26.7.2010 - Nechci být ekologická tvář ODS

Zdroj: Týden
Ročník a číslo: 30
Strana: 18
Autor: Josef Hympl

Představovat si, že by měl na ministerstvo životního prostředí dosednout ekolog nebo aktivista, to je cesta do pekel, tvrdí novopečený šéf resortu PAVEL DROBIL. A kritika na adresu ČEZ? "To byl jen Bursíkův fetiš."

Svou finanční situaci jste komentoval replikou Douga Badmana z filmu Limonádový Joe: "Jsem odporně bohat." Co však říkají vašemu nástupu na ministerstvo vaši společníci v  advokátní firmě Pyšný, Weber & Partneři, kteří tím přišli o zastupování ostravského magistrátu ve sporu kvůli znečištění ovzduší? Nevyčítají vám, že oni nebudou "odporně bohati"?

Je to vůči nim nefér. Myslím ale, že nefér je celá ta forma jistého pokrytectví, kterou tady spolu část politické reprezentace a novinářských elit hraje. Myslím tím, že se očekává, že lidé, kteří vstoupí do  politiky, co nejrychleji někam schovají svoje majetkové účasti. Já si myslím, že pro sebe ani pro českou veřejnost nemohu udělat nic transparentnějšího, než když řeknu, že ten majetek mám. Přiznám se k němu a nikam ho neuklízím. Neprodávám ho příbuzným ani ho na ně narychlo nepřevádím. Otevřeně říkám, že nadále zůstanu jak akcionářem Lázní Darkov, tak společníkem advokátní kanceláře Pyšný, Weber a  partneři. Veřejnost i novináři mohou každý den, každou hodinu kontrolovat, jestli je nějaké spojení mezi mými firmami a státní správou. Jestli existuje nějaké navázání na veřejné zakázky, nebo ne. Nemůžu se zpětně vymlouvat, že tu firmu už nevlastním. Když dostanou třeba Lázně Darkov dotaci, musí být jasné, že to nebylo kvůli mému politickému angažmá, ale proto, že firma splnila předem daná kritéria výběrového řízení.

Tím jste mi ale neodpověděl na otázku, jak celou věc vnímají vaši společníci.

No, nejsou úplně šťastni. Ta advokátní kancelář zastupuje město Ostravu osm deset let a samozřejmě že není dobře, když se v médiích píše, že se město a kancelář dohodly na ukončení spolupráce. Byť pouze v této jediné konkrétní kauze. Není to postaveno tak, že by město vypovědělo smlouvu kompletně. Pro tento jeden případ si ale Ostrava najala jinou advokátní kancelář. Musím ovšem zopakovat, že vůči společníkům to není fér. A musím říct, že kolegům děkuji za to, jak se zachovali. Nyní nemůže být ani nejmenší pochybnost, že bych v této věci mohl být ve střetu zájmů.

Nepokrytě hovoříte o tom, že jste bohatý člověk a máte svoje vlastní nemovitosti. Vaším trvalým bydlištěm v Bohumíně, uváděným v obchodním rejstříku,je ale obecní byt.

To je ještě z doby, když jsem působil v tamním zastupitelstvu. Delší dobu tam bydlí moje sestra s  manželem, na ni byl ten byt převeden. V prvé řadě vás ale uklidním, že se jedná o byt, který nemá regulované nájemné; bylo vydraženo a je vyšší než v mnohých bytech v Praze. Já už od roku 2007 po narození dítěte -bydlím v Ostravě. Říkám otevřeně, že do určité doby byla ta adresa formální. Nicméně nyní jsme se s  manželkou i s kolegy dohodli, že si v krátké době trvalé bydliště změním.

Když jste představoval priority resortu, byla Ostrava jedno z  nejčastějších slov, jež jste použil. Je to první místo, kam míříte, oznámil jste speciální granty na zlepšení tamního ovzduší. Nechcete se jen zavděčit svým ostravským voličům?

Můj upřený zájem na Ostravu je přece logický. Stačí se podívat na mapu znečištění - a ta čísla jsou jasná. Je to nejpostiženější území nejen v České republice, ale v celé EU. Dále je to skutečně můj volební okrsek, místní lidé mě do parlamentu poslali. Žijí tam moje děti, a jestli se  chci někomu odvděčit nebo někomu pomoci, jsou to třeba právě ony. Mně se stejně jako dalším lidem nelíbí, když jsou moje děti každý leden, únor a březen permanentně nemocné, mají bronchitidu a stále se přidušují. To si myslím, že je prostě špatně. Když tento svůj altruistický zájem dovedu do konce, pomůžu všem. A nejenom v tomto regionu.

Problém "Ostrava" se táhne léta. A vy to teď rychle vyřešíte...

