 měli francouzští komunisté dvacet procent a dneska mají kolem tří procent.
E15: Podobu politické scény může podstatně ovlivnit i volební zákon. Budete usilovat o jeho změnu?
Dáváme zatím, zdůrazňuji zatím, přednost proporcionálnímu zastoupení podle stávajícího volebního zákona. Nejsme pro nějaké řešení, které by možná pro sociální demokracii bylo výhodné - protože já jsem přesvědčen, že v příštích volbách do sněmovny se můžeme dostat na nějakých čtyřicet procent hlasů - ale nebylo by to dobré pro Česko. Ta je státem, kde je víc politických proudů než jen jeden nebo dva. A je potřeba, aby tyto politické proudy byly zastoupeny v Poslanecké sněmovně a Senátu.

E15: Takže se máme připravit na další období relativně slabých vlád?
To samozřejmě může být pravda, ale je otázka, jestli by jiný zákon onu kýženou vládní většinu přinesl.

E15: Posílení většinových prvků v zákoně by k tomu vést mělo.
Říkám, že v tuto chvíli o změně volebního zákona neuvažujeme, a neříkám, že v budoucnu o tom uvažovat nebudeme.

Počet zhlédnutí: 2 101

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

27 °C