30.3.2010 - V Břeclavi chceme zpátky na radnici

Zdroj: Břeclavský deník
Ročník a číslo: 75
Strana: 3
Autor: Šupálek, Michal

Břeclav, Brno - Jihomoravský radní pro zdravotnictví a zastupitel města Břeclavi Oldřich Ryšavý má důvod k radosti. Všechny krajské nemocnice skončily pod jeho vedením poprvé v černých číslech. Jako předseda sociálních demokratů na  Břeclavsku si navíc brousí zuby na jihomoravské volební vítězství. A také návrat ČSSD na břeclavskou radnici.

Břeclavská nemocnice hospodařila loni konečně se ziskem. Čím je to podle vás dáno? Je to šťastná shoda okolností, nebo kraj opravdu našel recept, jak na to?

Krajský rozpočet byl sestavený velmi konzervativně, počítali jsme s propadem příjmů, na rozdíl třeba od města Břeclavi, a hospodářským růstem pouze dvě procenta, který jsme po novém roce rychle upravili na nulu. Takže jsme byli na tu situaci, která nastala, připraveni. Vedlo to k úsporným opatřením, a to i ve zdravotnictví, ale s tím, že nesmí být žádným způsobem ohrožena zdravotní péče a že se musí přednostně řešit všechny havarijní stavy a náhrady techniky tam, kde by výpadek byl nenahraditelný a projevil by se poklesem kvality zdravotní péče. Když to shrnu: přestali jsme nakupovat nové stroje, kde to nebyla náhrada za stávající techniku, a poprvé jsme se snažili objektivizovat motivaci ředitelů tak, aby ohodnocení odpovídalo výsledkům

Někdo by třeba mohl namítnout, že se  mohl pozitivně projevit vliv poplatků ve zdravotnictví...

Ano, projevil se, ale úplně jinak. Třeba naše dvě specializované dětské léčebny a jedna ozdravovna se po zavedení poplatků začaly ekonomicky propadat. Chronicky nemocné děti totiž většinou pocházejí z horších sociálních poměrů a pětitýdenní pobyt v  takovém zařízení, pokud ještě mají platit regulační poplatky, znamená pro takovouto rodinu zátěž. Takže výrazně pokleslo vytížení těchto zařízení. Poté, co začal kraj hradit pobytové poplatky, se využití léčeben výrazně zvýšilo, slouží tomu, k čemu byly ustanoveny.V ostatních našich zařízeních, kde mají pacienti možnost získat dar od kraje na úhradu poplatků, to podle mého názoru nesehrává tak rozhodující roli. Zastávám názor, že jediný smysluplný regulační poplatek je pohotovostní. Ale i tady jsem byl překvapený tím, že v zařízeních, kterémynezřizujeme, se v minulém roce přestal projevovat regulační efekt vybíraných poplatků. Ve většině těchto zařízení zaznamenali nárůst pacientů.
Regulační poplatky tedy považuji za špatný název pro to, co by se mělo nazvat spoluúčastí. Je-li to nazváno regulací a nedá se na to připojistit, je to principiálně špatné.

Jak z krajské perspektivy hodnotíte zdravotnickou síť Břeclavska se třemi nemocnicemi s lůžky akutní i následné péče?

Tím, že se valtická nemocnice transformovala na následnou péči, je v podstatě do  budoucna bez jakýchkoliv problémů. Otevírá se před ní velký prostor pro rozvoj sociálních služeb.Vhustopečské nemocnici je kombinace jak akutních lůžek, tak lůžek následné péče. Ale myslím si, že postupně i s ohledem na možnosti této nemocnice bude akutní péče více směřována tam, kde se poskytuje ve větší míře, to znamená do krajských nemocnic, eventuálně do fakultních nemocnic do Brna.
Péče typu interní, částečně akutní, ale především následnémápřesto v  Hustopečích určitě své místo, ale nechci předbíhat výsledkům práce na koncepci lůžkové péče na jižní Moravě, do které jsme se pustili. Účelem je najít pro každé lůžko to správné využití.

Co říkáte na kritiku břeclavské nemocnice, která se čas od času objevuje?

Je podle vás oprávněná?

