Zpravodajství
16.6.2010 - Rath polemizuje s Onderkou. Kvůli komunistům
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 139
Strana: 2
Autor: Klapalová, Martina
ČSSD se po Paroubkově odchodu pomalu mění. Musí si vyřešit, zda do budoucna umožní spolupráci s komunisty, jakou už půldruhého roku praktikuje David Rath ve Středočeském kraji. Tam vládne menšinová vláda socialistů, s tichou podporou komunistů. Uškodí jí to v očích voličů?
STŘEDNÍ ČECHY Hejtman David Rath (ČSSD), který vládne Středočeskému kraji s tichou podporou komunistů, může mít příští rok vážný problém. Místopředseda ČSSD Roman Onderka chce v březnu příštího roku navrhnout na sjezdu strany, aby se ČSSD zřekla jakékoliv spolupráce s komunisty. To by pro Ratha a jeho jednobarevnou radu znamenalo značnou komplikaci. Nyní se sociálním demokratům daří díky hlasům komunistů prosadit všechny návrhy v krajském zastupitelstvu. A to včetně populistických slibů, jako je proplácení zdravotnických poplatků nebo žákovské jízdné zdarma. Opoziční ODS, která má v zastupitelstvu o jedno křeslo méně než ČSSD, tak nemá už půldruhého roku žádnou šanci se prosadit. Bez hlasů komunistů by se poměr sil změnil. David Rath si to však nepřipouští. "Není důvod něco měnit. Já jsem se situací menšinové vlády spokojen. To, co předkládáme zastupitelstvu, v něm nakonec projde," podotkl. Nebojí se pustit se kvůli tomu do polemiky s brněnským primátorem a místopředsedou strany Romanem Onderkou, který je přesvědčen, že strana vyslyší jeho volání a do budoucna se jakékoliv spolupráce s komunisty zřekne. "Já s ním nijak nepolemizuju, on to nemyslí vážně. Všichni se tomu stejně jako já tak trochu usmívají, on má v Brně těžkou pozici, obhajuje post primátora a hledá způsob, jak na sebe upoutat pozornost. Tak mu budeme držet palce," tvrdí Rath. Onderka to podle všeho však myslí vážně. Navíc po odchodu Jiřího Paroubka z čela strany se i od některých jiných vlivných sociálních demokratů ozývá volání po středovějším směřování strany. "Komunistická strana je nereformovatelná. Jsem rozhodnutý, že návrh na přijetí usnesení, které vyloučí jakoukoliv spolupráci s ní, ať už v tiché či opravdové koalici, na březnovém sjezdu podám," řekl MF DNES brněnský primátor Onderka. Hejtman David Rath však na současné praxi nechce nic měnit. "Pokud by nás ODS chtěla odvolat, potřebuje nadpoloviční většinu. Tu nemůže získat. I kdyby se k nim přidali čtyři nezávislí zastupitelé, tak pořád mají jen 29 hlasů a potřebují 34," vysvětluje Rath, proč je klidný. Jenže jihomoravský hejtman Michal Hašek vnitrostranickou debatu ohledně další spolupráce s komunisty očekává. Mluví o ní i další místopředsedové Milan Urban a Zdeněk Škromach. Šéf středočeské ČSSD a poslanec Richard Dolejš stojí za Rathem. Odvolává se na bohumínské usnesení, které zakazuje spolupráci s KSČM na celostátní úrovni. "Bohumínské usnesení stále platí, ale týká se uzavírání koalic. My jsme ale žádnou koalici ani smlouvu o spolupráci s KSČM neuzavřeli," tvrdí Dolejš.
Zástupce komunistů chodí na jednání rady
Za to, že jim komunisté umožnili svými hlasy vznik menšinové vlády, prý žádný závazek ze strany ČSSD nezískali. Skutečností však je, že zástupce komunistů smí docházet na jinak uzavřená jednání rady. Komunista Pavel Jetenský tam chodí pravidelně jako poradní orgán, který může vznášet připomínky. Podle exhejtmana Petra Bendla (ODS) jsou důvodem Rathova spojenectví s komunisty osobní ambice. "Sociální demokraté nejsou ohledně přístupu ke komunistům jednotní, ale Rath vsadil na prokomunistické křídlo a doufá, že ho jednou vynese do vlády," tvrdí. "Že mezi ČSSD a komunisty existuje v kraji koalice, je veřejným tajemstvím," řekl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.
***
"Není důvod něco měnit. Já jsem se situací menšinové vlády spokojen." David Rath středočeský hejtman