Zpravodajství
19.4.2011 - Města v kraji uklízejí po zimě černé skládky
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 92
Strana: 5
Autor: čtk
Skládky často vznikají na stále stejných místech a úřady je likvidují každý rok znovu.
Ostrava – "Nelegální smetiště jsou rizikem pro životní prostředí a v některých případech i pro lidské zdraví," řekla mluvčí Českého Těšína na Karvinsku Dorota Havlíková. Uvedla, že město každý rok zlikviduje průměrně dvacet černých skládek. Využívá k tomu lidi, kteří byli odsouzeni k obecně prospěšným pracím nebo pracují ve veřejnéslužbě. Referentka odpadového hospodářství českotěšínské radnice Lenka Fabiánová uvedla, že nebezpečnost skládky závisí na tom, jaký odpad je tam uložen, a také na tom, jak blízko je vodním nádržím nebo hladině podzemní vody. "Na skládkách lze velmi často kromě plastů, starých elektrospotřebičů, pneumatik, najít také zbytky barev, olejů, staré autobaterie, azbestovou krytinu a další odpad, který je klasifikován jako nebezpečný," řekla. Mluvčí Havlíková uvedla, že město už letos odstranilo černou skládku v lese mezi Žukovem a Ropicí a v areálu bývalé mlékárny. Fabiánová dodala, že za založení černé skládky může radnice uložit pokutu až 50 tisíc korun. Připomněla, že lidé mohou využívat sběrný dvůr, který je otevřený každé úterý a čtvrtek od 8 do 18 hodinavsobotyod8do14 hodin.
Mluvčí jednoho z největších ostravských obvodů Poruby Petra Špornová řekla, že černých skládek v obvodu v posledních letech ubývá a úřad jich likviduje zhruba deset. Jsou většinou na území kolem příjezdu od Klimkovic a v lesíku u Opavské ulice. Zakládání skládek podle ní mají většinou na svědomí bezdomovcianepřizpůsobivílidé. Skládky jsou odhaleny V Novém Jičíně je podle pracovníků odboru životního prostředí černých skládek hodně, úředníci je sledují při pravidelných obchůzkách po městě. "Na některých místech, jako například v Loučce u odbočky na Bernartice nebo v Žilině u jezu, se i po odstranění stále opakují," řekla novojičínská mluvčí Marie Machková. Dříve tam pomáhali s úklidem skládek studenti při brigádách nazvaných Zelené město. "Dnes, kdy byla zřízena veřejná služba, uklízejí skládky její pracovníci.Každý měsíc si takto přivydělávají občané na sociálních dávkách, respektive zvyšují si částku podpory," uvedla Machková. Pro město je to výhodné.
Těmto lidem platí pomůcky a také svoz a uskladnění odpadu. "Vloni nás to stálo bez pomůcek necelých 140 tisíc korun," dodala mluvčí. Nepořádek u popelnic Kromě černých skládek je nešvarem odkládání odpadu vedle popelnic a kontejnerů, zejména na sídlištích. "Mnohdy je občan jen pohodlnýanechcesemujít sodpadky do vedlejší poloprázdné nádoby. Ani pro odkládání větších věcí k popelnicím nemají lidé důvod. Separační dvůr v Palackého ulici je otevřen šest dní v týdnu a odpad se tam přijímá bezplatně," uvedla k tomu vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková. V Bohumíně na Karvinsku se podle tamní mluvčí Lucie Balcarové černé skládky objevují obvykle v odlehlejších místech nebo kolem garáží či sídlištních kontejnerů. "Daří se nám je likvidovat s pomocí veřejně prospěšných pracovníků. Ročně nás likvidace skládek stojí několik desítek tisíc korun," řekla Balcarová. Mnoho černých skládek je poblíž železniční trati. "Teď budeme likvidovat jednu obrovskou v blízkosti takzvané vypařovačky v Pudlově. O spolupráci při jejím odstranění budeme žádat i České dráhy, protože i na jejich pozemcích se tato skládka nachází," uvedla mluvčí Bohumína. Likvidace skládky bude podle ní velmi nákladná. Lidé tam vyhodili staré pneumatiky i části karoserie. Mluvčí uvedla, že město už letos například třikrát uklízelo černou skládku vokolí lesaBaginec. "Tady jsme po Vánocích dokonce našli pytel se zbytky rybíchhlavakostí," dodala.
Bohumínští strážníci se snaží původce černých skládek vypátrat. "Jen v loňském roce odhalili 27 lidí, kteří vyhodili odpad volně do přírody.
Z nich 21 zaplatilo pokutu a skládku po sobě uklidilo, další šestici závažnějších případů strážníci postoupili k důraznějšímu potrestání přestupkové komisi," informovala mluvčí.
(čtk)