Kraj, a podotýkám, že to nedělají zástupci samosprávy, jako jsem já, ale zástupci státní správy - odboru zdravotnictví, šetří stížnosti na všechna nestátní zařízení v kraji a následně je vyhodnocuje. Počet oprávněných stížností byl ostatně jedním z parametrů, který jsme použili při hodnocení ředitelů. Z  tohoto pohledu se břeclavská nemocnice v rámci kraje nijak nevymyká. Ale každá oprávněná stížnost měmrzí a vždy se ptám, jaká následná opatření se dělají, aby se situace neopakovala,

Jste dlouhodobě činný v krajské politice. S jakým výsledkem ČSSD na jižní Moravě byste byl v celostátních volbách spokojený?

Sociální demokracie na jižní Moravě tradičně vyhrává, je to jeden z  našich nejsilnějších krajů. Moje přání je, aby se volební výsledek blížil někde k rekordním čtyřiceti procentům. Myslím si, že je to sice na jedné straně velmi ambiciózní cíl, ale nemusí být nemožný.

Na kraji jste překvapivě spojili síly s hlavním ideovým rivalem, tedy ODS. Nemáte trochu obavy, že by vám to mohlo při volbách uškodit?

že nikoliv, protože krajská koalice se  domluvila na takovém programovém prohlášení, které prakticky obsahuje veškeré naše programové cíle, s nimiž jsme do krajských voleb šli.A programové cíle ODS, které jsou v koaliční dohodě, patří mezi naše společné priority, jako je rozvoj lázeňství nebo spolupráce s vysokými školami. To jsou věci, které nás spojují, nikoliv rozdělují.

Podle některých předvolebních průzkumů by ČSSD s  podporou komunistů, ať už psanou či nepsanou, mohla vytvořit vládu. Co byste říkal na takové řešení? Nakonec v Břeclavi byla koalice, ve která byla ČSSD společně s KSČM...

Nakomunální úrovni je to o problémech, jako kde semá postavit jaký chodník, kde se máopravit jaká cesta. To není o velké politice.Nakrajské úrovni už se jí to ale začíná blížit. Tamnámspolupráci s  komunistickou stranou zakazuje bohumínské usnesení. Nikdy nepadl návrh na jeho zrušení. To je moje odpověď na tuto otázku.Nadruhé straně bezesporu některé programové cílemámespolečné a při konkrétních situacích se spolupráci nebráníme. Ale spolupráci v rámci vládní koalice v tuto chvíli nevidím uvnitř naší strany jako průchozí.

S jakými ambicemi půjdou sociální demokraté v Břeclavi do komunálních voleb?

Abychom se po  čtyřech letech znovu vrátili zpátky na radnici a Břeclav na místo, které si zaslouží. Chtěli bychom ale dosáhnout mnohemlepšího výsledku než v minulosti. Naším cílem je stát se tou stranou, která bude rozhodovat o tom, kdo s ní bude na radnici sedět, nikoliv že budeme přizváni vítězem

ČSSD byla v minulém volebním období koaličním partnerem sdružení Pro region. Teď patříte mezi jeho nejhlasitější kritiky. Dokážete si po dalších volbách představit návrat ke  spolupráci, nebo je to vyloučené?

Problémem není Pro region, ale takzvané Občanské fórum, v minulosti ODS.Nadruhé straně matematika složení městského zastupitelstva je neúprosná. Hlasuje se kvalifikovanou většinou z  celkového počtu zastupitelů, což musí mít člověk na paměti a někdy i lidské averze překonat. Nehledě na to, že snadmámevšichni společný cíl, aby se město rozvíjelo. Já vnímámtyto čtyři roky jako promarněnou příležitost. Zastavily se  práce na významných strategických věcech, o kterých se nyní až tak moc nemluví. Rozhodující není to, jestli se opraví zámek, ale kdy bude mít město obchvat. S ním je spojena další velká rozvojová příležitost, a to logistické centrum. Protože jsme neměli zastání na centrální úrovni, na radnici neseděli lidé, kteří by měli vazbu na vládní koalici, nebo na silné opoziční strany, město bylo obětováno vnitrovládnímu sporu meziODSa zelenými

(MICHAL ŠUPÁLEK)


Počet zhlédnutí: 2 051

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

20 °C