Zpravodajství
16.1.2010 - V Bohumíně varují mluvící sirény hasičů
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 13
Strana: 12
Moderní a přitom účinný způsob, jak varovat obyvatele před přírodními živly a různými haváriemi, našla radnice v Bohumíně na Karvinsku. Díky speciálnímu programu se jí podařilo změnit hasičské sirény s hlasovým záznamem na interaktivní, a tak je nyní mohou úředníci ovládat prostřednictvím mobilního telefonu z jakéhokoli místa na světě.
Pořízení softwaru přišlo město na 140 tisíc korun. "O prázdninách prasklo vodovodní potrubí a město se ocitlo na devět hodin bez vody. Lidi jsme o havárii informovali pomocí elektronické služby, k ní má však přístup asi jen tisícovka obyvatel," vysvětlil vedoucí organizačního odboru Lumír Macura, proč začala radnice přemýšlet o účinnějším způsobu informování.
"Zajímali jsme se o to, zda bychom nemohli k oznámením nějak využít sirény hasičů. Prověřili jsme možnosti a zjistili, že ty novější, elektronické, můžeme zmodernizovat tak, aby v krizových situacích fungovaly na principu městského rozhlasu," popsal.
Bohumínští hasiči mají v současnosti 15 požárních sirén, z toho je 6 elektronických. Právě ty nechala radnice zmodernizovat tak, aby uměly vysílat hlasové sdělení. Sirény je možné ovládat z pěti určených mobilních telefonů a až tři minuty sdělovat aktuální informace o nebezpečí či havárii vody, plynu či elektřiny.
Varování ze sirén uslyší nejen obyvatelé bydlící v centru, kde jsou elektronické sirény na radnici, poblíž aquacentra a u areálu Bochemie, ale také v městských částech. "Jedna je ve Skřečoni, druhá ve Starém Bohumíně a třetí v Záblatí u železáren," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že pokud by město chtělo využívat při varováních i zbylých 9 sirén, muselo by do jejich přeměny investovat asi 3,6 miliónu korun.
Ani "živě mluvící" siréna není všemocná, její dosah je zhruba 500 metrů. Proto je nutné v době ohrožení sledovat vysílání rozhlasu a televize, případně internetových stránek města.