Říct, že existuje nějaké rychlé řešení, které bude fungovat v řádu týdnů nebo měsíců, by bylo nezodpovědné. Je několik rovin toho problému a jen některé mohu ovlivnit. Jedním z vlivů je znečištění, které pochází z místních zdrojů. Tady v tom ohledu je můj názor konstantní a hodlám na  velké znečišťovatele, jako jsou ArcelorMittal, Třinecké železárny a další, tlačit, aby se výrazně zlepšily technologie. Důležitá je také doprava. Zaplať pánbůh za dokončení dálnice do Ostravy, ale je nutné dodělat i obchvaty. Pokusím se také dotlačit velké radnice k tomu, aby se v hromadné dopravě používalo co nejvíce autobusů, které jezdí na ekologičtějčí CNG (stlačený zemní plyn, pozn. red.). Další rovinou je ovšem znečištění ze zahraničí. Z Polska těch emisí přichází značná část. Jedna z mých prvních zahraničních návštěv proto míří právě k sousedům. Hodlám toto téma otevřít i na úrovni Evropské unie.

Větu "Budu dýchat za český průmysl" z doby, kdy se o vás hovořilo jako o možném ministrovi průmyslu, jste si po nástupu na životní prostředí pozměnil na to, že budete nutit český průmysl dýchat čistěji. Tvrdil jste, že budete tlačit na  využívání nejnovějších dostupných technologií. Nechal byste jako vaše předchůdkyně ČEZ, aby v elektrárně Prunéřov použil kritizovanou méně účinnou technologii?

Mám pocit, že Prunéřov měl jednu velkou smůlu. Celá věc byla zideologizována, byl to ideologický souboj Strany zelených s úřednickou vládou premiéra Fischera a elektrárenskou společností ČEZ. Když si vyjedete všechna vyjádření Martina Bursíka na adresu ČEZ od jeho nástupu do funkce, tak nebyla ani tak o tom, že ta firma by škodila české krajině a ovzduší, ale vždy o  tom, že ČEZ má extrémní vliv na českou politiku. Mám pocit, že se z toho stal takový Bursíkův fetiš, kterým zelení chtěli dávat najevo, že jsou jiní než všechny ostatní politické strany. Došlo to až k tomu, že cokoli, s čím ČEZ přicházel, bylo strašně zpolitizováno. Nehledělo se na ekonomiku, ale ani na  odborná stanoviska o vlivu na životní prostředí. Bylo to podobné, jako když jeden ze senátorů ve starém Římě končil jakoukoli debatu větou, že Kartágo musí být zničeno.

A Kartágo, to je ČEZ...

Ano, za Kartágo si dosaďte ČEZ. To byla politika zelených. Nemám jediný důvod být advokátem ČEZ, ale kauza Prunéřov byla zpolitizovaná. Nakonec prošla elektrárna standardním rozhodováním. Dospělo se k rozhodnutí, které udělala má předchůdkyně, a já se k němu nebudu dále vracet. Uvedu ale ještě jeden příklad. Když si vláda Mirka Topolánka u profesora Pačese a jeho odborného týmu zadala zpracování energetické koncepce, bylo evidentní, že zelení v čele s Bursíkem čekali, až se objeví cokoli o  jaderné energetice, a dál to ani nečetli, jenom tu koncepci haněli.

Jak se k Pačesově koncepci stavíte vy?

Jsem přesvědčen, že Česká republika nemá mnoho možností, jak se dál i ekologicky rozvíjet v energetice, než jít cestou jaderné energie. Kapacita našich vodních děl je vyčerpána. Pokud tady chceme další rozvoj hnědouhelných dolů, nevím, jakou by to mělo budoucnost bez obřích investic do odsíření. Navíc se vláda zavázala, že neprolomí těžební limity. Nemáme Alpy, nemáme Dunaj, nemáme ani 300 slunečných dní, ani tady permanentně nefoukají silné větry. Některé alternativní zdroje, jako je solární a větrná energie, nejsou v tomto prostředí dobře využitelné. Jednoduchým výpočtem alternativ vám vyjde, že jaderná energetika je pro Českou republiku nejperspektivnější cestou. Tahle země si musí rozhodnout jednu věc. Jestli chce být energeticky nezávislá, nebo se například vydat cestou Slovenska. Pokud chceme být nezávislí, tak nám nic jiného nezbývá. Je to jednoduchá rozvaha, která vám vyjde, když sundáte ideologické brýle.

Nikdy jste nebyl tváří ekologického programu ODS. Přesto jste dostal tento resort na starost.
Podobně je na tom řada vašich kolegů v nové vládě. Radek John na vnitru nebo Josef Dobeš na ministerstvu školství nemají s těmito obory dlouholeté zkušenosti. Nešlo jen o mocenské rozdělení postů?

