Zpravodajství
22.4.2011 - Policie pátrá, zda politik ČSSD vzal úplatek
Zdroj: Hospodářské noviny
Strana: 5
Autor: Vojtěch Blažek
Matka exposlance ČSSD si otevřela lékárnu za 2,5 milionu z hazardu. Protikorupční policisté teď začnou zjišťovat, jestli nešlo o úplatek.
Bývalý poslanec ČSSD Pavel Němec si ještě donedávna pečlivě budoval pověst bojovníka proti hernám a kasinům. Za své vzala ve chvíli, kdy HN vypátraly, že jeho matka dostala od hazardu 2,5 milionu na své podnikání.
A teď Němce čeká další nepříjemnost: bude muset přesvědčit detektivy, že jeho politická kariéra a matčina nová lékárna v moravské Mohelnici spolu nesouvisejí, tedy že nečekaný dar matčině firmě nebyl úplatkem.
Policii totiž podle informací HN přišlo na Němce trestní oznámení a žádost, ať celou věc důkladně prověří. Nejde přitom o jeden z mnoha podnětů, který může podat každý: Němec je bývalým šéfem státního dohledu nad hazardem, přes něho šla všechna povolení pro herny a kasina. Později se jako politik výrazně podílel na zákonech regulujících hazard. A navíc je prvním politikem, jemuž se podařilo dokázat, že v jeho blízkosti prokazatelně skončily peníze z tohoto stamiliardového byznysu. Trestní oznámení přišlo na Policejní prezidium, v nejbližších dnech skončí na protikorupční policii, kde se už podle zdrojů HN chystají vše prověřit. "Kolegové tu věc studují a pak ji předají dál," potvrdila mluvčí prezidia Pavla Kopecká.
Společnost Matka s. r. o.
Na mohelnickou lékárnu dotovanou hazardem narazily HN před půl rokem, když mapovaly, jak z hazardu neprůhledně odtékají stovky milionů určené podle zákona na veřejně prospěšné účely.
Hned čtyři firmy daly lékárnické firmě poslancovy matky dohromady 2,5 milionu - oficiálně na informační centrum, kde se lidé mohou poradit s odborníky, které léky užívat. Jenže ve skutečnosti vyrostla poblíž centra Mohelnice zcela nová lékárna, kde infocentrum vzdáleně připomínala cedulka, že každé úterý od jedné do půl čtvrté jsou prý magistři připraveni lidem pomoci. Nic víc.
Ostatně i někteří z donátorů to uvedli do přehledů svých darů jasně. "Stavební práce - rekonstrukce lékárny," napsala do oficiálních dokumentů firma Auto Games.
Exposlancova matka Helena Kulinová se navíc od začátku zdráhá vysvětlit, jak se jí podařilo hazardní firmy přesvědčit, aby jí peníze poslaly. Provozovatelé heren, kasin a loterií musejí ročně odvádět až 20 procent ze vsazených peněz na veřejné dobro - třeba sportovcům, školám, obcím nebo ekologům. A obvykle se jim sejde mnohem více žádostí o příspěvek, než kolik mohou dát.
"Každého si dokážou koupit"
Čtyři hazardní firmy si ale vybraly právě lékárnu poslancovy matky. Měl na to Němec nějaký vliv? "Víte, na to já vám nebudu odpovídat," odmítala lékárnice Kulinová. K vyjednávání o příspěvku se nehlásí ani její syn. "Já jsem rozhodně s ničím nepomáhal ani nikam nevolal, tak to nebylo," popřel Němec.
Němec přišel kvůli kroužkování v loňských volbách o poslanecké křeslo a v Mohelnici ho lidé nechtěli ani na radnici, kde byl do té doby zástupcem starosty. Třebaže byl lídrem kandidátky, do zastupitelstva se vůbec nedostal - rozhodnout mohla aféra, kdy se Němec na veřejnosti chlubil, že za funkci místostarosty nebere mzdu, ale současně si potají nechával vyplácet 23 tisíc měsíčně.
Přesto si po odchodu z velké politiky udržel s hazardní branží kontakt. Jako advokát radil městům s vyhláškami omezujícími herny. Kvůli případu "Lékárna" se s ním ale nejbližší spolupracovníci rozešli. "Shodil všechno, o co jsme doposud usilovali," odsoudil ho Petr Vícha, senátor za ČSSD. "Pro mě je to strašné zklamání. A také důkaz, že si hazard dokáže koupit každého," přidal se poslanec Josef Novotný (VV).
Odměna za vstřícnost?
HN loni zjistily,
že lékárna matky Pavla Němce z ČSSD dostala 2,5 milionu z peněz, které hazardní firmy odvádějí na dobročinné účely.
Klíčová otázka zní:
Jak se stalo, že hazardní firmy daly peníze neznámé lékárně
v Mohelnici?
Němec sice ve sněmovně bojoval proti hazardu, na druhou stranu ale prosazoval zákaz sázení na zahraničních serverech.
Tím by výrazně pomohl domácím sázkařským firmám. Tedy: není vyloučené, že šlo o "odměnu" za vstřícnost.