Zpravodajství
30.7.2010 - Komárek skončil válku se svými společníky
Zdroj: Hospodářské noviny
Strana: 21
Autor: Zuzana Kubátová
NADTITULEK: Těžební průmysl
Jediným vládcem Moravských naftových dolů se stala firma KKCG.
Největší korporátní válka v zemi, kterou mezi sebou téměř pět let vedli akcionáři Moravských naftových dolů (MND), je u konce.
Miliardář Karel Komárek, který v MND vlastnil zhruba třetinový podíl, vyplatil své společníky a stal se tu svrchovaným vládcem. Ukončení sporů včera poprvé oficiálně potvrdil mluvčí KKCG Daniel Plovajko.
Z těžařské skupiny odcházejí oba zahraniční akcionáři - Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a německý koncern E.ON Ruhrgas, kteří dosud ovládali 62 procent MND. Komárkova skupina KKCG od nich koupila jejich podíly. E.ON inkasoval několik miliard korun, SPP si odnáší i část majetku - zásobník plynu v Dolních Bojanovicích a akcie, jež skupina držela ve firmách Severomoravská, Východočeská a Jihomoravská plynárenská.
Aby sehnala finance na vyrovnání se společníky, musela KKCG prodat skupině J&T jedno ze svých cenných aktiv - obchodníka s cennými papíry Atlantik. I tak si půjčuje další peníze. "Odkup podílů stávajících akcionářů KKCG financovala kombinací cizích a vlastních zdrojů," uvedl Plovajko. Zakopání válečné sekery má Komárkovi rozvázat ruce k expanzi. Mnohamiliardové spory, jež se odehrávaly před českými i mezinárodními soudy, MND v posledních letech omezovaly v rozletu.
"Skupina KKCG nyní vytyčila tři hlavní pilíře rozvoje a v jejich rámci plánuje investovat v příštích letech miliardy korun," uvedl Plovajko. Podle něj se firma zaměří především na vyhledávání nových zásob a na těžbu ropy i plynu v Evropě, na Blízkém východě, v severní Africe či na území bývalého Sovětského svazu. Dále na budování nových podzemních zásobníků zemního plynu a konečně na servisní činnost pro ropný průmysl v Evropě.
Vypořádání se zahraničními akcionáři je poslední ze zásadních změn, jimiž letos Komárkova skupina prošla. Už dříve se s šéfem KKCG rozešli jeho příbuzní, kteří se na formování jednoho z největších domácích kapitálových uskupení od počátku podíleli. Komárkův otec Karel, strýc František a sestra Jitka se před několika měsíci osamostatnili a rovněž si s sebou odnesli část majetku rodinného holdingu - celou strojařskou divizi s podniky ŽDB a Bonatrans v Bohumíně či Kovosvitem Ústí.
Karlu Komárkovi mladšímu dnes vedle těžařského byznysu zastřešeného společností MND zůstává jedna z největších tuzemských cestovních kanceláří CK Fischer, vydavatelství Stanford, ale také poněkud překvapivě 10procentní podíl v ostravské strojírenské firmě Vítkovice, která je klíčovou společností Vítkovice Holdingu podnikatele Jana Světlíka. Komárek si dělá nárok i na 5 procent mateřského holdingu, o něž se se Světlíkem pře. "KKCG se při investicích dlouhodobě zaměřuje na strojírenství, v této strategii chce pokračovat i do budoucna. Na tom nic nemění ani skutečnost, že část strojírenských aktiv do skupiny již nyní nepatří," dodal Plovajko.
Komárkův byznys
KKCG
Skupina s aktivy 50 mld. Kč drží podíly ve 20 firmách, působí v 11 zemích, zaměstnává 3000 lidí.
Moravské naftové doly
Jádro KKCG, skupina s aktivy kolem 24 mld. Kč, těží ropu a zemní plyn v Česku i zahraničí, má pobočky na 4 kontinentech.
Další majetek
CK Fischer, vydavatelství Stanford, podíl ve Vítkovicích aj.