Zpravodajství
18.11.2010 - Nájemné v bytech společnosti RPG neúnosně vzroste
Zdroj: Haló noviny
Ročník a číslo: 267
Strana: 11
Autor: Miroslav Kantek
OSTRAVA - Společnost RPG Byty, která na severu Moravy vlastní na 44 000 bytů, chce od února zvýšit nájemné pro příští rok o pět korun až 7,50 Kč za metr čtvereční. Ve standardním bytě o rozloze kolem 60 metrů čtverečních tak mohou nájemníci zaplatit měsíčně o 310 až 465 korun více než letos. Navrhované ceny představují meziroční zdražení o 15 až 38 procent podle velikosti měst.
Nájemné by mělo růst i v dalších třech letech tak, aby se v roce 2014 co nejvíce přiblížilo tržním cenám. Novinářům to řekli zástupci realitní skupiny RPG Real Estate. V Ostravě, Karviné či Havířově by měli lidé platit příští rok za metr čtvereční 57,50 Kč oproti letošnímu regulovanému nájmu 50,02 Kč. V menší Orlové, Bohumíně či Českém Těšíně na Karvinsku navrhuje RPG Byty za metr čtvereční 45,55 Kč oproti dosavadním 38,05 Kč, což je o pětinu více. V obcích Doubrava na Karvinsku či Staříč na Frýdecko-Místecku by měly nájmy vzrůst na 27,33 Kč za metr čtvereční z letošních 19,87 Kč.
Tři důvody
Hlavním důvodem zvyšování nájemného je podle Klimeše získat více peněz na investice do bytového fondu. Od roku 2011 do 2014 plánuje RPG Byty investovat především do zateplování budov 5,2 miliardy Kč. »Druhým důvodem je, že stále zůstávají velmi rozevřené nůžky mezi současnou výší regulovaného a tržního nájemného,« řekl Klimeš. Tržní nájemné se v bývalých bytech OKD pohybuje od 60 do 130 Kč za metr čtvereční. »Do třetice chceme sjednotit nájemní smlouvy,« dodal. RPG Byty může nájemné ve svých bytech zvýšit na základě dohody s nájemníky. »Pokud se někteří nájemníci rozhodnou nepřijmout náš návrh, na což mají právo, pravděpodobně bychom se obrátili na soud, aby rozhodl, zda je požadované nájemné oprávněné, či není,« upozornil Klimeš. Pokud se lidé naopak rozhodnou pro návrh vlastníka, mohou podle něj počítat například s výměnou oken nejpozději do konce roku 2014.
V letech 2012 i 2013 společnost počítá se zdražením o pětikorunu za metr čtvereční plus míru inflace, pokud převýší dvě procenta. V roce 2014 navrhuje RPG Byty zvýšit nájemné jen o míru inflace. Během čtyřletého období by tak nájemníci standardních bytů sáhli do peněženek v součtu o nejméně 1085 korun měsíčně hlouběji. V některých městech bude společnost zvyšovat nájemné i po roce 2014. »Protože se ani v roce 2014 nepřiblížíme všude tržnímu nájmu, zdražování bude pokračovat například v centrálních částech Ostravy a Havířova, možná ivčástech Frýdku-Místku,«řekl novinářům ředitel residenčního portfolia RPG Byty Pavel Klimeš. Naopak v okrajových částech měst a koloniích se v rodinných »finských« domcích nájemné nebude zvyšovat vůbec, dodal.
Likvidační zdražení
Podle předsedy občanského sdružení BYTYOKD.CZ Romana Macháčka bude i nejnižší zdražení nájmu o 15 procent pro řadu nájemníků likvidační. »Mluvme o jeho absolutní výši. Ve standardních bytech platí lidé zhruba 40 000 korun ročně. Už příští rok to ale bude 46 000 Kč. Přitom RPG získalo bývalé byty OKD v roce 2004 za netržních 40 000 korun. Nájemníci jim tak budou ročně platit na nájmech více, než za kolik je společnost získala od státu,« řekl Macháček, který zastupuje nájemníky usilující o koupi bytů. Podle něho bude sdružení nadále trvat na tom, aby společnost nabídla nájemníkům byty ke koupi za slibovaných netržních podmínek, nebo je převedla na obce. »Nedá se spoléhat na sliby, že v roce 2012 a 2013 zvýší nájem nejvýše o pět korun za metr čtvereční. Situace může být za rok úplně jiná,« varuje Macháček. Podle mluvčího skupiny RPG Real Estate Petra Handla ale společnost nadále trvá na tom, že plošný rozprodej bytového fondu nechystá.
