Zpravodajství
4.8.2010 - Bohumín se snaží zrušit ghetta a zbavit se problémových lidí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 179
Strana: 1 a 3
Autor: Kateřina Smužová
Citovaný: Lucie Balcarová, tisková mluvčí, Věra Palková, místostarostka
BOHUMÍN Stejně jako v mnoha dalších městech v kraji i bohumínská radnice bojuje s nepřizpůsobivými lidmi prostřednictvím programu Nulová tolerance. "Je to takový náš bohumínský evergreen, snažíme se, aby z města zmizela ghetta," říká místostarostka Věra Palková. Město se prostřednictvím tohoto programu snaží, aby v jejich bytech bydleli slušní a platící nájemníci, a tak postupně bojuje s vybranými rušivými lokalitami ve městě. "Nejproblematičtější lokality jsou v ulicích Drátovenská a Jeremenkova, pak v ulici Revoluční, Petra Cingra a taky Na Loukách, kde máme holobyty, které právě rušíme. Všude ale situaci řešíme, prázdné domy postupně zrekonstruujeme nebo zdemolujeme," popisuje postup města mluvčí Lucie Balcarová. Z celkem 249 bytů čtvrté kategorie je jich už sto třicet prázdných a další se ještě vyprázdní. Například třípatrový dům na Partyzánské ulici v části města Pudlov teď čeká na rekonstrukci. Za necelých čtrnáct milionů korun město opraví dům tak, že z původních 18 bytů čtvrté kategorie vznikne dvanáct bytů kategorie první. "Na každém podlaží budou dva byty, ve dvoře vznikne místo pro parkování, septik i dětská atrakce," popisuje přestavbu Lucie Balcarová. O tom, že bude dům v barvách žluté a oranžové rozhodli lidé zmístního občanského sdružení. Další lokalita v Bohumíně na ulici Petra Cingra ale skončí jinak, město ji srovná se zemí. Dva domy v této poslední cihlové kolonii ve městě padnou k zemi už v září, další tři půjdou na řadu později.
» Pokračování na str. B3
Bohumín se snaží zrušit ghetta a zbavit problémových lidí
» Pokračování ze str. B1
"Na ulici Petra Cingra jsme začali jinou metodou. Vytvořili jsme tam komunitní centrum, které fungovalo tři roky. Řídil to tehdy celé Jaromír Magdan, jenže se postupně dostával mezi dva mlýnské kameny. Lidé po něm chtěli, aby jim vyřídil větší dávky, radní zase chtěli pořádek a klid. Neměl na to sílu a odešel a celé se to tam rozpadlo," vypráví příběh tohoto místa Věra Palková. Pan Jaromír Magdan od té doby pracuje jako romský asistent na Základní škole Pudlov a z lokality ho město přestěhovalo do bytu druhé kategorie. Lidem po nuceném vystěhování z problémových míst podle chování nabídne náhradní bydlení. "Pokud si tamní lidé platí nájemné a plní povinnosti stěhujeme je do stejných nebo lepších bytů podle jejich životních příběhů. Mají tak šanci dostat se z ghetta," popisuje postup při vystěhovávání starosta Petr Vícha. Přesto patnáct až dvacet procent vystěhovaných lidí jde z Bohumína úplně pryč.
Město se zbaví i holobytů
Kromě těchto dvou ulic, vyřešilo město také holobyty v Loukách, kde momentálně už nikdo nebydlí. Město jednoduché jednopokojové ubytování vytvořilo během povodní v roce 1997. Nastěhovalo se tam tehdy kolem třiceti sociálně slabších lidí. Teď už holobyty konečně zejí prázdnotou a město se je chystá v příštím roce zbourat. "Toto černé místo na mapě Bohumína nejspíš příští rok konečně zmizí," říká Věra Palková. Nejen likvidace problémových lokalit je náplní programu Nulová tolerance. Město také ve spolupráci s policií hlídá kriminalitu nebo kontroluje, jak klienti sociálního odboru využívají své sociální dávky. "Letos sociální pracovníci společně se strážníky provedli deset kontrol v hernách a přistihli dvacet dva lidí, kteří takhle zneužívali své dávky," popisuje Věra Palková. Řešení je jednoduché, lidé kteří takto zneužívají dávky je příště už dostanou ve formě poukázek. I tak se ale do heren někteří vracejí, podle zákona totiž dávky ve formě poukázek mohou být jen od 35 do 65 procent celkové částky. Program Nulové tolerance začal v Bohumíně v roce 2005, kdy město mělo velké problémy s vystěhováním hotelových hostů z bývalého hotelového domu. Nakonec se jim to podařilo a po rekonstrukci na místě vznikla takzvaná Slunečnice, dům s šestaosmdesáti byty v centru města.