6.2.2010 - Urban: Pecina na pražské kandidátce není cizí a nepříjemná varianta

Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 31
Strana: 8
Autor: OVČÁČEK, Jiří

* Pane místopředsedo ČSSD, v poslední době se hodně spekuluje o personálních rošádách na kandidátkách ČSSD pro květnové volby. Očekáváte, že dojde k nějaké změně, třeba na té pražské?

Kolegové v Praze se asi budou zlobit za moji upřímnost, ale myslím, že kandidátní listina v Praze by stála za zvážení, co se  týká nějaké změny. Myslím si, že uvažovat o posílení kandidátky v Praze je správná cesta. Na druhou stranu je to zcela v kompetenci členů pražské organizace ČSSD.

* Zajímá mě váš osobní názor na možnou změnu, kdyby v  Praze kandidoval ministr vnitra Martin Pecina a z listiny by byla vyškrtnuta šéfka Demokratické strany zelených Olga Zubová, která je na pátém volitelném místě.

Pokusil bych se vyjádřit pozitivně. To znamená varianta například Martin Pecina na pražské kandidátce je varianta, která není pro mě cizí a není mě nepříjemná. O vyškrtávání někoho z kandidátní listiny se vyjadřovat nechci.

* Když pro vás není Martin Pecina nepříjemnou variantou, dokážete si ho představit jako jedničku na kandidátce?

Pokud by se Martin Pecina rozhodl jít do politiky a byla k tomu vůle v té pražské organizaci, měl být asi být lídrem.

* Pokud by ČSSD šla do takové změny na kandidátce, kdo a kdy by rošádu mohl provést?

To je zcela v rukou pražských sociálních demokratů. To, co jsem řekl, je můj názor. Pokud by se cokoliv měnilo, tak konečné slovo je pak na ústředním výkonném výboru, který kandidátky do  parlamentu schvaluje.

* Myslíte si, že ČSSD ve volbách "zazáří jako nejzářivější hvězda nad touto zemí"?

Myslím, že tento výrok je licencí Jiřího Paroubka. Každý předseda politické strany musí být vizionář. My máme příležitost volby vyhrát, a to je v tom výroku obsaženo.

* Pokud soc. dem. ve volbách zvítězí, jakou vládní koalici upřednostňujete, která varianta je podle vás nejlepší?

Určitě nebudu ve své odpovědi originální a zopakuji, že nyní se musíme soustředit na to, abychom byli důvěryhodní a přesvědčili voliče o tom, že náš program je ucelený, že vyvede naši zemi z ekonomické krize a vyřeší ty nejpalčivější problémy, které lidi trápí. O povolebních koalicích bych v této souvislosti nerad hovořil. Na jednu stranu možností není mnoho, volební matematika nedává příliš příležitostí. Těžko v této chvíli preferovat nebo zásadně odmítat jakoukoliv variantu. Snad s tím, že pořád platí bohumínské usnesení o vstupu KSČM spolu s ČSSD do vlády. Tak to je varianta, která je vyloučená. Ale jinak bych nechal všechny varianty otevřené.

* A co varianta nazývaná "menšinová vláda ČSSD s podporou napříč politickým spektrem", což by ovšem reálně znamenalo uvažovat i o tiché podpoře KSČM?

Přál bych si, aby po volbách vznikla silná vláda, která by nemusela řešit problémy s různými přeběhlíky a která by nebyla vydíratelná nějakým poměrně známým, jednoduchým způsobem v Poslanecké sněmovně. Jedině silná vláda může učinit kroky, které skutečně budou stabilizovat ekonomiku, nastartují růst a přispějí k zaměstnanosti, k vytvoření nových pracovních míst. Dovedu si představit, že při vysokém úspěchu ČSSD ve volbách by mohla vzniknout menšinová vláda s podporou napříč politickým spektrem.

* Neobáváte se ale situace, naznačené posledním průzkumem volebních preferencí CVVM, kdy by ČSSD sice volby vyhrála, ale pravice spolu se středovými stranami by byla schopna sestavit většinovou vládní koalici?