Nájemník v nevýhodné pozici
Poslankyně za KSČM Milada Halíková a zastupitelka Havířova, která se problematikou bytů RPG soustavně zabývá, podotýká, že bylo jen otázkou času, kdy a s jakým návrhem na zvýšení nájemného společnost RPG, obdobně jako mnozí další soukromí vlastníci bytového fondu, přijde. »Samozřejmě věděli, že 31. prosincem letošního roku končí platnost zákona o jednostranném zvyšování nájemného, které společnost využila na maximální výši. Nově se má nájemné stanovit dohodou mezi vlastníkem a nájemcem. V případě nedohody, která ale mnohdy nebude možná, má rozhodnout soud. Podle čeho ale budou soudy postupovat? A jak budou agendu při dnešním zatížení vlastně zvládat? Přitom nájemník se dostává do obrovské pasti - vyhoví-li soud vlastníkovi, nájemník rozdíl musí doplatit,« upozorňuje Halíková.
Vlády situaci ani za 20 let nezvládly
Jak dále připomíná, poslanci za KSČM opakovaně dlouhodobě upozorňují na skutečnost, že vlády za posledních 20 let nevěnovaly problematice bydlení u nás náležitou pozornost, a téma nájemného naprosto nezvládly a přivádějí tak nájemníky často do neřešitelných situací. Zákon o deregulaci nájemného, jehož platnost končí, celou situaci jen oddálil. »Dnes - stejně jako za vlády Mirka Topolánka - slyšíme od ministerských úředníků, že se pracuje na novele občanského zákoníku a také na jakýchsi cenových mapách, které mají být návodem při stanovování výše nájemného v místě obvyklém -a také vodítkem při řešení případných sporů. Můžeme v této chvíli jen spekulovat, co vlastně zahrnuje pojem 'cena v místě obvyklá', kdo ji stanovuje a na základě čeho. Jsou to snad realitní kanceláře? Asjakou mírou zisku pro vlastníka skutečně pracují. Kde lze ještě hovořit o přiměřeném zisku a od jaké výše už jde o lichvu, která je trestná?,« ptá se poslankyně. Zároveň připomíná, že podle zkušeností je průměrný nájem ve výši cca 50 Kč za metr čtvereční v bytech první kategorie pro vlastníka dostačující, aby zajišťoval běžnou údržbu, opravy a měl také přiměřený zisk. »To a další obsahuje návrh zákona, který jsme do Poslanecké sněmovny předložili, a který čeká na zařazení do programu schůze,«říká Halíková.
Opakovaně trestaní nájemníci
Pokud jde o byty RPG tady stát podle ní vlastně »trestá« nájemníky opakovaně. Poprvé před dvaceti lety, kdy jako součást privatizace majetku uhelné společnosti tehdy OKD, s. p. (Ostravsko-karvinské doly, státní podnik) převedl na soukromého vlastníka také asi 45 000 původně státních bytů. »A k tomu také nebytové prostory (o nich není ve smlouvě vůbec zmínka) a pozemky. Průměrná cena bytu při tehdejší privatizaci byla 40 000 Kč. Společnost ale byty nájemníkům dále nenabídla akprodeji se ani nechystá. A ani dnes po 20 letech nejsou připraveny zákony řešící nájemné a služby spojené s bydlením. Nájemníci dnes mají jednu jistotu - další zvyšování nájemného při nedostatečné, často nulové údržbě ze strany vlastníka. A velmi ztížené podmínky např. i při výměně bytu nebo přechodu nájmu na děti či pozůstalého manžela, hrazení jakéhosi podivného 'přistoupení k dluhu' atp,«míní havířovská zastupitelka a poslankyně. Zároveň připomíná, že problematiku bydlení vláda minulý týden opět neprojednala, odložila. »Na důvody se budeme ptát při nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny. Současně ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje nařízení ohledně přiznávání příspěvků na bydlení v roce 2011. Pokud tedy vlastník stanoví nepřiměřeně vysoký nájem, občan -např. důchodce nebo samoživitel(ka) - nebude mít dostatečný příjem a vznikne mu nárok na tuto dávku - stát příspěvek na bydlení vyplatí. Ten stejný stát, od něhož slyšíme denně o nutnosti šetřit. Co vám to, vážení čtenáři připomíná? A komu to slouží...,« dodává Milada Halíková.
Spokojený ministr
Podle ČTK jednal v pondělí o zvyšování nájemného s představiteli RPG Real Estate také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). »Jsem rád, že RPG vyhovělo mému přání -udržet zvyšování na meziroční úrovni, která odpovídá i těm krajským městům, která pokračují v regulaci nájemného. RPG hodlá podle svého pondělního příslibu například do zateplení a dalších oprav investovat nemalé částky a postupné zvyšování nájemného je proto asi nevyhnutelné,«řekl Jankovský.
Miroslav KANTEK