Zpravodajství
31.1.2011 - Kontroloři vyráží i na střechy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 25
Strana: 2
Autor: Tereza Stanislavová
Pracovníci České inspekce životního prostředí o víkendu pokračovali v kontrolách největších znečišťovatelů. Zjišťovali, zda firmy dodržují regulační řády a omezily množství vypouštěných škodlivin.
DĚTMAROVICE Radomír Štěrba v sobotu ráno u vstupu do Elektrárny Dětmarovice ukazuje vrátné průkaz s velkými písmeny ČIŽP. Jak zkratka napovídá, zastupuje Českou inspekci životního prostředí. Přišel zkontrolovat, jestli elektrárna Skupiny ČEZ dodržuje regulační opatření. "Dnes už jsou podmínky daleko lepší, koncentrace klesají," usmívá se Štěrba, vedoucí oddělení ochrany ovzduší. Podotýká, že nejhorší hodnoty znečištění jsou na hranici s Polskem: "Sídlí tam velcí znečišťovatelé - a navíc Poláci nemají u obyvatel provedenou tak rozsáhlou plynofikaci jako my." Inspektora se ujímá vedoucí jednoho z oddělení elektrárny Karel Šponar. Vysvětluje, že elektrárna jede na tři bloky. Čtvrtý je už delší dobu odstaven.
Elektrárna výrobu neomezuje, platí pro ni jiná opatření
"Při znečištění ovzduší polétavým prachem elektrárna přímo výrobu neomezuje, ale řídí se řadou jiných regulačních opatření," říká Štěrba. "Jedná se především o omezení sekundární prašnosti, výrobu bychom museli omezit v případě, že by byly překročeny limity oxidu siřičitého nebo dusičitého," doplňuje Karel Šponar. Elektrárny na severní Moravě spalují černé uhlí, ve kterém je daleko menší podíl síry než v uhlí hnědém. "Problémy se znečištěním oxidy síry, dusíku a kyselými dešti mají především v severních Čechách," vysvětlil Štěrba a zaměřil se na hodnoty emisního monitoringu elektrárny. Je s nimi spokojený. Měření emisí provádí nezávislá firma, ČEZ na ně nemá žádný vliv. Za každou půl hodinu přístroje automaticky vyhodnotí a do záznamu uloží minimálně 20 hodnot. "Často slyším, jak si lidé stěžují, že podniky vypouštějí škodliviny v noci. To je nemožné, měřicí přístroje by to okamžitě zaznamenaly," říká inspektor Štěrba, nasazuje si ochrannou přilbu a vyráží do "terénu".
Ze střechy bývá nádherný výhled na Polsko, Orlovou i Bohumín
Po prohlídce útrob elektrárny včetně velínu nasedáme do výtahu a vydáváme se na střechu. "Byl jsem na střeše v Dětmarovicích, odkud jsem za jasného počasí viděl, jak se na znečištění ovzduší podílejí továrny v polské části Slezska. Je odtamtud nádherný výhled," prohlásil před časem bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. My jsme toho ze střechy, která je na úrovni dvacetiposchoďového paneláku, moc neviděli. Za hranicemi pozemků elektrárny se rozkládal jen šedivý opar. Dostávám hádanku - jak vysoké jsou komíny elektrárny. V duchu tipuji 300 metrů, ve skutečnosti měří o něco méně - 269 metrů. "Kouř z těchto komínů se dostává vysoko nad inverzní vrstvu. Větší problémy máme s lokálními topeništi a dopravou," uvedl Štěrba. Elektrárna podle emisního monitoringu do vzduchu nyní vypouští 16 miligramů prachu na metr krychlový spalin, což je několikanásobně méně, než jí dovolují platné emisní limity. Limity mohou být překračovány jen velmi výjimečně při přechodových stavech, jako jsou havárie, odstavování nebo najíždění bloků.
---
FAKTA
Co se děje v elektrárně během smogu
Elektrárna Dětmarovice podepsala Deklaraci porozumění. Znamená to, že regulační opatření přijímá již při vyhlášení signálu upozornění na možnost výskytu smogové situace. Při znečištění ovzduší polétavým prachem (PM10) elektrárna výrobu neomezuje, ale řídí se řadou jiných regulačních opatření.
---
Má omezování výroby či další opatření nějaký vliv na smog v kraji? Pište na: redova@mfdnes.cz