Na konkrétní klíč rozdělení ministerstev se musíte zeptat vyjednávačů a pana premiéra. K tomu já nic říkat nebudu. Ale to, co uvádíte, má svou rovinu. Ministr je čistě politická funkce a má i svůj manažerský dopad. Když se podíváte na jmenovací dekret od  pana prezidenta, tak tam je napsáno "jmenuji vás ministrem a pověřuji řízením resortu". Být ministrem v první řadě znamená být jedním z patnácti členů kolektivního vedení státu; teprve potom jste šéfem resortu. V˙jeho rámci stejně musíte dělat politiku koalice. Představovat si, že na tohle ministerstvo by měl dosednout ekolog nebo aktivista? Tak to je podle mě přesně cesta do pekel.

To skoro zní, jako byste chtěl říci, že ekologové ekologii škodí. Vyznívá to dost ostře.

Nepopírám, že nemám ambici být ekologickou tváří ODS. Já to skutečně vnímám jako ministerstvo, které má horizontální dopad do  sféry ekonomiky, dopravy, zemědělství i ochrany přírody. Je nutné říct, že je to velmi silně vlivové ministerstvo. Myslím, že jedna z věcí, jimiž by mohla končit moje mise, je zamyslet se nad tím, jaká by do budoucna měla být role ministerstva životního prostředí. Aby se nemohlo stát, pakliže se ho opět někdo pokusí uchopit ideologicky, že tento resort bude brzdou jakéhokoli podnikání, rozvoje zemědělství nebo vůbec obyčejného života v tomto státě. Je absurdní se  domnívat, že pouze ekologičtí aktivisté to s životním prostředím myslí v Česku dobře. Každý přece chce, aby žil ve zdravém prostředí, aby kolem sebe měl stromy, které druhý den nezemřou. To je normální výchova, kterou máme všichni v  sobě. K tomu nepotřebuji být ekologický aktivista. Představa, že na ministerstvo nastoupil nějaký agent průmyslu, který se rozhodl přírodu zničit, je absurdní. Přesto pro mě nemusí být průmysl sprosté slovo.

Jste nyní poměrně vlivný muž, na nedávném kongresu ODS jste se stal místopředsedou strany. Přiznám se  však, že vaše jméno mi poprvé utkvělo v paměti teprve loni, když o vás jako o  svém možném nástupci hovořil tehdejší šéf strany Mirek Topolánek. Pověstný polibek smrti to pro vás tedy očividně nebyl...

Já si toho, co Mirek Topolánek řekl, upřímně vážím. Nemíním ho teď špinit a vyřazovat ho ze svého telefonního seznamu. Stále jsem přesvědčen, že až opadnou všechny vášně, tak minimálně na první část jeho funkčního období coby předsedy strany se bude pohlížet jinak. Když v roce 2002 stranu převzal, nedovolil žádnou diskontinuitu, žádnou revanš na Václavu Klausovi. Přivedl ODS k velkým volebním úspěchům, ať už v komunálních, krajských a následně i v parlamentních volbách. Samozřejmě to, že vyhrajete volby s 35 procenty, a pak nejste schopni poskládat vládu s fungující většinou, se na něm muselo podepsat. Výsledkem byla spousta chyb. Ty vyvrcholily v roce 2009, po odpískání vlády v době českého předsednictví EU sociálními demokraty. V následném období stranu a především sám sebe poškodil. To ale opravdu nic nemění na tom, že si ho stále vážím.

Pavel Drobil (38)

V červnu zvolený místopředseda ODS je právníkem a jedním z nejbohatších členů vlády (spoluvlastní karvinské Lázně Darkov s téměř půl-miliardovým ročním obratem a je společníkem v advokátní kanceláři Pyšný, Weber & Partneři). Do politiky vstupoval jako člen US-DEU, v roce 2000 přešel do tábora ODS. Působil jako poradce náměstků na ministerstvu financí, zároveň byl zastupitelem Bohumína, zastupitelem Moravskoslezského kraje a v letech 2004 až 2008 i krajským radním a náměstkem hejtmana. Od roku 2007 až do minulého týdne působil v dozorčí radě státních Lesů ČR.

NEMÁME ALPY, NEMÁME DUNAJ, NEMÁME 300 SLUNEČNÝCH DNÍ, ANI TADY NEFOUKAJÍ SILNÉ VĚTRY. JÁDRO JE NEJPERSPEKTIVNĚJŠÍ.

Josef Hympl

Foto - JINÉ PRIORITY. Nad smyslem ministerstva životního prostředí je třeba se zamyslet, říká jeho nový šéf. "Aby se nemohlo stát, že bude brzdou podnikání, rozvoje zemědělství nebo obyčejného života."

VYČISTÍM OSTRAVU. To je jedna z Drobilových priorit. "Hodlám na velké znečišťovatele, jako jsou ArcelorMittal, Třinecké železárny a  další, tlačit, aby se výrazně zlepšily technologie," slibuje.

BUDOU SI ROZUMĚT. Pavel Drobil přebírá jmenovací dekret od Václava Klause. Jejich názory na ekologii jsou hodně blízké. "Průmysl pro mě není sprosté slovo," tvrdí ministr.


Počet zhlédnutí: 2 777

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

22 °C