Myslím, že preference jednotlivých agentur o  voličské přízni jsou natolik nestabilní, že se mění z měsíce na měsíc dokonce i  o devět procent. Určitě bych z předvolebních průzkumů neurčoval žádnou strategii ČSSD do budoucna. Strategií v této chvíli je přesvědčit voliče o tom, že naše recepty na řešení jednotlivých problémů jsou nejlepší.

* Objevují se  informace, že v budoucí vládě ČSSD nebude ministrem zdravotnictví středočeský hejtman David Rath. Projednávali jste to na některém ze stranických grémií nebo porad?

O tom, kdo bude ministrem, rozhoduje předseda vítězné politické strany. Za prvé neproběhly volby, takže je to předčasné, a za druhé si myslím, že pokud vyhrajeme volby, tak je to opravdu na Jiřím Paroubkovi, jakým způsobem se rozhodne.

* Jaké máte nyní vztahy jako lídr středočeské kandidátky ČSSD s Davidem Rathem, který je dvojkou?

Řekl bych, že v současné době pracovně korektní.

* O vstup do Sněmovny se pokouší nová strana bývalého šéfa soc. dem. Miloše Zemana. ČSSD vydává proti Zemanově straně například inzeráty, což je vykládáno jako výraz nervozity Lidového domu. Myslíte si, že to je vhodný postup? Přece jenom, vypadá to, jako kdyby ČSSD dělala Zemanovi reklamu, ač negativní. Není to chyba?

Nevím nic o tom, že bychom dnes vedli z úrovně centra nějakou antikampaň vůči komukoliv. Jsem člověk, který, a  to opakuji, si myslí, že se musíme starat sami o sebe. Jsme suverénní stranou, která má co nabídnout. To, jestli tady usilují jiné politické strany o nějaký volební úspěch, je jejich rozhodnutí, jejich přání. Ony musí prokázat, že mají své místo na slunci, získat voliče. Jestli se jim to podaří, nebo nepodaří, to samozřejmě není na vůli nebo na jakýchkoliv krocích ČSSD.

* ODS tento týden ve Sněmovně prováděla velmi úspěšně obstrukce. Co s tím hodláte dělat, když v této hře jde hlavně o vaše návrhy, jako třeba 13. důchod? Reálně hrozí, že nebudou do voleb schváleny.

Demokracie je složitá, zdlouhavá, drahá. Ale je to nejlepší způsob vládnutí. Mezi demokratické způsoby patří i obstrukce. Samozřejmě že hledáme způsoby, jak tomu nicnedělání ODS čelit. Myslím, že recept na to jsou mimořádné schůze Sněmovny a tímto směrem jsme se už vydali.

* Pokud by vaše návrhy, ať už zmíněný 13. důchod, nebo progresivní zdanění, nebyly do voleb přijaty, pokusíte se je prosadit hned po květnovém hlasování o novém složení Sněmovny?

Kdyby se to kvůli obstrukcím občanských demokratů nepovedlo, tak zcela určitě mohu garantovat, že s těmi návrhy přijdeme hned po  volbách. Buď jako vítězové voleb, nebo z jiné pozice, ale tyto návrhy nenecháme spadnout pod stůl.

* Jestliže ČSSD zvítězí ve volbách, počítá se s vaším návratem na post ministra průmyslu a obchodu. Už máte připraven tým, se kterým byste se chtěl na ministerstvo vrátit?

Pro mě období v opozici znamenalo určitý odstup od dob, kdy jsem byl ministrem průmyslu. Srovnal jsem si v hlavě priority a zanalyzoval jsem předchozí období. Pokud to nebude znít neskromně, myslím, že teď mám teprve ten správný výuční list na ministra. Což samozřejmě souvisí s tím, že mám tým připravený realizovat priority, které považuji za správné.

* Kdybyste se do čela resortu vrátil, očekávala by ministerstvo průmyslu, použiji výrok předsedy ODS Mirka Topolánka, "noc dlouhých nožů"?

