Zpravodajství
25.6.2010 - Komárů přibývá, nahrává jim deštivé a vlhké počasí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 147
Strana: 2
Autor: Jaroslav Baďura
Nejvíce trápí komáři obyvatele obcí poblíž toků, které se při povodních vylily z koryt - v mokřadech a v kalužích se vylíhly larvy. Postřik již létajících komárů není tak účinný jako likvidace larev.
BOHUMÍN Alespoň krátkodobou úlevu byměly lidem přinést postřiky proti komárům, které v těchto dnech v řadě měst kraje organizují jednotlivé radnice. Například v Bohumíně na Karvinsku vyrazil speciální automobil s aerosolovým postřikem proti komárům ve středu večer a projel s šedavým mrakem jedu, který zabíjí veškerý blanokřídlý hmyz, šest nejpostiženějších částí města. "Při postřiku se používal insekticidní prostředek, který je účinný proti veškerému létajícímu hmyzu. Může se aplikovat pouze po osmnácté hodině a za sucha," řekl vedoucí odboru životního prostředí bohumínské radnice Pavel Klimovič. "Jed není toxický pro teplokrevné živočichy, tedy ani pro člověka. Rozkládá se v průběhu čtyř hodin. Škodlivý je ale pro včely, takže včelaře musíme vždy dva dny před postřikem upozornit, aby měli čas zabezpečit si svá včelstva," dodal Pavel Klimovič. V Bohumíně projel vůz s jedem především těmi místy, kde je komárů po povodních nejvíce. Jde například o části ve Starém Bohumíně - u tenisových kurtů, zdejšího dětského hřiště a hřbitova. "Odtud zamířil vůz s postřikem do Skřečoně do lokality Gliňoč. V Záblatí se komáři hubili pod lesem Baginec. Před postřikem se neschovali ani komáři v Pudlově a Vrbici. Hubící postřik se použil po celé Rolnické ulici a v celé délce Vrbické ulice. V centru Bohumína se smrtící protikomáří vůz zaměřil na park Petra Bezruče," uvedla mluvčí města Lucie Balcarová. Odborníci přiznávají, že postřik již létajících komárů, na rozdíl od likvidace jejich larev, není tolik účinný. "Efekt lokálních postřiků pocítí lidé po dobu dvou až pěti dnů. Pak do ošetřených míst přiletí komáři odjinud. To už nezbývá nic jiného než se chránit repelenty. Žádný z postřiků není totiž všemocný. Komárů je letos opravdu podstatně více než v minulosti a jedině počasí a příroda sama se s kalamitou může vypořádat," uvedl Pavel Klimovič. Město proto nakoupilo ze svého rozpočtu 500 kusů repelentů za 40 tisíc korun a rozdává je lidem v zatopených oblastech. Každý, kdo přijde vrátit půjčený vysoušeč, dostane od města repelent. Sprej proti komárům dostane také ten, kdo si na úřad přijde požádat o některou z povodňových dotací či dávek. Radim Mudra, vedoucí oddělení hygieny vody Krajské hygienické stanice v Ostravě, řekl, že přibývání komárů nahrává vlhké a deštivé počasí. "Ideální by bylo slunečno a sucho," řekl Radim Mudra. Dodal, že nejvíce komárů je stále v částech obcí poblíž Chráněné krajinné oblasti Poodří, kde je místy až kalamitní stav. Podle odborníků nejen z hygienické stanice, ale například také z Poodří, by při příští povodni měly být cíleně hubeny především larvy komárů - takzvaný larvicid totiž uškodí pouze larvám komárů a další hmyz nepoškodí.
***
FAKTA Jaké jsou způsoby likvidace komárů Účinnější a šetrnější k přírodě je likvidace larev komárů v mokřadech takzvanými larvicidy - jed poničí pouze komáří larvy. Postřik insekticidy ničí veškerý blanokřídlý hmyz, navíc do prostoru se po postřiku brzy dostanou komáři odjinud.