Zpravodajství
10.5.2010 - Abrakadabra
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 107
Strana: 6
Autor: Franěk, Jiří
Sloupek
Zklamáni asi museli být všichni, kdo si mysleli, že si Jiří Paroubek s Vojtěchem Filipem budou notovat. A těch jistě není málo ani mezi voliči z kategorie dosud nerozhodnutých, ale ani mezi těmi, kdo chtějí volit pravici, protože se bojí zadlužování státu, které odnesou příští generace, nebo dokonce návratu starých pořádků, zkrátka levicové hrůzovlády.
Ona totiž ta levice mnohým, zejména mladým, tak nějak splývá. Ale není za tím jen vliv modrého agitpropu, který vynalezl zkratku ČSSDKSČM, je to dáno i tím, že neznají a nepamatují. Socialismus je sprosté slovo, protože jsme zažili cosi, co si tak samo říkalo. Těžko pochopit, že kupříkladu Švédům zní úctyhodně. Historické nepřátelství mezi oběma stranami nikoho nezajímá. No a pokud jde o odlišná ideová východiska, ta tradiční skoro nikdo nezná, současná jsou tak trochu v mlze.
Před kamerami TV Prima se nicméně hned zkraje ukázalo, že se socan s komoušem dovedou pěkně porafat. Nemlátili se grafy po hlavách, ale neshodli se prakticky na ničem, už v jedenácté minutě se ozvalo strašné zaklínadlo Bohumínské usnesení. Zkrátka prima spor. Pak se ale moderátor nesměle zeptal na tu budoucí spolupráci, o které se tolik mluví, a v tu chvíli měl nejlepší český televizní diskutér nepochopitelný výpadek.
Tak platí některé věci z minulosti, začal rozšafně - a znělo to nadějně, dokud nedokončil větu: například Bohumínské usnesení. Pak už uvedl jen jeden další důvod: průzkumy ukazují, že si voliči ČSSD spolupráci s komunisty silně nepřejí. Toť vše.
Zvláštní. Ty dvě partaje se přetahují o podobné voliče a často jsou jako kočka a pes. KSČM si může notovat s ODS ve svém vztahu k evropské integraci, ČSSD patří k eurooptimistům. KSČM navrhuje odchod z NATO - pro začátek jen z vojenských struktur - ČSSD se, byť někdy jen verbálně, hlásí ke spojencům. Neshodnou se v názorech na rozpočet, neshodnou se v mnoha jiných věcech, jak to ostatně jejich předsedové čtyřicet minut názorně předváděli. Když ale došlo na lámání chleba, ozvalo se jen tradiční bohumínské zaklínadlo a průzkumy.
Právě tohle však modří oranžovým stále otloukají o hlavu: jenom to Bohumínské usnesení socanům brání ve spolupráci s komunisty. Kdykoli na ni přijde řeč, vždycky se ozve tohle zaklínadlo, málokdy víc. Univerzální argument, jenže vyčpělý, protože 27. sjezd ČSSD v roce 1995 v Bohumíně už taky patří do historie a protože už si sotvakdo nevzpomene, oč tehdy šlo. Stále se připomíná, že si tam tehdy ČSSD zakázala spolupráci s KSČM, ale ona si ji zakázala například také s republikány, s Levým blokem a Stranou demokratické levice, kdeže je jim konec. To byla zkrátka jiná doba, šlo o jiné věci, proto to dnes zní opravdu jen jako abrakadabra. Kdo mi nevěří, ať to usnesení zkusí najít na webových stránkách ČSSD.