Určitě ne. Nechtěl bych, aby ministerstvo průmyslu a obchodu bylo zpolitizované, což se bohužel za vlády ODS stalo. Chtěl bych, aby bylo srovnatelné s těmi nejlepšími ve vyspělých zemích. Aby to bylo ministerstvo hospodářství. Dokonce bych chtěl změnit ten název. Musí se samozřejmě změnit i  obsah. Chci, aby to bylo ministerstvo pro růst. Jsem hrdý na to, že před zhruba sto lety jsme patřili mezi deset technologicky nejvyspělejších zemí světa. Mojí ambicí je vrátit ČR a její hospodářství mezi těch TOP 10 nejlepších, což samozřejmě bude dlouhá cesta. K tomuto cíli budu chtít využít všechny lidi dobré vůle, chytré hlavy. Samozřejmě důležité je souznění s cílem, abychom si rozuměli v hospodářské strategii. Určitě nenosím v hlavě nějaký seznam, black list lidí, kteří by měli po případném mém nástupu ihned odejít.

* Šéfem resortu průmyslu a obchodu úřednické vlády je Vladimír Tošovský. Počítáte s ním na  ministerstvu i do budoucna?

Domnívám se, že pan ministr Tošovský nemá žádné politické ambice. Byla by to samozřejmě spíše otázka pro něho. Myslím, že je vynikajícím odborníkem v energetice a že by v tomto oboru měl zůstat. Předpokládám, že se po volbách vrátí na své manažerské místo, to znamená bude působit jako generální ředitel ČEPS (přenosové soustavy).

* Hovoříte o  přeměně resortu na ministerstvo hospodářství. Znamená to, že už máte v kapse nějaký konkrétní plán, jak to provést?

Samozřejmě tento plán mám, a  nejenom v hlavě. Je zakomponován do Oranžové knihy, tedy do programu ČSSD. Chtěl bych, aby to byla efektivní státní správa, která je partnerem celé hospodářské sféře, aby to byla státní správa tak říkajíc za málo peněz hodně muziky. Je důležité spolupracovat se všemi, ať už to je Hospodářská komora, Svaz průmyslu a  dopravy, Českomoravská konfederace odborových svazů nebo odvětvové odborové svazy. Byl bych rád, aby se ministerstvo postupně omladilo, aby tam byli kreativní lidé, ti, kteří budou považovat za čest pracovat ve státní správě. Je třeba měřitelnými kroky přispět k vytvoření podmínek pro hospodářský růst.

* Nebude ale realizace vašeho plánu nakonec znamenat jen další zvýšení počtu státních úředníků a finančních nákladů?

Transformace ministerstva znamená méně úředníků, méně nákladů, obměna v tom slova smyslu, že chci, aby tam bylo mnohem více mladých lidí. V dobách ministrování jsme spolupracovali s  vysokými školami a pokoušeli jsme se mladé lidi inspirovat, aby přispěli k  efektivnější činnosti ministerstva. V tom budu určitě pokračovat v mnohem masivnější míře. Takže výzva pro mladé lidi - dveře ministerstva průmyslu a  obchodu, respektive hospodářství, budou určitě otevřena všem myšlenkám moderního světa třetího tisíciletí.

* Byl byste jako ministr pro, nebo proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách?

V současné době se připravuje státní energetická koncepce. Z premiérových úst jsme slyšeli, že tato vláda nemá ambici schválit aktualizovanou koncepci. Budeme to muset udělat hned po volbách, respektive bude to muset udělat každá vítězná strana, která bude mít odpovědnost za vládu. Součástí státní energetické koncepce jsou limity. Naše i moje stanovisko je naprosto jasné a transparentní. Myslím si, že do  budoucna je prolomení limitů správná cesta, ale rozhodnutí musí být na lidech v  regionu. To znamená, že podporuji krajské referendum. Rozhodnutí v tomto krajském referendu musí každá vláda, včetně sociálně demokratické, respektovat.

* ODS chce otevřít debatu o případné výstavbě nové jaderné elektrárny v  Blahutovicích v Moravskoslezském kraji. Je podle vás v budoucnu prostor pro to vybudovat v ČR další jadernou elektrárnu?

