Zpravodajství
19.5.2010 - Život v Bohumíně teď řídí voda
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 1
Autor: LESKOVÁ, Ivana
Pro jedny "sranda" v porovnání s povodněmi v roce 1997, pro jiné tragédie. Život většiny obyvatel Bohumína na Karvinsku se však v těchto dnech, tak či onak, točí kolem vody, která zalila jejich město.
BOHUMÍN Rušno bylo včera od časného rána například v areálu trafostanice v Bohumíně-Pudlově. Po dlouhotrvajícím dešti totiž důležitou rozvodnu elektřiny ze všech stran obklopila voda a hasiči bojovali o její záchranu.
"Jsme tu od pěti hodin, děláme všechno pro to, abychom udrželi elektrický proud pro město. O ten bychom přišli, kdyby do rozvodny natekla voda. Zatím to nevypadá dobře. Hladina se stále zvyšuje," líčil během dopoledních záchranných prací Kamil Korčuliak, dobrovolný hasič z Bohumína-Záblatí. Neúnavná práce hasičů, kteří odčerpávali vodu a současně budovali ochranný val z jílovité hlíny, se nakonec vyplatila. "Hladina vody, která ohrožuje trafostanici, klesla," hlásila odpoledne mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. A mluvčí společnosti ČEZ Jaroslav Jurča to potvrdil. "V této chvíli je trafostanice mimo ohrožení. Val z jílovité hlíny, která moc nepropouští vodu, je hotový a hasiči dál čerpají vodu. Díky tomu by musela hladina stoupnout o 80 centimetrů, aby zalila náš areál," vysvětlil.
Netajil ale, že v ohrožení je i další bohumínská rozvodna v Jateční ulici - k jejímu zalití chybělo snad jen nějakých 20 centimetrů vody. "Jsme už připraveni i na tu alternativu, že by některou z bohumínských rozvoden zalila voda. Energetici vymysleli náhradní způsob napájení města," uvedl. Zatímco v pudlovské rozvodně "makaly" nejméně dvě desítky lidí a areálem zněl rachot čerpadel i motorů projíždějících nákladních aut, v blízké Rolnické ulici bylo ticho, jako by se z ní vytratil život. Správně by měl. Zahrady i dvory před rodinnými domy se totiž proměnily v jezero a voda zalila i silnici. Hasiči proto už v pondělí vyzvali místní obyvatele k evakuaci. Zdálo se, že poslechli. Ulice totiž působila pustě. Nikde nikdo, jen na vršku branky před malým domkem s oprýskanou šedou fasádou se krčila vyděšená kočka s mokrým kožichem... Po chvíli se ale ukázalo, že ztichlá ulice zas tak úplně bez života není. Hladinu vody na silnici totiž zčeřilo jízdní kolo jednoho z místních obyvatel. "Zůstal jsem tu jen kvůli rodičům, je jim 70 let a svůj majetek by neopustili. Jasně, že hasiči a policisté chtěli, aby odtud všichni odešli, ale i když byli naštvaní, zůstala řada lidí. Jsou schovaní uvnitř. Proč? To pochopí jen ten, kdo to zažije na vlastní kůži..." líčil muž, který nechtěl sdělit své jméno.
Přiznal, že v noci na úterý toho on ani jeho rodiče moc nenaspali. Vzhůru byli téměř do rána. "Bydlíme na konci ulice u Odry a báli jsme se, že voda bude dál stoupat. Naštěstí se zastavila asi pět centimetrů pod úrovní podlahy přízemí. Teď se musíme modlit, aby už moc nepršelo a nebylo to ještě horší," svěřoval se muž, který netajil, že i kdyby se voda dostala až do domku, nic by se pro něj nezměnilo. "Musím hlídat rodiče. Ti by nikdy nikam neodešli. Nešli pryč ani v roce 1997, kdy jsme měli v přízemí 140 centimetrů vody. Naštěstí máme ještě jedno patro..." dodal.
» Pokračování na str. B2
» Pokračování ze str. B1
Mnozí obyvatelé Bohumína jsou od pondělí doma, nemohou se dostat do školy ani do práce. "Nechodíme tam, určitě nás omluví, je kalamita," smáli se včera tři mladíci zevlující na ulici. Netajili, že nikdo z nich doma vodu nemá, ale tvrdili, že do budovy místní střední školy ani do práce mimo město se nemají jak dostat, a tak se dívají, jak voda zalévá město. "Proti povodni z roku 1997 je to sranda," tvrdili pobaveně. Přestože jednatřicetiletý obyvatel bohumínské části Vrbice Tomáš Pražák musí odčerpávat vodu ze sklepa svého domku a má zatopený kotel, takže si nemůže uvařit ani zatopit, i on bere situaci s humorem. "Byl jsem na vojně," směje se. "Na rozdíl od roku 1997 máme elektřinu i pitnou vodu, tak je to snesitelné..." dodává. Ne všem je ale do smíchu. Řada lidí má pod vodou domy i živnosti. Patří k nim i podnikatel Michal Drobek, který se před třemi lety přistěhoval s rodiči a sestrou do Rolnické ulice. Když okolí domu začala zalévat voda, nejdříve vyčkával, ale nakonec odjel ve člunu a noc na včerejšek strávil i s příbuznými u prarodičů v Ostravě-Přívoze. Včera se přijel na zatopený dům podívat s otcem. Do vody, jejíž hladina už mírně poklesla, vstoupili oba muži v trepkách a kraťasech. Do gumáků by totiž stejně nabrali. "Přijeli jsme zkontrolovat, jak to vypadá. Voda naštěstí zatopila jen sklep, ale asi odejde plynový kotel i bojler," řekl po kontrole Drobek. "Horší je, že pod vodou je i náš sklad železného materiálu v Bohumíně-Šunychlu, který není pojištěný. Tam jsme se ani nedostali, takže nevím, jak to uvnitř vypadá. Musíme počkat, až voda opadne, pak začneme sčítat ztráty," líčil muž.
FAKTA Zaplavené město Voda zalila 6 ze 7 částí města, nejvíc postihla Pudlov, Vrbici, Šunychl a Starý Bohumín. Evakuace: 100 obyvatel + 160 pacientů místní nemocnice. Nejhorší má město za sebou. Odra stagnuje, Olše už klesá, problémy ale dál působí místní toky a spodní voda. Hasiči stále chrání před zatopením místní trafostanice.