Zpravodajství
8.6.2010 - Uspořádali výlet za historií našeho národa
Zdroj: Hradecký deník
Ročník a číslo: 132
Strana: 8
Autor: Stejskalová, Petra
Žáci prvních ročníků potravinářských oborů SŠTŘ Nový Bydžov navštívili dělostřeleckou tvrz Hanička.
Prohlídka začala ve vstupní expozici, kde je možné zhlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i v pozdějších dobách. Součástí je i malá sbírka munice a uniforem. Historii předválečného opevnění ukazují tematicky řazené fotografie. Zde nás také průvodce seznámil s historií Haničky.
Poté jsme šli do podzemí. To se nachází v hloubce dokonce i 36 metrů a schází se do něj po 98 schodech. Celková délka chodeb činí asi 1500 metrů. Prohlídka vnitřních prostor muzea končí v bojovém patře povrchového objektu, kam jsme se dostali až po zdolání 126 schodů.
Akce byla pro žáky zajímavá a neobvyklá.
(Petra Stejskalová)
---
Když se v roce 1933 dostal v Německu k moci Adolf Hitler a začal se tam rozbíhat mohutný zbrojní průmysl, bylo každému jasné, že Evropě hrozí vážné nebezpečí. Smlouvy podepsané na konci první světové války, které omezovaly mimo jiné i zbrojní výrobu, byly ze strany Německa stále více porušovány a nikdo nepochyboval o tom, co bude následovat. Československo bylo jedním z nejvíce ohrožených států, neboť německé obyvatelstvo v pohraničí v mnoha případech tvořilo většinu obyvatelstva té oblasti a stále častěji požadovalo připojení k Říši. Naše republika byla nepoměrně menší, nežli tehdejší Německo a ani v případě mobilizace nemohl počet našich jednotek odolat silám nepřítele. Hranice s Německem jsme měli v té době v délce 1 545 kilometrů a na severu končily až u Bohumína. Úzký a protáhlý tvar republiky byl v případě útoku ze severu pro naši obranu nevýhodný, a proto při této části hranice s Německem vzniká mohutný systém železobetonových opevnění po vzoru francouzské Maginotovy linie. Toto opevnění mělo udržet první nápor nepřítele, až do příchodu spojenců , především Francie a Anglie.
Výstavba nejvíce ohroženého úseku našich hranic započala na sklonku roku 1935 právě u Bohumína a pokračovala úctyhodným tempem.
Opevněná linie měla kopírovat severní hranice naší tehdejší republiky od Bohumína směrem na západ a měla skončit až na Labi. Linii samostatných pěchotních srubů zde mělo zesilovat i 15 dělostřeleckých tvrzí, které měly být pilíři naší tehdejší obrany a byly budovány na obzvlášť exponovaných místech naší obrany. Do podzimu roku 1938, kdy jsme většinu našeho pohraničního opevnění po přijetí mnichovské dohody museli bez boje opustit, bylo stavebně dokončeno celkem 5 dělostřeleckých tvrzí. Mezi nimi i Hanička.