Zpravodajství
18.5.2010 - Z bohumínské nemocnice museli pacienti vrtulníkem
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 2
Autor: ŠTALMACH, Darek
BOHUMÍN Dvě stovky pacientů bohumínské nemocnice musely být včera evakuovány poté, co nemocnici začala ohrožovat vzdutá hladina nedaleké Odry. Do areálu nemocnice natekla voda, hrozily i výpadky elektrického proudu. Nejvážněji nemocné pacienty musel evakuovat vrtulník letecké záchranné služby. Celou situaci komplikoval i fakt, že nejbližší velká nemocnice, v Karviné, byla velkou vodou od Bohumína odříznuta. Odříznutí od zbytku kraje hrozilo i Bohumínu. Ředitel zdejší nemocnice Vojtěch Balcárek proto musel rozhodnout o evakuaci nemocnice.
* Kolik lidí jste museli evakuovat a kam jste je vezli?
Pacienti, kteří mohli, tak šli domů, případně si je odvezli jejich příbuzní. To byla zhruba stovka lidí. Další jsme ale museli převážet sanitkami do jiných nemocnic v okolí. Hodně nám pomohli lidé z Fakultní nemocnice v Ostravě, sami se nabídli, že nám mohou poskytnout třicet až pětatřicet lůžek pro naše pacienty, další pak mířili například do nemocnice na Fifejdách a Orlová. Do Karviné jsme nemohli, ta už byla odříznutá, proto jsme pacienty vozili přes Rychvald, což byla jedna z posledních přístupných cest. Na lůžkách následné péče nám tak odpoledne zbývalo šestašedesát lidí. Nakonec jsme museli evakuovat i je, protože hrozilo, že ČEZ bude muset, kvůli vodě, odpojit celou nemocnici od dodávek elektrického proudu.
* Převáželi jste pacienty sanitkou?
Nejen sanitkami, ale i vrtulníkem. Dva pacienty z jednotky intenzivní péče, kteří byli připojeni na ventilátor, jsme museli nechat transportovat vrtulníkem, sanitkou by to tak snadno nešlo.
* Jsou u vás problémy s vodou časté?
Problémy s velkou vodou tady byly vždy, navíc, když se začala stavět dálnice, tak se přerušily některé podzemní prameny a začaly se tady tlačit. Ta voda se neztratí, vždy si najde nejsnadnější cestu a těleso dálnice ji tady uzavřelo.
* Co bude s personálem?
Lidé dostali volno, zítra se tady sejdeme s primáři, staničními a vrchními sestrami a uvidíme, co dělat dál. Já tady přespím a budu dávat pozor.