Zpravodajství
29.3.2011 - Bunkr zdobí originální dělo, které v něm bylo již za války
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 74
Strana: 1 a 6
Autor: Nina Macošková
Dělo, které během druhé světové války bránilo bunkrt v Bohumíně a jeho okolí před nepřítelem, by mohlo vyprávět - kdyby to umělo. Koncem 30. let minulého století stávalov bohumínském bunkru, odkud vojáci jeho hlavní mířili na nepřítele.
Po skončení války se z bunkru stal nebojový prostor, a dělo se stěhovalo pryč. Několik desetiletí pobylo ve Francii, kde jej ještě nějaký čas potřebovali. Nyní je hlaveň děla v muzeu, stále ve Francii, zbytek se oklikou vrátil zpátky do Bohumína, do bunkru, ze které se z něj před lety střílelo.
"Původní dělo jsme našli po dlouhém pátrání, díky pamětníkům a naší iniciativě. Jsme moc rádi, protože jej chceme ukázat lidem," řekkl Pavel Bílek, předseda bohumínského Klubu vojenské historie, který ve městě působí a vojenský bunkr rekonstuuje a představuje návštěvníkům.
Jen hlaveň je stále ještě ve Francii - a v jednom z tamějších muzeí zřejmě i zůstane. "S muzeem jsme sice jednali, ale bohužel se nám nepodařilo převezení hlavně dojednat. Navíc bychom na to potřebovali speciální zbrojní povolení", posteskl si Bílek.
Návštěvníkům tak bude, muset stačit replika hlavně I tak je to ale rarita - a svému staronovému domovu dodává atmosféru.
Pokračování na str. 6
Dělo přivezli z Francie Obranné bunkry na Bohumínsku stojí od 30. let 20. století, a měly chránit Československo proti vpádu cizích vojsk. Od roku 2000 je jeden z pěchotních srubů, který leží poblíž železniční trati vedoucí do Polska, přístupný veřejnosti. A původní dělo je jedním z nejnovějších lákadel. "Přivezli jsme ho z Francie už v roce 2009, ale loňské povodně jeho opravu trošku zbrzdily. Bunkr totiž voda zatopila do výšky 180 centimetrů, takže jsme museli vysoušet, uklízet a likvidovat tuto katastrofu. Proto dělo ukážeme lidem až letos," řekl Pavel Bílek, předseda bohumínského Klubu vojenské historie. Kolos rozložili Takřka tunu těžký kolos vezli Češi z Francie v dodávce. Aby jej dostali do útrob bunkru, kam vedou jen úzké chodby, kudy sice projde člověk, ale jen stěží se tady minou dva – tam jej museli nadšenci z klubu vojenské historie nosit rozložené na součástky a uvnitř zase smontovat. "Jen vyřídit povolení pro dovoz z Francie trvalo tři roky. Francouzi totiž moc nereagovali na e-maily a dopisy.
Teprve po telefonické dohodě se podařilo vše popohnat dopředu," popisuje Bílek. Ale vyplatilo se – dělo je ,zase doma´.
Návštěvní doba bohumínského bunkru během turistické sezony, tedy od 1. dubna do 31. října, je stanovena o sobotách, nedělích a státních svátcích od 14 do 18 hodin. Po telefonické domluvě se lze dohodnout na jakýkoli jiný den a čas. Telefonní čísla a další kontakty, potřebné k domluvení prohlídky, najdou zájemci na stránkách vojenského klubu v Bohumíně.