Zcela určitě budeme potřebovat jadernou energetiku. Pokud chceme utlumovat uhlí, a to budeme tak jako tak v  každém případě, i s prolomením nebo bez prolomení limitů, tak podíl jádra se  musí zvyšovat. V této chvíli máme jasnou příležitost, a to je více odborné manažerské rozhodnutí než politické, dostavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Temelín. Měli bychom to udělat co nejrychleji. Nejenom proto, že to je potřeba, ale v době hospodářské krize to může být dobrá příležitost pro české firmy. Současně musí probíhat prodloužení životnosti jaderné elektrárny v  Dukovanech. Třetím plánem v této věci je úvaha o výstavbě nového bloku v  Dukovanech. Myslím, že jiné lokality nepřipadají v ČR v úvahu. Bylo by to komplikované z hlediska celé administrace takového rozhodnutí, ale bylo by to i  ekonomicky nákladné. Považuji výstavbu jaderné elektrárny v Blahutovicích za manažersky naivní nesmysl.

* Některé podniky utíkají z ČR do daňových rájů. To je interpretováno jako obava firem z možného návratu ČSSD k moci. Jak chcete bojovat s přesuny společností do daňových rájů?

Debata se velmi zjednodušuje, že se firmy rozhodují podle daňového zatížení, čili podle výše korporátních daní. To myslím vůbec neplatí. Mohl bych říct, že se firmy naopak bojí toho, že tady bývalý premiér a bývalý ministr financí říkají, že ČR hrozí bankrot. Další bývalý ministr financí říká, že nám hrozí protektorát mezinárodních finančních institucí. V ekonomice podle mého názoru rozhoduje i  určité očekávání. A očekávání black outu v ekonomice jistě není pozitivní zpráva pro firmy. Takže to může být třeba jeden z důvodů. Také se to číslo trochu přeceňuje. Pokud si dobře pamatuji, tak do daňových rájů odešla zhruba tři procenta z celkového počtu firem v ČR. Radost z toho nemám. Musíme vytvořit takové podmínky, aby se to firmám nevyplácelo, aby si byly jisté, že ČR je dobré místo pro podnikání. Věřím, že to do budoucna nebude žádný masivní jev.

* ČSSD plánuje po volbách soustředit se v podpoře exportu nejen na EU, ale také třeba na Čínu. Jak toho ale chcete konkrétně docílit? Proniknout třeba na čínský trh není jednoduchá záležitost.

Podpora exportu je pro nás klíčová záležitost. Jedině export může být tahounem růstu hospodářství a růstu životní úrovně v ČR. Dnes jsme velmi závislí na vývozu do EU, kam míří asi 80 procent výrobků. Potřebujeme jakousi diverzifikaci vývozu v tom smyslu, že existuje potenciál i mimo EU. Myslím, že Rusko, Čína, Indie, země severní Afriky, Latinské Ameriky jsou právě tou velkou příležitostí. Musíme udělat novou proexportní strategii moderního střihu, která se promítne v ekonomické diplomacii. Mám připravenu smlouvu mezi budoucím ministerstvem hospodářství a  ministerstvem zahraničních věcí, která by velmi přesně definovala, co budeme v  zahraničí dělat. Jsme malá země, ale když soustředíme úsilí jedním směrem, tak výsledky ekonomické diplomacie mohou být lepší o stovky procent. O ekonomické diplomacii se v současné době hodně mluví, ale činů je bohužel málo. Ale konkrétně. Plánujeme například posílit zastupitelské úřady o skutečně profesionální obchodní rady, posílit jejich rozpočty, zapojit do ekonomické diplomacie Svaz průmyslu a  dopravy a Hospodářskou komoru. Možná dojde k fúzi agentur, které mají tyto činnosti v náplni práce. To vše připravujeme ve spolupráci s firemní sférou.

* Blíží se horká fáze volební kampaně. Lídr Strany práv občanů Miloš Zeman bude objíždět republiku v Zemáku, šéfka Suverenity Jana Bobošíková už cestuje Bobobusem. Čím bude jezdit Milan Urban?

Milan Urban bude jezdit fabií. Bude jich několik, které mě budou doprovázet po cestách křížem krážem Středočeským krajem. Je to výraz podpory českému průmyslu.

***

Myslím si, že do budoucna je prolomení limitů správná cesta, ale rozhodnutí musí být na lidech v regionu. To znamená, že podporuji krajské referendum.


Počet zhlédnutí: 1 784

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

22 °C