Zpravodajství
29.5.2010 - Uklízejí po povodni. A také volí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 1
Autor: Kateřina Smužová, Jaroslav Baďura
Přenosné volební urny v místech, kde byla ještě před několika dny velká voda, poměrně velká volební účast i nezvykle vysoký počet romských voličů - tak včera vypadal první den parlamentních voleb v kraji.
BOHUMÍN Jan Pavlus z Bohumína včera poprvé v životě nešel k volbám - volby přišly k němu. Kvůli velké vodě, která zasáhla také jeho dům, si jen na chvíli odskočil od úklidu a spolu s manželkou odvolil nepříliš svátečně za poničenou reklamní plachtou na nedalekém hřišti, kam mu dopravila volební komise přenosnou volební urnu. Pak šel zase uklízet. "Poprvé nás to zatopilo v roce 1997, to voda sahala přes dva metry a my přišli o všechno. Letos se to opakovalo, jen voda byla o něco menší. Stihli jsme jen zachránit papíry a oblečení, co teď máme na sobě," komentuje povodně Jiřina Pavlusová. "Tehdy nám nepomohl nikdo, ale tentokrát nás pomoc opravdu překvapila," říká žena u volební urny a tu náhle kdosi poznamená, že na místě chybí plenta. "Tady je plenta, kdo říkal, že není?" ptá se Jan Pavlus a schovává se za reklamní plachtu na hřišti. "Velice jsme tuhle službu přivítali, pořád tady uklízíme. Přesto jsme byli rozhodnutí, že volit půjdeme za každou cenu. Takhle je to mnohem jednodušší," dodává paní Jiřina. Kromě za zatopenými jezdí mobilní služba také za lidmi upoutanými na lůžko nebo méně pohyblivými. Vrbice patří tradičně k nejnavštěvovanějším okrskům v Bohumíně. "Myslím, že je to proto, že tady bydlí hodně starších lidí, ti vnímají volby jako svou občanskou povinnost," míní členka komise Blanka Ryšavá.Už krátce před druhou hodinou před restaurací U zvonu postávají tři důchodkyně. Nejdou ale na pivo, čekají, až se otevře volební místnost. "My bydlíme tady kousek v domě s pečovatelskou službou a každý rok jsme tu úplně první," chválí se první z nich Anna Žiaková. "Vždycky se hezky oblečeme a jdeme, je to pro nás takový svátek," přikyvují i druhé dvě - Vítězslava Janošová a Emílie Wolfová. Přišel také Jiří Macura. I jeho letos postihly povodně. "Voda nás zaplavila, ale nebylo to nic hrozného. Stejně bych přišel, za život jsem nevolil akorát jednou." Policie řešila krátce po otevření volebních místností incident v ostravské Palackého ulici. Podle pracovnice volební komise tam přišlo najednou zhruba dvacet Romů, kteří se dožadovali zaplacení stokoruny za volební hlas. Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková potvrdila, že na místě byla policejní hlídka, ale nezjistila tam žádné protiprávní jednání. Šéf Unie olašských Romů, Ostravan Josef Stojka před volbami vytiskl spolu s několika kolegy několik desítek tisíc plakátů s výzvou, aby Romové volili ČSSD. "Ale jsem přesvědčen, že Romové volí ČSSD zadarmo, nejsem blázen ani miliardář, abych jim za každý hlas sliboval stovku. Dostanou ale párek a pivo, odpoledne v Ostravě - Mariánských Horách opékáme," plánoval včera romský předák Josef Stojka. Zkušení členové volební komise v ostravské Gajdošově ulici včera zažili překvapení. Zhruba do šestnácté hodiny tady odvolilo pouhých sedm z celkových sto padesáti oprávněných voličů.
»
Pokračování na str. B2
» Pokračování ze str. B1
"Vypadalo to na obvyklé nudné volby s nízkou účastí, jaké jsme tady zažili už několikrát," řekla jedna z členek komise. Krátce po čtvrté odpolední ale u volební místnosti zastavil mikrobus a vyšlo z něj zhruba třicet Romů.
"Všichni se nahrnuli dovnitř, vypadalo to, že chtějí za plentu všichni, takže jsme je museli trochu umravnit," řekla členka komise. Z třiceti lidí, kteří přijeli volit mikrobusem, nakonec komise připustila k volbě jen dvacet. "Zbytek tady měl sice adresu, ale nebyl ve voličských seznamech," řekla členka komise s tím, že takový zájem Romů o volby ještě nikdy nezažila. V kraji by letos mohl přijít k urnám až milion a dvacet tisíc voličů. Očekává se ale, že volit vyrazí nakonec jen něco mezi šedesáti až sedmdesáti procenty voličů. "V kraji je celkem třináct set patnáct volebních okrsků," řekla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Do volebních okrsků včera krátce po čtrnácté hodině vyrazili i krajští kontroloři. "Zatím všechno probíhá bez problémů, žádné potíže nejsou ani v místech, která v minulých dnech zaplavila velká voda," dodala Vlčková. V minulých volbách před čtyřmi roky zvítězili v kraji sociální demokraté, kteří získali 47 procent hlasů a jedenáct mandátů. Na druhém místě skončila ODS se ziskem třiceti procent hlasů a sedmi mandátů. Do Sněmovny se dostali i komunisté s třinácti procenty hlasů a třemi mandáty, po jednom křesle získali také lidovci a zelení. Zatímco jedničkou sociálních demokratů v kraji je i v letošních volbách Lubomír Zaorálek, lídr ODS z voleb 2006 Martin Říman už nekandiduje - na postu lídra jej nahradil Pavel Drobil.
***
FAKTA O čem rozhodnou voliči v kraji V kraji je asi milion a dvacet tisíc oprávněných voličů a 1 315 volebních okrsků. Voliči rozhodnou o obsazení celkem třiadvaceti poslaneckých křesel. Při minulých parlamentních volbách před čtyřmi lety jich získala nejvíce, jedenáct, sociální demokracie. Občanští demokraté tehdy získali sedm, komunisté tři a zelení s lidovci po jednom poslaneckém mandátu.