Zpravodajství
1.7.2010 - Vláda bez žen: nebylo kde brát
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 152
Strana: 4
Autor: Antonín Viktora
Co mají společného Václav Klaus, Miloš Zeman a Petr Nečas? Pouze oni jako premiéři České republiky sestavili čistě mužskou vládu. Proč nyní nebude v kabinetu ani jedna ministryně?
Když ODS minulý týden ohlásila nominaci Miroslavy Němcové na post předsedkyně Sněmovny, komentoval to šéf občanských demokratů Petr Nečas slovy: "Sláva mužům, kterým žena vládne."
Upravený výrok z Jiráskových Starých pověstí českých však bude platit jen v dolní komoře parlamentu. Když Nečas včera kolem druhé ráno oznamoval složení možné vlády, překvapivě ani jednou nezaznělo příjmení s koncovkouová. "Žena by nové vládě slušela, to si podlemě dobře uvědomují i všichni vyjednavači. Vývoj byl ale zřejmě takový, že to nešlo udělat jinak," komentuje to Němcová.
Důvodem, proč bude Nečasově vládě zcela chybět ženský pohled, zřejmě skutečně nebude žádný šovinismus vyjednavačů koalice. Všechny tři strany už své nejvýraznější političky postavily do vedení Sněmovny, čímž se výběr značně zúžil. "Velmi jsem si přál, aby ve vládě byla Miroslava Němcová. Když se ale stala šéfkou Sněmovny, tak ta možnost padla," přiznává premiér Nečas.
"Ministryní v pětadvaceti?
To by mě zničilo"
Stejné to bylo s véčkařkou Kateřinou Klasnovou. "Kdyby nezískala funkci ve vedení Sněmovny, byla by ministryní kultury," uvedla jedna z hlavních vyjednavaček VV, Kristýna Kočí. Ona sama se účasti ve vládě vzdala. "Uznala jsem, že na takovou pozici ještě nemám dost zkušeností. V mém věku by mě to mohlo zničit," přiznala pětadvacetiletá poslankyně.
Nečas i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg včera uvedli, že měli i další kandidátky, ovšem pouze na posty, které nakonec obsadili koaliční partneři. Zástupkyně organizací usilujících o rovnoprávnost obou pohlaví tato vysvětlení označily za pokrytecká.
"Strany nerespektovaly přání voličů, kteří ve volbách dali najevo, že si přejí větší zastoupení žen ve vysoké politice. Když začal boj o konkrétní mocenské pozice, zvítězily staré zvyky," řekla ČTK tajemnice Asociace pro rovné příležitosti mužů a žen Eliška Janšová.
Kritikou nešetřila ani opoziční ČSSD. Její lídr Bohuslav Sobotka jízlivě podotkl, že v Česku bude zřejmě jediná čistě mužská vláda v Evropské unii. "Zrušením ministerstva pro lidská práva pravicová koalice vysílá další jasný a negativní signál o tom, že není ochotna a schopna prosazovat principy rovných příležitostí a práv mužů a žen," dodal Sobotka.
Miroslava Němcová výsledek včerejšího jednání jako prohru žen necítí. "Považuji za dostatečnou satisfakci, že ženy budou řídit Sněmovnu. Pro mě osobně je to ještě větší výzva než být ministryní," uzavírá Němcová.
»Chci pokračovat v justiční reformě a prosadit nový občanský a obchodní zákoník. Spravedlnost: Jiří Pospíšil Věk: 34, strana: ODS Povolání: děkan právnické fakulty Vzdělání: práva Odkud je: Plzeň
»Rád bych dostál heslu, že do školství se nenastupuje za méně než 20 tisíc hrubého. Školství: Josef Dobeš Věk: 46, strana: VV Povolání: vězeňský psycholog Vzdělání: psychologie Odkud je: Boskovice
»Chci podporovat jadernou energii, ale také zjednodušit dotace pro obnovitelné zdroje. Živ. prostředí: Pavel Drobil Věk: 38, strana: ODS Povolání: advokát, reg. politik Vzdělání: práva Odkud je: Bohumín
»Nejdřív musím složit maturitu - zajistit chod resortu a přitom ušetřit 10 procent. Zemědělství: Ivan Fuksa Věk: 46, strana: ODS Povolání: ekonom, pedagog Vzdělání: doprava a ekonomika Odkud je: Příbram
»Rád bych obcím vytvořil lepší podmínky pro péči o památky. Kultura: Jiří Besser Věk: 52, strana: TOP 09, povolání: starosta, vzdělání: medicína - stomatologie, odkud je: Beroun
FAKTA Premiéři a jejich ministryně Historicky první ministryní samostatného Česka byla Vlasta Parkanová. Na resort spravedlnosti nastoupila 1. 7. 1997, do té doby byla česká vláda (premiér Václav Klaus) čistě mužskou záležitostí. Bez žen se v letech 1998 až 2002 obešel premiér Miloš Zeman. Josef Tošovský, Vladimír Špidla a Stanislav Gross vzali do vlády dvě ministryně, Jiří Paroubek tři, Jan Fischer čtyři. Nejvíce žen (5) prošlo druhou vládou Mirka Topolánka. Scenáristka Helena Třeštíková však v jeho kabinetu vydržela jako ministryně kultury pouhých 16 dní.