Zpravodajství
5.4.2011 - V regionu přibývá chudých lidí
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 80
Strana: 3
Autor: JANUSZEK, Tomáš a BĚČÁK, Libor
Citovaný: Lucie Balcarová - mluvčí bohumínské radnice
Na radnice se obrací stále více lidí se žádostí o dávky v hmotné nouzi.
Karvinsko – Vysoká nezaměstnanost, úsporná sociální politika státu a zvyšování daní a cen potravin a dalšího zboží v posledních měsících má za následek, že na Karvinsku stále více lidí upadá do sociální bídy.
Finanční nouze už dostihla i lidi, kteří dosud z minimálního platu nebo různých podpor dokázali vyžít.
Deník to zjistil ze statistik sociální odborů jednotlivých městských úřadů a magistrátů v okrese. Například na pracovníky sociálního odboru havířovského magistrátu se žádostí o pomoc v tíživé finanční situaci obrací stále více lidí.
"Lidé z nejslabších sociálních vrstev jsou zoufalí z toho, že nemají dostatek peněz na zajištění základních životních potřeb. Často jde o občany bydlící v bytech soukromých vlastníků, kteří zvyšují nájemné nad únosnou mez. Mnoho nájemníků bytů RPG se na město obrací se žádostí o výměnu bytu nebo umístění do některého z domovů pro seniory," uvedl havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk. Podle něj jsou ale možnosti magistrátu omezené.
"Lidem poskytujeme alespoň právní pomoc a radíme jim také, jak dosáhnout na dostupné sociální příspěvky," dodal.
Situace se netýká jen Havířovanů, ale také obyvatel celého regionu, který patří mezi nejchudší v celé zemi. Nárůst žadatelů o dávku hmotné nouze potvrzuje i Orlová, kde se jen za první dva měsíce letošního roku počet žadatelů navýšil o 75.
"Tento stav se promítá i do celkové výše vyplacených dávek. Zatímco v lednu jsme vyplatili 3,3 milionu korun, v únoru 3,58 milionu, v březnu už to bylo 3,89 milionu korun," uvedla mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. Podle ní je už dnes jasné, že loni vyčleněné prostředky na toto určené nebudou stačit. V Karviné se počet lidí pobírajících dávky v hmotné nouzi oproti roku 2010 zvýšil v únoru a březnu letošního roku o 11 procent.
Důvody? Vyšší nezaměstnanost zejména během zimních měsíců, vyšší náklady na bydlení v domech jiných vlastníků.
"Mnozí z těchto žadatelů přišli v uplynulém roce o práci, dostali se do evidence Úřadu práce a poté, co vyčerpali podporu a práci si nenašli, požádali o dávku hmotné nouze městský úřad," uvedla Cibulková.
Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové mána tuto situaci vliv snížení příjmů rodin s nezaopatřenými dětmi poté, co v lednu 2011 vstoupila v platnost novela Zákona o státní sociální podpoře.
"Výrazně se díky tomu snížilo vyplácení porodného a rodičovského příspěvku. Tzv.sociální příplatek byl dokonce zrušen a zůstal pouze rodinám s dlouhodobě nemocným nebo zdravotně postiženým dítětem nebo rodičem," vysvětlila Swiderová.
Ze zkušeností úředníků sociálního odboru se dnes už ví, že potíže například s placením nájmů mají i senioři. Jak ti, kteří žijí sami, tak ti žijící v páru. "A není to ojedinělý jev," dodala Šárka Swiderová. V Českém Těšíně je podle mluvčí radnice Doroty Havlíkové situace stabilizovaná a v Bohumíně v lednu vzrostl po zrušení dávky sociálního příplatku počet klientů pobírajících dávku hmotné nouze o 40 klientů.
"Celkem vyplácíme lidem měsíčně 530 příspěvků na živobytí. S bydlením a vysokými nájmy zase až tak velké problémy nemáme, ale samozřejmě se nedá říct, že všichni sociálně potřební bydlí jen v městských bytech," uvedla Lucie Balcarová